This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google, Android 4.4 güncellemesi için Nexus sahiplerinden sabır istedi

Google mühendislerinden Dan Morrill, Nexus cihaz sahiplerinin Android 4.4 güncellemesini manuel olarak kurmak yerine beklemelerinin daha doğru olacağını söyledi. Nexus marka birçok cihaz için Android 4.4 KitKat güncellemesinin dağıtımı resmen başlamış olmasına rağmen, güncellemeyi beklemek istemeyen bazı kullanıcılar yan yollara saparak manuel olarak yeni Androidlerine kavuşmaya çalışıyorlar. Morrill işte bu kullanıcılarından sabır istedi ve resmi güncellemeyi almadan yapılacak işlemlerin cihaza zarar verebileceğini söyledi. 

nexus 5 android 4 4 kitkat logo 01
Android 4.4 için biraz daha sabır! / © AndroidPIT

Akıllı telefon sahiplerinin güncellemeyi bir an önce almak için uyguladıkları meşru olmayan yöntemlerden biri Google Hizmetleri'ni sonlandırıp tekrar başlatmak. Ancak Dan Morrill'e göre, birçok kaynakta işe yarar bir yöntem olarak anlatılan bu küçük hile hem saçma, hem de telefonunuza zarar verebilecek bir şey. 

Reddit adlı sosyal paylaşım sitesinde konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Morrill, Google sunucularının bilgilerin silinmesini fabrika ayarlarına dönüş olarak algıladıklarını ve dolayısıyla cihazın Google'la bağını kuran kimlik numarasının değiştiğini söyledi. Bu doğrultuda Google Cloud Messenger (GCM) üzerinden otomatik güncelleme alan uygulamaların kimlik numaraları da değişiyor ve bu durum sadece Google hizmetlerini değil, birçok uygulamayı olumsuz etkileyebiliyor. 

"İlk iki günde bir güncelleme sadece kullanıcıların yüzde 1'ine ulaşır"

Morrill ayrıca güncellemelerin peyderpey dağıtıldığını ve böylece olası bugların engellebildiğini de söyleyerek, bir güncellemenin dağıtılmaya başladığı ilk iki günde toplam kullanıcıların sadece % 1'inin söz konusu güncellemeyi görebildiklerini belirtti. Morrill'in açıklamalarına göre, geri kalan kullanıcıların söz konusu uygulamayı alması ise bir ile iki hafta arasında zaman alabiliyor. 

Bu bakımdan ilk dalgada güncelleme almayan bir cihazın en azından bir sonraki turda güncellemeyi alması kesin gibi gözüküyor. Morrill'e göre bu kısa süre içinde de manuel olarak yüklenebilecek güncellemelerin peşinde koşmanın çok anlamı yok. Tabii Google söz konusu dalgaların tarihleri konusunda bilgi vermediği için kullanıcların telefonlarını en azından birkaç günde bir kontrol etmeleri de mantıklı görünüyor. 

Google, popüler cihazı Nexus 4 için Android 4.4 KitKat güncellemesinin 20 Kasım 2013 itibarıyla resmen başladığını duyurmuştu. 

Vasıtasıyla Android Police Kaynak: reddit, reddit

14 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!