This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

[Güncelleme]Google WhatsApp'i Satın mı Alıyor?

Google'un WhatsApp'ı satın almak için firma ile pazarlık yaptığının iddia edildiği şu günlerde  Google'ın mesajlaşma servislerinde görünmeye başlayan yeni bir özellik internet devi ile dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamasının geliştiricisi firması arasındaki yakınlaşma hakkındaki söylentilerin iyice artmasına yol açtı.

googlebabel

Bir süredir Google'ın yeni IM servisi Babel (eski adı Google Babble) hakkında konuşuluyor. Bugün sızdırılan bir ekran görüntüsünde bu yeni servisin ilk ayak izleri görüntülenmiş oldu. Patric Dhawaan isimli bir gmail kullanıcısına gelen mesajda  kullanıcının silmiş olduğu e-postalarında da Babel uygulamasını kullanabileceği yönünde bir bildirim olduğu gözlemleniyor. Bu durum bu kullanıcının temasta olduğu bir Google çalışanın Babel isimli servisi kullandığı (belki de denediğini) anlamına gelebilir. Aşağıda gördüğünüz ekran görüntüsü bu şüphelerin ortaya çıkmasındaki ana neden.

Babel Screenshot klein
Yukarıdaki ekran görüntüsü Google'ın Babel servisinin kanıtı niteliğinde / © Google

Bu arada Google'ın muhtemel yeni servisi Babel hakkında elimizdeki tek kanıt yukarıdaki ekran görüntüsü değil.  Android Authority isimli blog  Google-Gruppe Chromium isimli bir yardım platformunda Google geliştiricilerinin Babel servisine referans veren bir chatleşme yaptıklarını iddia eden bir diyaloğu yayınladı. Aşağıda söz konusu chatleşmeyi ingilizce olarak görmektesiniz. 

"What steps will reproduce the problem?

1. Have gmail open with the old chat (not Babel)

2. Switch tabs to something else and have someone message you on chat

Use Babel. Current behavior is WIA, but based on an older design. New design was reached with GMail and we are matching mole titlebar height at 36px

Based on our 8/9 meeting, this is being investigated: @markdavidscott- Check to see if we can package Babel as an app (not an extension) so if you click the Talk icon on the Chrome OS launcher, it launches the chat roster."

Yukarıdaki chat içerisinde Google geliştiricileri Babel'in Chrome üzerinde çalışabilecek bir konuşma uygulaması olduğundan bahsediyorlar.

WhatsApp Google'da Babel'e Dönüşür mü?

Google'ın WhatsApp'e olan ilgisi aslında pek de yeni değil. Geçtiğimiz Aralık ayında Google ve Facebook'un WhatsApp için kağışacağı haberleri teknoloji sayfalarında kendilerine yer bulmuştu. 

whatsapp screen klein
WhatsApp tartışmasız bir şekilde Google Play'in en gözde uygulaması/ © Google

Şimdi ise tüm şartlar Google'ın WhatsApp'i satın almasını destekler nitelikte. Google WhatsApp'i satın aldığında sadece önemli bir rakibini elimine etmekle kalmayarak aynı zamanda mobil iletişim konusunda oldukça gerisinde kaldığı Facebook ile arayı kapatmak için çok önemli bir adım atabilir. Özellikle Facebook Home'un tanıtımı sonrasında Google'ın WhatsApp iştahının daha da kabarmış olması muhtemel.

09.04.2013 Tarihli Güncelleme: 

WhatsApp'in iş geliştirme biriminin başındaki isim olan Neeraj Arora tarafından yapılan açıklamada Google'ın firmayı satın alacağı yönündeki haberlerin asılsız olduğu belirtildi.

 

(Fotos:skloink.com/Google) 

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!