This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google calendar birçok cihazda yüklü olarak geliyor ve aslına baktığınızda hiç de fena çalışmayan bir planlayıcı. Bu takvim Google servisleri arasında pek de sık değiştirilip yenilenmeyen bir uygulama. Bu yüzden birçok Google calendar kullanıcısı farklı takvim uygulamalarını tercih ediyor. Bugün Google Calendar’ı ve sorunlarını inceledik.

Not

Artı

  • Birden fazla cihaz ve takvimle senkronizasyonu iyi
  • Tasarımı kullanıcı dostu
  • Davetlilerle email ile iletişim kolay

Eksi

  • Kullanışsız aylık görünüş
  • Tarayıcılarla senkronizasyonu yetersiz
  • Widget tasarımı değiştirilemiyor
  • Kişilerin doğumgünü tarihleri transfer edilemiyor
  • Web versiyonu ile taslaklar senkronizasyonu yok
  • Sınırlı görünüm seçenekleri
Test edildiği tarih Android Sürümü Root Modifikasyonlar Test edilmiş sürüm En son sürüm
Google Nexus 5 4.4 Hayır 201306302 Cihaza göre değişir

Özellikler & Kullanım

Google Calendar ilk bakışta basit ve fonksiyonel görünüyor. Ancak pek bir özel fonksiyonu yok. Bu da farkediliyor. Ancak, son sürümü ile yeni bir tasarım geldi. Artık randevulara renk kodu eklenebiliyor ancak gene birçok seçenek gri renginde.

Yarattığınız randevu kolay bir şekilde, eş olan güne yerleşiyor. Başka bir dokunuşla, bir randevu daha açılıyor. Orada ilgili email hesabınızı seçebiliyorsunuz. Renk paleti, size randevularınızı renklendirme seçeneği sunuyor. Randevunuza aynı zamanda başka detaylar eklenebiliyor ve misafirler davet edilebiliyorsunuz. Güzel bir özellikse rehberinizdeki kişilerin direkt email adresi linkleri de burada. Davet ettiğiniz misafirlere, kısa metinli, emailler de atabiliyorsunuz. Bu randevu saatini değiştirmek, yeni randevu açmak ya da konuklarına bir iki ayrıca özel bir şey demek isteyenler için harika bir fonksiyon.

renkler1
Artık randevular için renk seçenekleri var / © AndroidPIT

Ayrıca konuklar da email alabiliyor ya da randevuyu iptal edebiliyorlar. Verdikleri cevaplar size email ile bildiriliyor. Güzel bir diğer özellikse, tekrar özelliği. Mesela voleybol antrenmanı diye bir randevu açıyorsunuz. Her hafta tekrar edebiliyor. Sanal saat ile tam günü, saati, dakikayı kusursuzca ayarlabiliyorsunuz. Gene de hızlıca randevu ayarlamak istediğinizde, biraz kullanması zaman alıyor.

saathafta
Tekrar özelliği kullanışlı / © AndroidPIT

Haftalık ve günlük görünüm gayet açık ve netken, aylık görünüm bayağı geride kalıyor. Renkler görünüyor ancak hangi rengin hangi randevuya geldiğini anlamak, akıllı telefon ekranında çok zor. Tablette telefona nazaran daha iyi anlaşılıyor ancak akıllı telefon ekranı küçük kalıyor. Diğer takvim uygulamaları bu sorunu çözmüş durumda ancak Google’da sorun devam ediyor.

Bir başka sorun ise, rehberimdeki kişilerin doğumgünü tarihlere neye hikmetse, menü ikonunda bu seçenek olmasına rağmen, Google calendar’da yok. Takvim, senkronize olmuş email adreslerinizi de listeliyor. Mesela, tatildeyseniz, iş takviminizi de gizleyebiliyorsunuz. Bu fonksiyon iyi ancak doğumgünü tarihlerinin senkronizasyonu sorunlu. 

senkronizasyongooglek
Doğumgünüleri hariç, senkronizasyonu fena değil / © AndroidPIT

Birkaç takvimin birden fazla cihazla senkronizasyonu gayet sorunsuz bir şekilde çalışıyor görünüyor. Bildirimi kapattığınızda, diğer cihazlarınızda da hemen kapanıyor. Ancak tarayıcınızda Google calender randevularınızı sadece bir yıla kadar ayarlamanıza izin veriyor. Gelecekteki randevular artık web versiyonunda ne yazık ki görünmüyor (mesela gelecek seneye randevu koydunuz) ve bu takvimin yararlarını oldukça kısıtlıyor.

Bir eleştirebilecek özelliği de widget. Google Calendar’ın gerçekten de sadece bir tane widget’ı var ve bu kişiselleştirilemiyor bile. Sadece randevularınızı görebiliyorsunuz ama başka da bir şey göremiyorsunuz. Haftalık ayarlar yapmak isterseniz, mümkün değil. Tasarım olarak da pek iç açıcı değil. Diğer takvim uygulamaları çok daha fazla widgetla geliyor.

aylikdandikgorunum
Aylık görünüm korkunç / © AndroidPIT

Kişiselleştirme konusunda da Google kullanıcıya çok az seçenek sunuyor. Ayarlar gayet açık bir şekilde belirlenmiş ve sınırlı. Tasarımı değiştirip kişiselleştirebileceğiniz bir alan yok. Bildirimlere zil sesi koyabiliyorsunuz ancak ne yazık ki farklı gruplara farklı ses tonu kullanamıyorsunuz. 

Ekran & Kontroller

Google Calendar, can sıkıcı aylık görünümü dışında, hızlı ve kullanımı kolay. Randevuya zaman belirleme zevkler renkler meselesi. Ancak genel tasarım açısından hakkını yememek lazım. Bu iyi yapılmış. Ne yazık ki, takvimin geneline bakarsanız, biraz yüzeysel kalıyor. Özellikle widgetlara görünüm açısından acil bir yenilik getirilmeli ve farklı versiyonları da koyulmalı. Google calendar, fazla ekstra özelliklere ya da havalı fonksiyonlara gerek duymadan, hemen bir randevu ayarlamak isteyenler için ideal.

Hız & İstikrar

Google Calendar dengeli ve güvenilir bir şekilde çalıştı. Herhangi bir şekilde kendi kendini kapama durumu olmadı ya da fonksiyonel zorluklar test süresince yaşanmadı. Doğumgünü tarihleri dışında tüm ayarlar yerindeydi. Diğer takvimlerle de senkronizasyonu oldukça güvenilirdi. Ayrıca birkaç cihazda birden gayet hızlı senkronize oldu. İki kere bildirim alma özelliği, cihazdan kapatılabilir çünkü biraz sinir bozucu. Bir cihazında randevuya katılmayacağını belirtenlerin, diğer cihazlarına artık bildirim gelmiyor. Test süresince üç cihaz ve bir masaüstü versiyonu kullandı ve gayet güvenilir bir şekilde çalıştı.

Fiyat/Performans Oranı

Google Calendar’ı indirmek ücretsiz. Herhangi bir reklam içermiyor ya da ödemeniz gereken ek fonksiyonları yok.

Son Söz

Google Calendar güvenilir bir araç ancak birkaç tane özelliği hala eksik. Rekabet son noktada olduğu için, bazı yeni özellikler kullanıcılar tarafından öneriliyor ya da Google tarafından uygulanıyor. Takvimin kullanımı kolay ve bazı kullanıcılara çok basit gelse de çekici sayılabilecek bir tasarımı var. Ancak kullanılamayan aylık görünümü, randevuların web versiyonundaki aktarımındaki sınırlılık ya da görevlerin farklı bir uygulamaya transferindeki zorluk, kullanıcıların sinirini bozabiliyor.

Şimdilik eksi yönleri fazlalıkta olduğu için, Google Calendar’a sadece üç yıldız verebiliyoruz. Bu testte acımıyorum çünkü bir takvim uygulamasının mutlaka güvenilir ve dengeli olması gerekiyor. Ancak daha az beklentisi olan kullanıcılar, hiç tereddüt etmeden bu takvim uygulamasını indirebilir ve fonksiyonlarından faydalanabilirler.

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!