This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Eminim ki hepiniz Google Çeviri’yi biliyorsunuzdur. Anında çeviri için en sık kullanılan servislerden biri. Bugünkü incelememizde Google Çeviri’nin Android uygulaması versiyonunun özelliklerini ve fonksiyonlarını keşfedeceğiz.

Not

Artı

  • Ses ve resimle çeviri
  • Çevrimdışı çalışması
  • Çevirileri kaydetme seçeneği

Eksi

  • Çeviriler her zaman tam tamına doğru değil
  • Çevrimdışı dil paketi çok yer kaplıyor
Test edildiği tarih Android Sürümü Root Modifikasyonlar Test edilmiş sürüm En son sürüm
Google Nexus 5 4.4 Hayır 3.0.4 Cihaza göre değişir

Özellikler & Kullanım

Google Çeviri’nin Android versiyonu, çok az uygulamanın yetişebildiği anında çeviri özelliğine sahip. Gerçek bir çeviri hizmetinin hiçbir zaman yerini tutamayacak ancak aynen tarayıcı versiyonundaki gibi, çeviri hiç de fena değil. Önemli olan kelime kelime değil, genelini anlamak diyorsanız, bu uygulama tam sizlik. Uygulama gayet iyi tasarlanmış, cümleleri, sembolleri ve kelimeleri de anlıyor.

Bu çevirmeni kullanmanın dört yolu var. Klavye ya da elle yazmak, dikte etmek, resim çizmek ya da kopyalayıp yapıştırmak.

googleviri1
Yeni başlayanlar için Google Çeviri, size uygulama içi bir tur sunuyor / © AndroidPIT

En kolayları ilk ikisi. Web sitesinden kopyalayıp yapıştırmak ya da yazmak. Çeviri neredeyse aynı anda ve tarayıcıdaki kadar iyi. Ayrıca elle de yazınca algılıyor ancak el yazınızın okunaklı olması lazım. Ben yazdığımda Google hemen algıladı. Bu farklı harfleri karakterleri olan dillerde çok kullanışlı bir özellik.

androidturkceceviri
El yazınızı genelde tanıyor / © AndroidPIT

Eğer isterseniz, sesli okuyarak da bir metni çevirebilirsiniz. Bu özellikle toplantılarda ya da yabancı dilde bir film izlerken çok faydalı. Bir kelimenin nasıl yazıldığını tam olarak bilmiyorsanız, Google Çeviri nasıl yazılacağını ve okunacağını size söyleyebilir. Küçük hoparlör sembolüne dokunduğunuzda, uygulama size çevrilmiş metni sunacak.

En son seçenek resimle derdinizi anlatmaya çalışmak. İsterseniz görüntüyü tarayabilirsiniz, ya da Google’un yazdığınız kelimeleri çevirmesine ve tanımasına izin verebilirsiniz. Doğruyu söylemek gerekirse, bunun çalışıp çalışmayacağı konusunda şüpheliydim ama test süreci boyunca çalıştı. Görüntü net ve temiz olmalı ve bu süreç boyunca cihaz kımıldatılmamalı. 

googlecevri2
Sesle çeviri özelliklerinden bir tanesi / © AndroidPIT

Google çeviri aynı zamanda çevrimdışı da çalışıyor. Tek yapmanız gereken, sözlük olarak kullanmak istediğiniz dili indirmek ancak bu indirme, belleğinizden baya bir yer yiyor.

Ekran & Kontroller

Google Çeviri’nin ana sayfasının üç tane kısayol tuşu var ve bu tuşlar, sözlü, yazılı ve görsel olarak çeviri hizmetinden yararlanmanız için var. Oldukça da kolay bir şekilde çalışıyorlar. Cebinize gelen bir mesaj bile çevirebilirsiniz. Ayrıca rehberli ürün turu ile, uygulamaya alışmanızı sağlayan bir yardımcı bölüm bile var.

Hız & İstikrar

Google Çeviri, test süreci boyunca hızlı ve düzgün çalıştı. Bu uygulamanın en büyük avantajı hız. Cebinizde olması neredeyse zorunlu bir uygulama. Herhangi bir kendi kendini kapama, yavaşlama ya da donma gibi sorunlar test süreci boyunca yaşanmadı.

Fiyat/Performans Oranı

Google Çeviri ücretsiz ve reklamsız. Hatta çevrimdışı kullanma seçeneği bile var.

Son Söz

Test süresi boyunca deneyimlediklerimiz bizim için sürpriz olmadı çünkü zaten bilgisayarda kullandığımız Google Çeviri ile oldukça aşinaydık. Google’ın en güçlü yanlarından biri, anında konseptleri anlama ve akıllı telefonlar için çok yönlü çeviri hizmeti sunma. Bizce uygulama cep telefonunda, bilgisayara göre daha enteresan. Yolda yürürken bile hemen kullanabilirsiniz. Kısacası, bravo Google!

3 comments

Yeni yorum yaz:
  • Özellikle anlık konuşmayı çevirmesi çok güzel, hiç de fena çalışmıyor doğrusu.

  • Kelime çevirisinde ve bazı kalıp cümlelerde gayet başarılı çeviriyor. Uygulamaya paragraf yazıp doğru çevirmesini bekleyen insanlar var. İnsaf yahu buda bi telefon uygulaması, elbette herşeyi yapamaz ama piyasadaki en kullanışlı çeviri diye düşünüyorum , paragraf yazıp çeviremeyince bu ne biçim çeviri uygulaması diyorlar. Ne yapmasını bekliyordunuz ki ?

  • HAZREÇ 23.Oca.2014 Link to comment

    zaten kullandigim bir uygulama gayet basarili buluyorum

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!