This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google’dan büyük hayaller, güzel planlar

Google, Kaliforniya, Mountain View’da yer alan kampüsü pardon külliyesi! için düşündüğü yeni planları ve hayallerini açıkladı. Hazırlanan teklif şehir konseyinin onayını bekliyor.

googleifis
© google

Aslında fikir basit, dünyanın her yerinde her gün yapılan, ülkemizde de her an mantar gibi biten “aynısının mavisi” binaları artık geride bırakmak ve doğa ile iç içe yaşayan, hafif, enerji tasarrufu yapan hatta kendi enerjisini üreten, 15-20 yıl sonranın sosyal alışkanlıklarına uygun olabilecek bir yapıyı hayata geçirmek. Hepsini kafanızda bir anda toparlayamadıysanız şöyle özetleyelim şu anda ülkemizde mimari olarak ne yapılıyorsa onun tam tersi.

Mesela doğayla iç içe derken ormanı yarıp ortasına yeni bir bina yapmayı düşünmüyor Google, binanın ortasını yarıp oraya doğal hayatı yerleştirmeyi ve bunu da mümkün olan en az bloklamayla dış dünyaya bağlamayı planlıyor. Yine yaşam alanının içinde koşu, yürüyüş ve bisiklet yolları olacak, ve tamamen cam olması planlanan dış cephe de doğayla bağlantıyı arttıracak şekilde tasarlanacak. Alanlar insanlara ayrılacak, her boş alana garip binalar doldurmak gerek yok diyorlar.

Yani proje ofis alanları yaratmaktan çok daha fazlası, geleceğin yaşam alanlarını yaratmakla ilgili. Çalıştıkları mimarlık büroları arasında Heatherwick var, Londralı, ki kendileri efsanedir. İsterseniz buradan bir göz atın.

YouTube’a yükledikleri videoyu da buradan izleyebilirsiniz.

Sonuç olarak fikirler, anlatılanlar, doğayla insanı birleştirmek, yenilenebilir enerji ve insan odaklı tasarımlar gerçekten imrendirici düzeyde. Umarım bir gün biz de ofisteki kahve makinesini değiştirmenin ötesinde bu tarz şeyleri tartışabiliriz.

googleampus
© google

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • Bu gelişmeler güzel ancak dünyanın en çok içine eden Amerikalılar. Normalde üretmeleri gereken karbon'un 5 katını üretiyorlar. O yüzden göstermelik 1-2 bina yapmak onları kesinlikle aklayamaz :) wwf karbon ayak izi yazıp bakabilirsiniz.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!