This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google davadan yırttı. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Geçtiğimiz dönemde birbiriyle senkronize çalıştırdığı servis ve uygulamaların sayısının artması gözleri iyice Google’ın üzerinde çevirdi ve bunlar tabi yanında hukuki sıkıntıları da getirdi. Bunlardan biri de Google’a açılan rekabet hukuku davasıydı. Anlaşma imzaladığı telefon üreticilerine kendi uygulamalarını da bulundurmalarını zorunlu kılan Google, rakip uygulama üreticilerini zor duruma sokmak ve fiyatların yükselmesinde rol oynamakla suçlanmıştı.

googleanti
 © abc

Fakat dün Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya bölge mahkemesi tarafından alınan kararla Google’ın yaptığı anlaşmalarda yasa dışı bir durum söz konusu olmadığına ve fiyatların yükselmesi ya da düşmesinde Google’ın kontratlarının etkili olmadığına karar verildi.

Bu duruma en çok üzülenlerde biri şüphesiz Microsoft oldu. Zira iddialar arasında Google’ın Samsung’a Bing arama motoru konusunda büyük baskı yaptığı yönündeydi. Google şu anda benzer soruşturmalarla Avrupa kıtasında da meşgul durumda ve hatta Avrupa Komisyonu Google’a anlaşma yaptığı üreticilerle imzaladığı kontrata bağlı kalarak arama motorunu koymayı bırakması yönünde tavsiye verdi.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce Google'ın izlediği yol haksız rekabete yol açıyor mu?

Sizce Google adil oynuyor mu?
View results

 

Kaynak: Reuters

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!