This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google Devlet Elli Gizli Dinlemelere Karşı Uyarıyor

İran`da internet kullanıcılarının aramalarında başlarının derde girmesi veya Çin´deki kullanıcıların aramalarının sansürlenmesinin dışında, Google şimdi devlet elli gizli dinlemelere karşı insanları uyarıyor. Google şu sıralar kullanıcıları hesaplarına girdiklerinde devlet elli saldırılara karşı uyaracak yeni bir programı kullanıma sundu.

Eğer hesabınız tehlike altındaysa hesabınızın üstünde “Devlet elli saldırgan unsurlar hesabınızı veya bilgisayarınıza ulaşmaya çalışıyor olabilir. Kendinizi korumalısınız.“ yazan küçük kırmızı bir uyarı gözükecek. Bir linke tıklayarak sizden daha detaylı bir şifre oluşturmanızın isteneceği siteye girebilir (Noktalama işaretleri ve rakamlardan oluşan) ve yazılımınızı son versiyona güncelleyebilirsiniz. Vurgulamakta fayda var, burada söz konusu olan sadece hacklenmek değil, ayrıca malware veya e-dolandırıcılık.


Google bu kötü niyetli saldırganları buluyor bulmasına ama sonuç olarak “Bu kötü şahıslara yardımı dokunacak bilgiyi vermeden işin ayrıntılarına giremeyiz.“ gibi hayal kırıklığına uğratan mantık dışı bir tutum sergiliyor. FBI’ın olaya karıştığı durumlarda şirketin kullanıcıları uyarıp uyarmadığı veya uyarı sisteminin ülke dışındaki kullanıcıları uyarıp uyarmadığı öne çıkan soru işaretlerinden ikisi. Suxtnet virusu tarafından yaratılan “flame virüsünün“ dört senedir Orta Doğu’daki bilgisayarlarda casusluk yaptığını düşünürsek, devlet destekli saldırılara karşı olan bir uyarı sistemi çok iyi bir gelişme.
 

Kaynak: NY Times

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!