This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google Glass'la Kaydedilen İlk Kavga ve Tutuklama

Test amaçlı olarak sınırlı sayıda kullanıcıya dağıtılan ilk Google Glass (Google Gözlük) prototiplerinden biriyle bir kavga ve tutuklanma anı kayda geçirildi.

googleglassapps
Google Glass şimdiden tartışmaların odağında... / © Google

Google'ın geliştirdiği ve heyecanla beklenen Google Glass ya da muhtemelen ülkemizde kullanılacak adıyla Google Gözlükleriyle ilk kez bir kavga ve tutuklama anı kayda geçirildi. Sebep olacağı muhtemel özel hayat ihlalleri yüzüden şimdiden tartışılan Google'ın yeni oyuncağını deneme şansı bulan az sayıda kullanıcıdan biri olan Amerikalı Chris Barrett, New Jersey'nin Wildwood şehrinde bir tutuklama anına şahit olarak bu anı gözlüğüyle kaydetti. 

Aşağıda izleyebileceğiniz kaydı yapan Barrett, söz konusu görüntülerin Google Glass'la kaydedilen ilk tutuklama görüntüleri olduğunu iddia ediyor. Barrett, Youtube'a yüklediği videonun açıklama bölümünde şu ifadeleri kullandı: 

“Bu akşam, Wildwood, New Jersey'de Google Glass'ın genişletilmiş video kayıt opsiyonunu deniyordum. Jersey Shore iskelesinde bir kavgaya şahit oldum ve Google Glass'la kaydedilen ilk tutuklama anını kayda geçirmiş oldum. 

Bu video Google Glass'ın vatandaş gazeteciliğinin tanımını bütünüyle değiştireceğinin kanıtıdır.” 

(Videoyu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.)

Barrett ayrıca NPR'ye verdiği röportajda da, Google Gözlük'le çekim yaparken, özellikle savaş muhabirleri açısından ellerin serbest olmasının önemine değindi. Kişinin böyle durumlarda ellerini kullanarak kendini koruyabileceğini vurgulayan Barrett, “Öyle bir durumda, insan kamerayı düşürmeden ya da kaydı kesmeden de geri çekilebilir,” diye konuştu. 

Öte yandan, herkes Google Glass konusunda aynı heyecanı paylaşmıyor. Videodaki kişilerin bilgiler olmadan kaydedilmiş olmaları ve Google Glass'ın karşı taraf fark etmeksizin kayıt yapabiliyor ve fotoğraf çekebiliyor oluşu, kimi çevreler tarafından ciddi özel hayat ihlalleri olarak görülüyor. 

Kaynak: Smithsonian Mag

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!