This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
6 Shares No comments

Google Harita uygulamasını çevrimdışı nasıl kullanırım?

Google Maps uygulamasını neredeyse her gün kullanıyoruz. İster bir yere gitmek için en kısa yolu bulmak için, ister bilmediğimiz bir yere gittiğimizde tam olarak nerede olduğumuzu anlamak için olsun, bu uygulama hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahip. Fakat herhangi bir Internet bağlantısının olmadığı ya da ezici roaming fiyatları nedeniyle Internet’e dünya kadar para ödemek istemediğimiz durumlarda ne yapacağız? Çevrimiçi olmadığımız durumlarda da Google Maps’i kullanmanın bir yolu var; haberimizde bunun nasıl olduğunu anlatıyoruz.

google maps cevrimdisi 1
© AndroidPIT

Çevrimdışı görüntüleme için harita oluşturmanın iki yöntemi var. Her iki yöntemde de, ilk olarak arzu edilen lokasyonu arıyor ve ekranımıza alıyoruz. İlk yöntemde bu yapıldıktan sonra arama kutusuna “OK Maps” yazıyoruz ya da ses komutu veriyoruz ve bu komut ön bellekte belirlenen haritanın otomatik olarak indirilmesini sağlıyor.

İkinci yöntem de buna benzer: önce lokasyon ekranına geliyoruz, yine arama kutusuna tıklıyoruz ve en alta kadar iniyoruz. Burada haritayı çevrimdışı olarak indirmek için bir seçenek bulunuyor. Bu seçeneğe tıklandığında, harita yine ön belleğe iniyor. Bu yöntemlerden birini uyguladığınızda haritanızın bir çevrimdışı versiyonuna sahip olacaksınız ve bunu istediğiniz zaman kullanabileceksiniz.

google maps cevrimdisi 2
Çevrimdışı harita indirmenin iki yöntemi. / © AndroidPIT

İndirilen bir harita çok büyük bir alan gerektirmiyor. Örneğin bir Berlin haritasının tamamı indirildiğinde, bu haritanın kapladığı yer toplam yaklaşık 20 MB idi. Fakat harita indirmeye devam ettikçe Google Maps ön belleği dolacağından, bu ön belleği sıklıkla kontrol etmeniz ve temizlemeniz gerektiğini unutmayın.

Sonuç

Google Maps uygulamasının çevrimiçi işlevselliğinin yerini hiçbir şey tutamaz, fakat sıklıkla seyahat edenler için bu çevrimdışı özellik sürekli olarak telefonun çektiği bir yer bulmak ya da wireless aramak zorunda kalmadan işlerin hızlıca hallolmasını sağlıyor. Bilmediğiniz, yeni bir yeri keşfederken de çevrimdışı özelliğin değeri paha biçilemez.

google maps cevrimdisi 3
Bir harita indirmeden önceki ve sonraki ön bellek durumu. Örnek, çevrimdışı Berlinharitası. / © AndroidPIT

Yazımızda tasvir ettiğimiz Google Maps uygulamasının çevrimdışı özelliği için cihazınızda en az Android 4.0.3 sürümünün yüklü olması gerekiyor.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!