This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google Her Gün 900.000 Adet Android Telefon Etkinleştiriyor

 

Android’in akıl almaz büyümesi hız kesmeden devam ediyor..Son olarak Şubat 2012 dönemi için açıklanan aylık etkinleştirme rakamları baz alındığında Google tarafından günde ortalama 850.000 adet etkinleştirme gerçekleştirildiği bilgisine ulaşılıyordu.Bu rakam aynı zamanda Android’ın yaratıcısı olan Andy Rubin tarafından da onaylanmıştı. Bu derecede yüksek bir rakama ulaşıldıktan sonra bazı önemli pazar analistleri 2012 yılı içerisinde Google’ın Android ürünlerinin satışında bir doyuma ulaşılacağını ve hatta yılın ikinci çeyreği sonrasında satış rakamlarında düşüş gerçekleşebileceği yönünde görüş bildirmişlerdi. Fakat piyasaya gelen son bilgilere göre günlük Android etkinleştirmesi sayısı 900.000 adete dayanmış durumda

Şimdi olayı başka bir boyuttan ele alalım. Şimdi günlük 900.000 adet ürün etkinleştiriliyor olması ayda 27 milyon adet ürün satışı anlamına gelir. Gartner tarafından yayınlanan rapora göre yılın ilk çeyreğinde 81 milyon adet Android satışı gerçekleşti. Bu satıi rakamı içerisine Android tablet satışları dahil değil. Aynı dönem içerisinde gerçekleşen iPhone satışı ise aynı raporda 33.1 milyon adet olarak yayınlandı.

Bu arada Andy Rubin, kendisinin Google’dan ayrılarak ‘Cloud Car’ isimli yeni bir şirket ile yoluna devam edeceği yönündeki söylentilere Google+ üzerinden şu şekilde cevap verdi:

Cloudcar benim bir grup arkadaşım ile beraber Los Altos’da takılmak için kullandığım, açık ofis konseptinde bir mekan. Revel Touch (Mar Hershenson'ın şirketi company: www.reveltouch.com) ise aynı amaç için buluştuğumuz başka bir şirket. Ben bu iki şirketten hiçbirine geçmeyi ve de bu anlamda Google’dan ayrılmayı düşünmüyorum. 27’sinde görüşmek üzere (Google I/O).

Yukarıdaki açıklamalar dikkate alındığında Android’in yaratıcısının Google bünyesinde kalmaya devam ediyor olması Android’in mevcut büyüme trendinin gidişatı için iyi haber. Peki ama Android ‘in büyümesinin 2012 yılı içerisinde durağanlaşacağı ve hatta azalacağı yönündeki görüşleri ne derece ciddiye almamız gerekiyor. Sonuç olarak yılın yarısını geride bırakıyoruz. Yeni bir Nexus telefonu yolda, Samsung Galaxy S3 kendinden bekleneni yapmaya devam ediyor ve özellikle uzakdoğu kökenli bir ordu dolusu yeni Android tablet yolda…

Bu konudaki görüşlerinizi bizlerle forum ve blog girişlerimizin yorum sayfalarında paylaşabilirsiniz.

Fotoğraf hakları: thedroidguy.com

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!