This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google ile Apple’ın Patronları Patent Haklarını Gizlice Görüşüyor

Apple sonunda Android’i de dava edecek mi yoksa avukatlarını bir süreliğine tatile mi çıkaracak? Saygın haber ajansı Reuters’e göre Google’ın CEO’su Larry Page ile Apple’ın CEO’su Tim Cook iki firma arasında sonu gelmeyecek patent anlaşmazlığı üzerine gizlice görüşmeler yürütülüyor.

Reuters tarafından yayınlanan rapora göre iki firma da fikri mülkiyet hakları konusunda çok hassaslar ve de bu nedenden ötürü görüşmeleri çok yüksek makamlar eliyle gerçekleştiriyorlar. Patent konusundaki hassasiyetin ne derece yüksek olduğunu son olarak Samsung’un Apple’a 1.05 milyar USD ödemeye mahkum edildiği davada çok net görme imkanımız olmuştu.

İşin Google ile Apple arasındaki anlaşmazlık kapsamındaki ilginç tarafı Apple’ın yeni jenerasyon telefonlarında mümkün olduğunca Google ürünlerini dışlaması ve Google Maps ve Youtube gibi alanlarında tartışmasız lider uygulamalara alternatif uygulamalar geliştirmeye kararlı olması. Bu iddialı amaçlarında ne kadar başarılı olacaklarını yakın bir gelecekte iPhone 5’de sorgulama şansına sahip olacağız.

Bu arada tekrardan rahmetli Steve Jobs’un ‘Android’i paramparça edeceğim’ söylemini ve Apple’ın bugüne kadar izlemiş olduğu stratejinin bu söylem üzerine cuk diye oturduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu bağlamda Apple’ın çok yakın bir zaman içerisinde Android işlertim sistemleri ve de bağlantılı uygulamalara yönelik hukuki bir süreç başlatması beni hiç de şaşırtmayacak.

Madalyonun diğer yüzünde ise Apple’ın özellikle Android 4.0 Ice Cream Sandwich’den bir çok noktada esinlendiği gerçeği var. Google ve Android’in elleri de Armut toplamıyor yani... Kanımca fırtına öncesi sessizliğin bu kadar uzun sürmesinin altında yatan neden Apple’ın da bu gerçekliğin çok net bir şekilde farkında olduğu ve Google’a diş geçirmek konusundaki çekincelerinin had safhada olması.
 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!