This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Google'ın 14’üncü Yaş Gününde Firma Tarihinden 14 Önemli Olay

 Google’ın 14’üncü yaş gününü kutlaması insanı ister istemez kendi kendine üzerinden gerçekten bu kadar fazla zaman geçti mi dedirten bir haber. Hayatımıza önce bir arama motoru olarak giren firma aradan geçen uzun süre içerisinde dünyada teknoloji denince akla gelen ilk isimlerin tepesine yerleşti.

 Google’ın bir online arama motorundan sanal alemin her alanında lider uygulama projelere imza atan ve de dünyanın bence en iyi mobil işletim sistemi olan Anroid’in üreticisi olmaya uzanan hikayesinin önemli kırılma noktalarını aşağıda kronolojik bir şekilde takip edebilirsiniz.

Google'ın ilk Beta sürümünden alınan bir ekran görüntüsü. Yıl 1998

 

1995: Larry Page’ın Amerika’nın Kaliforniya Eyaleti’nde bulunan Stanford Üniversitesi’ne gerçekleştirdiği bir gezide Sergey Brin kendisine tur rehberi olarak eşlik eder. İkili geleceğin en önemli teknoloji şirketinin kurucuları olacaklarından ilk etapta habersizdirler.


1996: Stanford Üniversitesi’nde master yapmakta olan ve arkadaşlık ilişkilerini iyiden iyiye geliştiren Larry Page ve Sergey Brin bir online arama motoru yapmaya karar verirler. İkilinin arama motoru projesinin ilk adı ise ‘BackRub’ olacaktır.


• 1997 : ‘BackRub’ ismi 1997 yılı içerisinde ‘Google’a dönüşür.


1998: Google, 27 Eylül 1998 tarihinde ilk elemanını işe alır. Bu tarihten sonra Google’ın bir arama motoru olarak zirveye tırmanışı resmen başlamış olur.


• 2000: Google Amerika’nın yükselen değeri Yahoo ile ortaklık kurarak ilk ciddi işini bağlar. Aynı yıl Google’ın en temel ekmek kapısı olan AdWords uygulaması 350 kurumsal müşteri ile faaliyete geçer.


• 2001: Eric Shmidt Google’a CEO olarak katılır


• 2002: AOL ile ortaklık kurulur


• 2003: Google kelimesi Amerikan Dil Kurumu tarafındn en faydalı kelime seçilir


• 2004: İrlanda’nın başkenti Dublin’de Google’ın Amerika dışındaki ilk ofisi 150’yi aşkın farklı dil konuşan çalışan ile yapıldı


2005: Gmail hizmeye girdi ve resim düzenleme programı Picasa yayınlandı. Google haritalar uygulaması Amerika’da yayınlandı. Google Earth hayata geçti.


• 2006: Gmail’e sohbet özelliği eklendi


• 2007: Google Servisleri tümü ile Türkçe diline entegre edildi. Google Haritaların Sokak Görünümü uygulaması Amerika’da 5 pilot şehirde devreye girdi.


• 2008: İlk Android işletim sistemli telefon olan G1 tanıtıldı.


• 2009: Google Earth’de ay özelliği hayata geçirildi. Sesli arama özelliği olan Google Voice ilk defa kullanılmaya başlandı


2010: Google Anında arama özelliği tanıtıldı.


• 2011: Larry Page CEO’luğa geri dönerken Eric Schmidt yönetim kurulu başkanı oldu.


• 2012: Google Gözlükleri projesi açıklandı

Yukarıdaki liste aslında çok daha fazla uzatılabilirdi. İlklerin şirketi olan Google’ın tüm dünya genelinde teknolojiyi hayatın her alanına sokarak insanların hayatını kolaylaştırmaya ve teknoloji de bugüne kadar olduğu gibi çığır açmaya devam etmesini umuyor ve şirkete insanlığa katkılarından dolay teşekkür ediyoruz. İyi ki varsın Google, nice mutlu yıllara!
 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!