This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google Kullanıcıların Ne İstediğine Ne Derece Önem Veriyor?

 

Google I/O etkinliğinde geleceğe yönelik bir çok teknoloji tanıtıldı.Bunlar arasında yeni sosyal müzik çalma cihazları, giyilebilen kameralar ve yeni arama teknolojileri vardı.. Peki ama baktığınız her yerde olan bilgisayar fikrine ne demeli ? Yani sizin adınıza her şeyi bilme iddiasında bir Google sayfasından dünyaya bakmak… Hiç şüphesiz ki Google inovasyonu, ve teknoloji geliştirmeyi çok iyi biliyor. Peki Google kullanıcıların ne istediğini tam olarak biliyor mu?

 

 Google I/O etkinliğinin ilk günü gerçekten çok hızlı ve bir o kadar da yorucu geçti. Google heyecan verici yeni ürünlerini çok güzel bir şekilde dünyaya tanıttı fakat yeniliklerin kullanıcılar için en çok heyecan verici noktalara vurgu yapılması noktasında gereken etkiyi yaratmada bir takım ciddi sıkıntıar gözlendi. Bunlar içerisinden ilgi çeken bir örneği paylaşalım: Jelly Bean’in tanıtımı sırasında bir an esnasında katılımcılardan gelen alkışı algılamayan geliştirici kendisinin sunumlarda kullanıcıların nasıl tepki verdiğini anlamakta güçlük çektiğini itiraf etti. Geliştiricinin bu tepkisinin arkasında yatan hissiyatın AR-GE devi Google’un bazı ürünlerine yansıdığını iddia edebiliriz.

 

Sosyal Boyut

 

Hemen hepimiz Google Gözlükleri’nin tanıtım videolarını izleyip hayran kalmışızdır. Fakat her ne kadar çok ilginç vaadlerde bulunulsa ve bunlar doğal olarak biz Silikon Vadisi’nde yaşamayan normal insanlar için çok çekici geliyor olsa da temelde yatan bir soru var: Gerçekten de tüm gün boyunca bizi adeta bir robot gibi gösterecek bu gözlükleri takmak istiyor muyuz? Bu gözlükler ile ananemizin elini öpmek biraz tuhaf değil mi ?

Benzer bir olayı Google Nexus Q cihazında da görüyoruz. Reklam tanıtımlarında işlenen tema: ‘Arkadaşının evine gidip arkadaşının seçtiği müzikten hoşlanmadıysan işte sana yeni cihazımızla bunu değiştirme özelliği, fakat bunun için senden 300 USD almamız gerekiyor..’ mantığıyla ele alınmış gibi hissettirdi. Bu noktada insan şunu düşünüyor : Kardeşim o zaman git hoparlörlerin grişi kablosunu arkadaşının telefonundan çıkar ve kendininkini tak...Bunun için bu kadar kasmanın alemi ne ki ?

 

Özel Hayatın Mahremiyeti Boyutu

Google tarafından tanıtılan, bizlerin de aslında çok beğendiği Google Now uygulamasına geldik.. Bu uygulama ilk bakışta gerçekten harika ama biraz düşündükten sonra bazı şüpheleri de beraberinde getiriyor. Yani attığınız her adımı tahmin edebilecek bir uygulama her ne kadar kulağa hoş gelse de bir çok insan için gerçekten de korkutucu.. Yani böyle bir şeyi gerçekten istiyor muyuz ? Etramızda sayıları hiç de azımsanmayacak bir Android kullanıcı kitlesi zaten özel hayatın akıllı cihazlar üzerinden mahremiyetinin ihlali konusunda şüphelere sahip iken...

 

Google Olayı Ne Derece Çözümleyebilmiş ?

Google gerçekten çok takdir ettiğimiz ve de her an kullandığımız uygulamaların altına imza atmış çok önemli bir teknoloji devi. Jelly Bean ürünü kesinlikle harika özelliklere sahip. Özel hayatın gizlilği konusundaki tüm şüphelere rağmen Google Now uygulaması da bir çok kullanıcı tarafından çok tutulacaktır. Bunlara ilaveten Google tarafından çkarılan ve halen geliştirilmekte bir çok ürün kafalarda soru işareti yaratmaya devam ediyor. En son olarak Google Gözlükleri ve Nexus Q’yu ekleyebileceğimiz bu listede yer alan Google ürünlerini şu şekilde sıralayabiliriz: Wave, Google TV, Chromebooks ve diğerleri...

Bazı market analistleri Apple’ın Google’a kıyasla kullanıcı ihtiyaçlarını daha iyi göz önünde bulundurduğuna işaret ediyor. Açıkçası biz bu görüşe pek katılamıyoruz, fakat yine de Google ürünleri içerisinde bu konudaki hassasiyetin daha da artmasını temenni ediyoruz.
 

 

 

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!