This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google Microsoft’u Geride Bırakarak Dünyada İkinci En Büyük Oldu

 Bundan yaklaşık bir hafta once Android işletim sisteminin dördüncü  yıl dönümünün hemen sonrasında Google’ın hisse senetleri tarihinin en yüksek değerine ulaşmıştı. Eylül 2012 dönemi mali tabloları baz alınarak yapılan şirket değerleme işlemlerine göre ise Google tarihinde ilk kez Microsoft’u da devirerek dünyanın en büyük ikinci teknoloji şirketi olma ünvanını elde etti.

 Google’ın şu an itibariyle piyasa değeri 249.1 milyar $ olarak kayıtlara geçmiş durumda. Google bu rakam ile kendisine 247.2 milyar $ değer biçilen Microsoft’u burun farkıyla geçmiş gözüküyor. Bu anlamda Microsoft ile Google’ın en büyük teknoloji firmaları sıralamasındaki yerleri her an değişebilir.

Peki ama sıralamada birinci firma hangisi? Amerikan borsalarında el değiştiren hisse senedi fiyatları üzerinden yapılan analizlerde kendisine 624 milyar $ değer biçilen Apple hem Google hem de Microsoft’u ikiye katlamış gözüküyor. Fakat Apple’ın 1976 yılından beri varolduğunu Google’ın ise 1997 yılında kurulmuş olduğunu ve de ortaya konan heyecanlı projeler anlamında Google’ın teknoloji dünyasındaki en heyecan verici AR-GE çalışmalarının altına imza attığını unutmamamız gerekiyor. Uzun vadede Google’ın her anlamda Apple’ı geride bırakması bana göre gerçekten çok olası bir senaryo.

Bu arada Google’ın kuruluşundan bugüne kadar geçen 14 yıldaki gelişimindeki 14 önemli kırılma noktasını anlattığımız bir yazımıza bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!