This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google Mobile Meter ile uygulama kullanımımızı raporlayacak

İnternet ve akıllı cihazlar hayatımıza girmeye devam ettikçe yaşam biçimlerimizi de değiştiriyorlar. Bu değişimi yöneten belli başlı firmalardan Google, halihazırda hangi internet sitelerini en çok  kullandığımızı bizden daha iyi biliyor. Engadget’in haberine göre Google şu anda hazırladığı Mobile Meter (isim şimdilik sadece bir tahmin) isimli uygulamayla bizden daha fazla bilgi toplama peşinde. Mobile Meter, uygulamaları kullanma alışkanlıklarımızı kaydederek Google’a raporlayacak. Tabi ki Mobile Meter tamamen isteğe bağlı olacak fakat eğer uygulamayı kullanıp Google’a raporlarınızın gönderilmesine razı olursanız Google bunu karşılıksız bırakmayacak.

googlemonitoring Mobile meter
Cihazımız tam anlamıyla EKG'ye girmiş gibi izlenecek! © Engadget

Özellikle son 5 yılda teknolojideki değişim gerçekten inanılmaz. Elektronik olarak her hareketimiz izlenebiliyor ve kaydediliyor. Tabi işlerin bu noktaya gelmesi bir günde olmadı. Önce gönüllü olarak bizi soktukları bu uygulamalara, daha sonra kullanıcı sözleşmelerinde yer verilerek bazı bilgileri paylaşmaya bir nevi “mecbur” kaldık. Fakat panik yapmayın; Google zaten pasif olarak kimi uygulamalar vasıtasıyla (örneğin Google Maps) bizden bilgi topluyor. Sadece bu yöntemi biraz değiştirecekler. Daha önce yorum yapmak istemeyen Google’dan da bu uygulamaya dair onay gelmiş durumda. O halde Mobile Meter tam olarak nedir? Ne işe yarar? Google bunu neden kullanmak istiyor? 

Gönüllü gözetlenme

Mobile Meter hem Android’e hem iOS’a gelecek. Bu uygulamayı kullanmayı kabul eden kullanıcılardan (ki kullanmak zorunda değilsiniz tamamen gönüllü olacak) hangi uygulamayı ne sıklıkta kullandıkları gibi (hangi verilerin toplanacağı belirtilmedi) bir takım bilgiler kaydedilecek. Daha sonra bu veriler Google’a, uygulamaları daha kullanışlı yapma ve geliştirme amacıyla gönderilecek. Google yaptığı açıklamasında bilgilerin tamamen anonimleştirileceğini belirtti. Yani sizden sadece kullanım bilgileri toplanacak. Adınız, yaşınız, vs., gibi kişisel bilgileri, bu kullanım bilgileriyle birleştirmeyecek. Doğruyu söylemek gerekirse daha önce Facebook ve Google’ın yaptığı hatalara bakınca, bu işlemin daha da şeffaf bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

monitoring
Hali hazırda kimi uygulamalar (yüklediğimiz taktirde) diğer uygulamaları kullanma alışkanlıklarımızı denetleyebiliyor. / © AndroidPIT

Sonuç olarak Google’ın bu hareketi Apple’ın ekosistemini çözmek için yaptığı söylentiler arasında. Yalnız şu konuda bilgili olmakta fayda var; çoğumuz kullanıcı sözleşmelerini okumadan onaylıyoruz ve kimi firmalar bilgilerimizi çok etkin bir şekilde kullanıyor. Örneğin Facebook’ta yazdığınız her mesaj, duvar yazısı, yorum bir yazılım tarafından taranıyor ve en fazla kullandığınız kelimeler belirleniyor. Bu kelimelere göre ana sayfanızda kenarda çıkan reklamlar düzenleniyor. Örneğin alışveriş kelimesini çok kullanıyorsanız kenardaki reklam sütununda alışveriş sitelerinin reklamları beliriyor. Ya da Google girdiğimiz siteleri, kullandığımız kelimeleri tarıyor ve bir arama yaptığımızda bize en doğru sonucu vermeyi amaçlıyor. Örneğin iki farklı bilgisayardan aynı kelimeler aratıldığında, kullanıcılar farklı sonuçlara erişiyor.

Dediğimiz gibi, devir değişti. Teknolojiyi kullanırken biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor. Tabii ki bu tip uygulamalardan fayda da sağlıyoruz, fakat ödediğimiz bedel bizim kişisel bilgilerimiz ve gizliliğimiz olmamalı.

Kaynak: Engadget

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!