This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google Motorola'nın Kurumsal Ölçeğini Küçültüyor

 

Bundan kısa bir süre önce Google 12.5 milyar dolar karşılığında Motorola'yı satın alarak dikkatleri üzerine çekmişti. Yeni sahibinin dünyanın en önde gelen cep telefonu üreticilerinden Motorola'daki yeniden yapılandırma faaliyetlerinin gelişimi iş dünyası ve de teknoloji camiası tarafından büyük merakla izleniyordu. Ve sonunda satın alma ve birleşme prosedürlerini tamamlayan Google, Motorola üzerindeki yeniden yapılandırma faaliyetlerinin iskeletini oluşturdu: Şirket içerisindeki hacim küçültülerek, az sayıda fakat nitelikli telefon üretimine gidilecek. 

New York Times haber kaynağından edinilen bilgiye göre Motorola şirket bünyesimdeki çalışan sayısının %20'sinin işine son vererek kurumsal bir daralmaya gidecek. Şirketin kadrolarındaki değişim aslında Google'ın şirketi satın almasıyla hemen sonra başlamış ve de Motorola'nın üst yönetiminde yer alan başkan yardımcılarının %40'ı yönetimden ayrılmışlardı.

Motorola'nın bu büyük ölçekli değişim hareketinin altında yatan kurumsal strateji ise şirketin ürün yelpazesinde yer alan ucuz ürünlerin sayısını azaltarak daha sofistike ürünlerin üretimine giderek şirketin faaliyetlerini AR-GE temelli bir raya oturtmak. Bu bağlamda Motorola'nın CEO'su Dennis Woodside, NY Times'e verdiği bir demeçte Motorola'nın ürünlerinde bugüne kadar öne çıkan ses tanıma, kaliteli kamera entegrasyonu ve de uzun ömürlü pil gibi gibi özelliklere ağırlık verileceğine işaret etti.

Woodgate bunun yanında Google'ın iki şirketin faaliyetlerini ayrı tutmak için gösterilen özene de değindi. Bu arada Android platformu için bugüne kadar Motorola ve de Gogle tarafından yapılmış olan münferit katkı ve de etkileşimin bir nebze olsun tehlike altında olabileceği gerçekliğine dikkat çekmek isteriz. Umarız Motorola ve de Google beraberliğinden ortaya çıkacak olan sinerjinin Android platformuna yansıyışı olumlu olur.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!