This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 4 comments

Google Motorola'yı Patent Hakları Kalkanı Olarak Kullanmak İçin Almış

Google'ın Mayıs ayı içerisinde 13 milyar USD karşılığında satın aldığı Motorola üzerindeki kurumsal stratejisi firmanın geçen hafta içerisinde tanıttığı üç yeni Nexus cihaz (Nexus 4,7 ve 10) sonrasında iyice sorgulanır oldu. Zira bu cihazların her biri Motorola dışındaki firmalar tarafından üretilmekte (Nexus 4: LG, Nexus 7:Asus, Nexus 10:Samsung). Bu noktada teknoloji meraklılarının aklına gelen kaçınılmaz soru ise: 'Google'ın neden Motorola'ya herhangi bir donanım üretme sorumluluğu vermediği'. Google'ın üst düzey yöneticilerinden John Lager, New York Times'a verdiği bir demeçte bu soruyu yanıtladı.

Google bünyesinde iş geliştirme yöneticiliği iş tanımı kapsamında partnerlik ilişkilerinden de sorumlu olan Lagerling'in yaptığı açıklamadan öne çıkanlar şu şekilde: 

''Gördüğüm kadarıyla patent hususları Android'e karşı gelebiliecek saldırıların temelini oluşturuyor. Piyasada rekabetin artması ile tüketicilere ulaştırılacak ürünlerin fiyatının düşmesini istemeyen oyuncular var.Bu üreticiler sadece donanım değil mobil cihazların içerisindeki yazılımlar için de yüksek marj arzusu içerisindeler.  Bunu yapmak isteyenler sadece Cupertino'da değiller; Seatle'dakiler de aynı amacın peşinden koşmaktalar.

Patent savaşları bugüne dek piyasa oyuncularını düşük maliyetli cihaz üretimine yönelmekten soğutma amacıyla kullanıldı. Bu yüzden Motorola'yı satın almamız bizim bu tip saldırıları püskürtmeye gücümüz ve niyetimizin olduğunun göstergesi.''

(Bu arada yukarıda 'Cupertino' şehri ile Apple'a , 'Seatle' ile de Microsoft'a iğneleme yapılmış)

Bu açıklamalar ışığında benim görüşüm ise Google'ın Motorola'dan kısa vadede donanımsal anlamda büyük bir beklentisinin olmadığı, şirketin Google'ın istediği noktaya doğru evrimi konusunda kendisine büyük bir esneklik sağlandığı. Belli ki Google; Apple ve Microsoft'un hem yazılım hem de donanım anlamındaki eş zamanlı çalışma stratejisinden ziyade 'piyasada bu ürünü benim için en iyi ve en ucuz kim üretibilirse işi ona veririm' strajesinde kalmaya devam edecek ve de Motorola'yı kendi yazılımlarının tüm Android habitatında yer alan cihazlardaki patent haklarını korumak için bir kalkan olarak kullanacak.

 

Fotoğraf : Q.Ducreux/AndroidPIT

4 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!