This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google’ın safkan Androidli Nexus serisinin bir süredir merakla beklenen yeni modeli ve en güçlü Lolipop taşıyıcısı Nexus 6, sonunda kendini belli etti ve meraklı bekleyişe bir nebze su serpti.

google nexus 6 ozellikleri 705x290
Nexus 6 / © Motorola

Peki Google’ın yeni telefonu Nexus 6, kendisinden bekleneni verebildi mi? Gerçekten en güçlü Lolipop taşıyıcısı olmayı başarabildi mi? (Lolipop taşıyıcısı ne lan?) Bakalım Nexus 6, kardeşi Nexus 5 gibi yılın en iyi Android cihazı, hatta yılın en iyi telefonu gibi ünvanlarla anılacak mı?

Tasarım?

159.3 milimetre uzunluğa, 83 milimetre genişliğe ve 10.1 milimetre kalınlığa sahip olan Google(isterseniz Motorola da diyebilirsiniz) Nexus 6, model numarası kadar büyük bir telefon. Pek çok eleştirmenin haddinden fazla büyük olduğunu savunduğu Nexus 6, bu gövdesinde 6 inçlik bir ekran bulunduruyor.. Üstelik Gorilla Glass 3 kaplaması ile ekranı darbe ve çizilmelere karşı korurken sunduğu suya dayanıklılık özelliği ile de zamanın trendlerinden geri kalmadığını gösteriyor.

nexus 6 2821 008

Nexus 6 / © Motorola

Ekranı?

6 inçlik, AMOLED ekranı ile 493 ppi piksel yoğunluğu (maşallah dedirtiyor) ile 1440 x 2560 pikselçözünürlük sunuyor. Gorilla Glass 3 kaplaması ile ekranınızı darbe ve çizilmelere karşı da koruyor.


AMOLED teknolojisi ile son derece parlak renkler sunan Nexus 6'nın ekranı ayrıca 16 milyon renk ile de gayet tatmin edici görüntüler sunuyor.

Kamera?

Arka kamerası 13 megapiksel olan ve çift LED flaşı, otomatik kayıt özelliği, photo-sphere, yüz tanıma, panaromik çekim gibi çokça özelliği bulunan ve 4128 x 3096 piksel fotoğraf çekebiliyor.

Bu fotoğraf özelliklerinin yanı sıra optik odaklama desteği ile saniyede 30 kare hızında 2160 piksel video kaydı da yapabiliyor.

Ön kamera yani özçekim kamerası olarak da 2 megapiksellik bir kamera kullanan Nexus 6, çok da selfie meraklılarına hitap edecek bir cihaz değil gibi duruyor. Zira piyasada çok daha yüksek değerde selfie kameraları mevcut.nexus 6
Nexus 6 / © Motorola

Donanımı?

32 ve 64 GB dahili depolama alanı sunan Nexus 6, SD kart desteği bulundurmuyor, bu da 4k çözünürlükte yani büyük boyutlu fotoğraflarınızı ve 2K çözünürlükteki videolarınızı saklamak için 128 GB'lık bir harici kartınız olamayacak malesef.

İşlemci olarak Snapdragon 805 kullanan Nexus 6, dört çekirdek ile 2.7 GHz işlem hızına ve 3 GBdeğerinde sanal belleğe (RAM oluyor) sahip, bu işlem kapasitesini de Adreno 420 grafik işleme birimi ile destekleyerek son derece güçlü bir donanım sunuyor. Lakin GL'nin G Flex 2'de kullandığı Snapdragon 810'u taşımasını beklerdim açıkçası Google'ın amiral gemisinden.

gffxc
Nexus 6 / © Motorola

Özet Olarak

Bence Google'ın safkan Android serisi yani Nexus cihazları alınabilecek en iyi Android işletim sistemli telefonlar. Elbette meraklıları için ön kamerası yetersiz olabilir ya da işlemcisi daha iyi olan cihazar mevcut olabilir piyasada; ancak her şeyden önce işletim sistemini en temiz hali ile sunan ve tüm güncellemeleri ilk önce kurabilmenize imkan veren Nexus serisi, hem fiyatı (gerçi bu seferki pahalı olmuş, 5 iyiydi) hem de sunduğu imkanlar ile verdiğiniz parayı hak eden ve kendisine ödendiğinden fazlasını verenbir telefon.

Söylemeden geçmeyelim; elbette Nexus 6, Android'in son sürümü olan Lolipop ile piyasaya çıkacak. Fiyat politikası olarak 5'in izinden gitmedğini söyleyebileceğimiz Nexus 6'nın Türkiye fiyatının ise 2000 Lira civarında olması bekleniyor.

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!