This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Google Nexus 7'den Beklenilenden Daha Fazla Kar Ediyor

 

Nexus 7 ‘nin piyasaya çıkışı sonrasında Google’ın bu üründen kar elde edip etmediği konusundaki şüphelerin tetiklediği dedikodular ortalıkta dolaşmaya başladı. Bu durumun arkasında yatan temel nedenlerden birisi Google Mobil’in direktörü olan Andy Rubin’in bu ürünün başabaş fiyattan satılacağını duyurmasıydı. Bir çok otorite tarafından bu açıklamanın altında ürünün pazarlama ve geliştirme maliyetlerinin yüksek olabileceği düşünüldü. Berlin ofis çalışanlarımızdan Eric geçen haftaki bir yazısında Google’ın ürün başına 15$’lık bir kar marjı olabileceğini tahmin ettiğini belirtmişti. Fakat görünen o ki Google’un birim başına karı bu rakamdan daha yüksek.

All Things D haber kaynağından elde ettiğimiz bilgiye göre Amerika’da 200$’lık fiyattan satılmakta olan 8 GB’LIK Nexus 7 ‘nin ürün başına maliyeti 151.75$ iken piyasada 250$ üzerinden alıcı bulan 16 GB’lık modelin maliyeti ise sadece 8$ farkla 159.25$. Bu maliyet rakamları bizim daha önceki tahminlerimizin çok altında. Aslına bakarsanız Google’ın tablet başına neredeyse 100$’lık bir kar marjının olduğunu söyleyebiliriz.

Amazon Kindle Tablet ile kıyaslandığında Google Nexus 7 biraz daha maliyetli. Amazon Kindle Fire ürününü Google Nexus’dan ürün başına 18$ daha ucuza mal ediyor. Fakat madalyonun öteki yüzüne bakacak olursak Google aradaki 18$ fark ile spesifikasyon olarak rakibi Kindle tabletten çok daha fazlasını sunuyor. Tegra 3 işlemci Kinde’dakinden iki çekirdek fazaya sahip. 1280x800 piksellik çözünülürlük görüntü kalitesi anlamında Kindle’a göre çok önde. Ayrıca ön tarafta yer alan kamera ve de NFC çipi gibi üstünlükler de cabası.. Bu özelliklerin tamamı aradaki 18$’lık farkı anlamsızlaştırıyor.

Hem Amazon hem de Google ürün satışlarınım yanında adeta bir altın madeni olan uygulama, film, kitap ve benzerlerini sanal ortamda satarak büyük gelir elde ediyorlar. Buna ilaveten artık Google’ın kar noktasında şüphelere yer veren Nexus ürününden de ürün başına ciddi bir getiri elde ettiğini görüyoruz. Bu şartlar altında Google ortakları ve hisse senedi sahiplerinin keyfinin yerinde olduğuna şüphe olmasa gerek.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!