This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 1 Comment

Google Nexus Evrimi: HTC Nexus One - Samsung Galaxy Nexus - LG Nexus 4

Üzerinde Google logosunu taşıyan Nexus telefonları üretme şerefine bugüne kadar sadece üç firma ulaşabildi: HTC, Samsung ve son olarak da LG. Bu yazımda hem üç farklı firmanın çıkarmış olduğu Nexus One, Galaxy Nexus ve de Nexus 4'ün özelliklerini kapsamlı bir infografik üzerinde analiz edecek hem de üç firmanın ürünlerini  zamanın akışının ruhuna göre kıyaslayacak ve de bu cihazların evrimi içerisinde gelişen Android ve dünya akıllı telefon piyasası hakkındaki görüşlerimi paylaşacağım.

 Soldan sağa: Samsung Galaxy Nexus, HTC Nexus One, LG Nexus 4 

Google'ın Nexus Telefonların Üretiminde Tercihi: Tayvan ve Güney Kore

Android işletim sisteminin tanıtılmasından üç yıl sonra 2010 yılında HTC Nexus One ile hayatımıza giren Nexus telefonların üretiminde Google'ın tercihini Asya Kaplanı ülkelerden yana kullandığı görülüyor. Bunda Tayvanlı HTC ve Güney Koreli Samsung ile LG'nin sahip oldukları maliyet avantajının büyük payı olduğu söylenebilir. Zira Tayvan ve Güney Kore çoktandır gelişmiş ülkeler seviyesinde kendisine yer bulan dünyanın en büyük 3 büyük ekonomisinden birisi olan Japonya ve Amerika'ya düşük işgücü maliyetleri ve de teknoloji alanındaki mükemmel know-how birikimiyle Çin'e üstünlük sağlıyorlar. Bu bağlamda fiyatı makul ve de donanımı yerinde bir Nexus telefon üretmenin ilk adresi bu ülkeler oluyor. Yani dünya akıllı telefon piyasasının dev oyuncuları Motorola ve Sony yüksek maliyet, başta Huawei olmak üzere Çin firmaları ise know-how ve malzeme kalitesi eksikliği yüzünden oyunun dışında kalmış oluyorlar. 


Soldan sağa: Samsung Galaxy Nexus, HTC Nexus One, LG Nexus 4

Nexus Telefonların Evrimi: HTC Nexus One (vs) Samsung Galaxy Nexus (vs) LG Nexus 4

Google Nexus telefonların 2010 yılından 2012 yılına kadar geçen kısa zaman dilimindeki evrimlerinde yer alan 4 model içerisinde kilometre taşı olmuş, üç farklı firma tarafından üretilmiş olan HTC Nexus One, Samsung Galaxy Nexus ve LG Nexus 4'ün donanımsal özelliklerini  aşağıdaki infografik üzerinde karşılaştırarak Google'ın bu popüler telefonlarının gelişimine şahit olmak mümkün.


Kaynaklar: phonearena.com, gsmarena.com / (c) AndroidPIT

Nexus Üreticilerinin Karşılaştırmasından Çıkarılabilecek Sonuçlar

Artan Rekabet & Gelişen Teknoloji

Yukarıdaki grafiğin bizlere söylediği bir çok şey bulunmakta. Bunlar içerisinde benim ilk dikkatimi çeken ise Google'ın Nexus telefonlarının çıkış fiyatlarının her seferinde giderek daha da ucuzlamış olması. Bunda dünya global akıllı telefon piyasasındaki rekabetin oynadığı rolün çok yüksek olduğu bir gerçek. Yukarıdaki tablo aynı zamanda Android ve akıllı telefon platformundaki hızlı gelişimi çok net bir şekilde ortaya koymakta. 

Google'ın Değişen ve de Değişmeyen  Kurumsal Stratejik Yaklaşımları

Google Nexus telefonlarla ilk yola çıktığında Google Play üzerinden donanım satışı yapmıyordu. İlk olarak Apple tarafından başarıyla uygulamaya konan bu uygulama Nexus telefonların iddialı bir şekilde piyasaya girişi sonrasında Google tarafından da benimsenen bir strateji oldu. Bu strateji Google'a öyle büyük bir popülerlik kazandırdı ki firmanın en son çıkardığı telefon olan Nexus 4 Avrupa ve Amerika piyasalarında Google Play üzerinde çıktığı ilk 15 dakika içerisinde tükendi. Oysa ki ilk Google telefonu olan HTC Nexus One esas olarak teknoloji meraklılarına hitap eden ve fiyatı görece yüksek olan bir cihazdı.

Google'ın ekseninin Apple'a doğru kayışının ikinci bir göstergesi ise Nexus telefonların içerisinden micro SD kart girişlerinin kaldırılmış olması. Google böylece online Cloud servisi başta olmak üzere online servislerinin kullanımını teşvik etmekte ve kendisine aynen Apple'ın yapmış olduğu gibi sadık kullanıcılar edinmek peşinde. 

Google'ın değişmeyen stratejilerinin başında ise Nexus telefonlara vermiş olduğu kayıtsız şartsız güncelleme önceliği gelmekte. Bu cihazların sahibi olan kullanıcılar herkesten önce hızla gelişmekte olan Android'in en son sürümlerini güncelleme şansına sahip olmaktalar. Ayrıca Nexus telefonların rootlama ve her türlü custom ROM yükleme konusunda çok önemli avantajları bulunmakta. 

Nexus Cihazlara Paralel Olarak Dünya Akıllı Telefon Piyasası'nın Gelişimi

Yazılım Üreticilerinin Donanımcılara Karşı Zaferi

Bugüne kadar piyasaya sürülmüş olan 4 farklı Nexus telefonunun 3 farklı üretici tarafından üretilmiş olmasının yanında Android atlası içerisinde faaliyet gösteren onlarca üreticinin varlığı bundan sonraki Nexus telefonların bugüne kadar olduğu gibi farklı üreticiler tarafından üretilebileceğini akla getirmekte. Google'ın nasıl olup da Nexus 4 özelliklerine sahip bir cihazı 100 EUR daha ucuza satabildiğini merak etmemek mümkün değil. Fakat bu sorunun cevabı aslında o kadar da zor değil: İnternet devi firmanın donanımdan kazandığı tek bir kuruş bile yok hatta tam aksine muhtemelen firma bu kadar uygun fiyatla sattığı ürünleri sübvanse etmek zorunda kalıyor.


Google sattığı Nexus cihazları ile kendisine çok sadık bir kullanıcı kitlesi yaratarak bu kitle üzerinden çok daha uzun vadeye yayılmış sağlıklı bir yazılım (uygulamalar, oyunlar, kitaplar, müzik, reklam) getirisi elde ediyor. Fakat bu durum Samsung, HTC, Sony gibi sadece donanım üzerinden para kazanan ve yine donanım üzerinden kar elde etmek zorunda olan teknoloji firmaları için geçerli değil. İşte tam da bu yüzdendir ki donanım üreticisi firmalar için Google'ın bir sonraki Nexus telefonlarını üretebilmek çok büyük bir önem kazanıyor. 


Giderek daha da zorlaşan varolma mücadelesinde uzun vadede Google, Microsoft ve Apple gibi yazılım odaklı firmaların sadece donanıma odaklı firmaların pazar dengesini kökten sarsması ve sadece bu yazılım devleri ile iş yapan firmaların ayakta kalması ihtimali çok yüksek. Yani mobil sektörde taşlar yerinden oynamaya başladı.

Bundan Sonraki Nexus Telefonların Potansiyel Üreticileri? 

Bu noktada ise en can alıcı soru bundan sonraki Nexus telefonların hangi firma tarafından üretileceği. Bazılarının aklı Google'ın bu sene içerisinde 12 milyar USD ödeyerek satın aldığı Motorola gelebilir. Bence Motorola bir sonraki Nexus telefon üreticisi olma noktasında önemli bir aday olsa da Google'ın Nexus telefonlarının üretiminin tekelini tek bir firmaya vereceğini hiç sanmıyorum. 

Bu bağlamda Google'ın bundan sonraki Nexus cihazlarda dünyanın önde gelen Android işletim sistemli akıllı telefon üreticileri Motorola, Sony, HTC, Samsung, LG, Huawei firmalarına şans vereceğini ve de uzun vadede adil bir rotasyona gideceğini düşünüyorum. 

Google Nexus telefonların evrimi, Android perspektifinden dünya akıllı telefon piyasasının geldiği nokta ve de bundan sonra çıkacak olan yeni nesil Nexus telefonların üreticileri hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin.

 

Fotoğraflar: Gökhan Göktaş, Volkan Emre / AndroidPIT

 

Dipnot: Yukarıda kaleme alınmış olan yazının ana odak noktası Nexus cihazların üretici firmaları özelinde akıllı telefon teknolojisinin, Android piyasasındaki rekabetin ve Google'ın strateji ekseninin değişiminin izlerini sürebilmektir. Bu bağlamda yazının ruhu içerisinden de çıkarılabileceği üzere sırasıyla Nexus S ve Galaxy Nexus ürünlerinin üreticisi olan Samsung'u temsilen Galaxy Nexus analize sokulurken, Nexus S firmayı temsil bakımından yazarın gözünde ikincil bir öneme sahip olduğundan analiz dışı bırakılmış ve de bu ürüne herhangi bir referans yapılmamıştır.

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!