This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google Now Sizce Nasıl Geliştirilebilir?

Android 4.1 / Jelly Bean her geçen gün daha fazla telefona yüklenerek giderek yaygınlaşıyor. Bu yaygınlaşma neticesinde kullanıcılar bu yeni sistemin en anlamlı özelliklerinden 'Google Now' a giderek alışmaya başladı bile. Google Now uygulaması sizelere işe ne kadar zamanda gidebileceğinizden tutun bulunduğunuz civardaki mekanlarda alabileceğiniz hizmetler ve de hava durumuna kadar bir çok akılalmaz biligiyi hızlı ve güvenilir bir şekilde sunma potansiyeline sahip. Google bu büyük potansiyeli beslemede biraz yavaş kalıyor gibi gözüküyor. Çünü şu an için uygulamada sadece basit ulaşım bilgileri ile hava durumu seçenekleri mevcut.

Fakat bazı şanslı kullanıcıların Google'ın bu servisinden daha kapsamlı bir şekilde yararlanabilmiş olduğu duyumları bir takım haber kaynaklarında paylaşılmaya başlandı bile. Reddit sitesinde yer alan bir konu başlığında Google Now özelliği sayesinde en yakın H&M mağazasına yönlendirilme konusunda tavsiye aldığı yönündeki yorumlarında ve bu olayın altında giriş yapan kullanıcının chrome sağlayıcısında en çok kullanılan kelimelerden birinin H&M olmuş olduğu yönündeki  açıklama ise dikkat çekici. Zira bu noktada Google'ın bizim alışkanlıklarımızı arayarak analiz ettiğini ve bizlere bu alışkanlıkları tatmin edecek tavsiyelerde bulunmayı amaçladığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Şimdi sırtınızı geriye yaslayarak bir süreliğine düşünün... Evde telefonunuzda iyi bir börek yiyebileceğiniz bir mekanı arıyorsunuz. Dışarı çıkıyyor ve de arabanıza atlıyorsunuz ve Google Now size aradığınız özelliklere sahip bir mekanın yol tarifini vermeye başlıyor. Bu örnek şu anda buzdağının ancak bir parçası olabilir. Düşünün Google Now ya şunları da yapabiliyor olsaydı:

  • En son aramış olduğunuz filmin gösterildiği en yakın sinema salonlarını göstermek
  • Aradığınız ürünü satan en yakın dükkana yol tarifi
  • Tatil yapmak istediğiniz şehire en ucuz uçuş seferlerini bulmak
  • Trafikte mevcut olan sıkışıklıkları size anında bildirmek

Bu alandaki gelişmeler gerçekten de heyecan verici. Eğer siz Google'da çalışıyor olsaydınız hangi özellikleri eklemek isterdiniz?

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!