This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Sesli arama ve kontroller eskiden olduğu gibi kıytırık ya da işe yaramaz özellikler olmaktan çıktılar. Bir süredir gerçekten de efektif kullananların yaşamlarını oldukça kolaylaştırıyorlar. Bu yarışta da karşımıza üç büyük oyuncu çıkıyor: Google, Apple ve Microsoft. Google Now, Siri ve Cortana da bu firmaların sesli arama araçları. Stone Temple Consulting tarafından yapılan araştırma bu üç aracın ne kadar faydalı olduğunu ortaya koyuyor.

google siri cortana
 © Google, Apple, Nokia, ANDROIDPIT

Siri ve Google Now zaten uzun süredir birbirleriyle kıyasıya bir yarış içindeler. Google elbette bu konuda biraz daha ileride. Fakat sesleri tanımaya ve ayırt etmeye gelince konu, Siri daha iyi durumda. Google Now bu konunun üzerine eğiliyor, güncellemeler yapıyor fakat hala Siri’nin gerisinde.

Peki hangisi en hızlı ve yardımcı olacak sonuçları sunuyor? Stone Temple Consulting üç farklı cihazda üç farklı uygulamayı da denedi ve farklı formlarda sorularla test etti. İşte yapılan araştırma ve sonuçları.

voice google siri cortana global comparison 2
 © Stone Temple Consulting

Google Now farklı tipteki soruların yüzde 58’inde yardımcı olmayı başardı. Bu oran Siri için yüzde 29. Cortana ise en altta, yüzde 20. Bu arada 3000’in üzerinde soru sorulduğunu da not edelim. Her durumda Google Now, Siri ve Cortana’ya göre daha fazla bilgi sunuyor.

Elbette bu alanda işin içine telaffuz ve ses tipleri girdiği için test yapmak oldukça zor. Eğer yapılan araştırmanın tüm sonuçlarını görmek isterseniz buraya buyurun.

Google Now kullanıyor musunuz? Siri ya da Cortana ile karşılaştırdığınızda tercihiniz ne doğrultuda olur?

 

Kaynak: Stone Temple

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!