This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 2 comments

Google En Çok Nereden Para Kazanıyor?

 Google geride bırakmış olduğumuz 2012 yılının son çeyreği içerisinde elde ettiği ticari başarının göstergesi olan mali tablolarını açıkladı. İnternet devinin aynı dönemin bir önceki yılına kıyasla gelirlerini ciddi bir şekilde arttırdığına işaret eden rakamlarda en dikkat çeken olgu ise Google'ın gelirlerinin yaklaşık %94'ünün reklam kökenli faaliyetlerden elde edilmesi oldu. 

 (c) Google

Google'ın 2012'nin Son çeyreği olan Ekim-Kasım -Aralık Dönemi Mali Tabloları'nda Öne Çıkan Ayrıntılar

Günümüz kurumsal hayat sistemi içerisinde şirketlerin bir takvim yılı boyunca gösterdikleri performansın değerlendirilmesinde kullanılmaları sebebiyle yılsonu mali tablolaları ve bunların yorumu çok büyük öneme sahipler. Firma faaliyetlerinin adeta birer röntgen filmi olan mali tabloların yorumunda dikkat edilmesi gerektiğine inandığım kalemleri dikkate alarak Google'ın 2012 yılının son çeyreğindeki rakamlarından öne çıkanları aşağıdaki gibi sıralayabilirim: 

  • 14.42 milyar USD: Google'ın 2012'nin son çeyreğindeki geliri
  • 5 milyar USD: Google'ın 2012'nin son çeyreğinde kasasından çıkan harcamalar
  • 2.89 milyar USD: Google'ın son çeyrekte elde ettiği kar
  • %36 : Google'ın 2011 ile 2012 dördüncü çeyrek gelirindeki büyüme oranı
  • %33: Google'ın harcamalarının gelirine oranı. Yani firma kasasına giren her 3 doların birini harcıyor. Bir anlamda firmanın ayağını yorganına göre uzatması durumu söz konusu.
  • %94: Google'ın ''Google Arama Servisleri, Youtube ve Gmail gibi servisler üzerindeki reklamcılık faaliyetlerinden elde ettiği gelir.
  • %6: Google'ın reklamcılık dışında Google Play üzerinden yazılım ve donanım satışı başta olmak üzere diğer faaliyetlerden elde ettiği gelir. Bu oran tahminlerimin çok gerisinde.

 

,

Fotoğraf hakları: Google Inc.

 

Kaynak: Google Inc

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!