This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Google Play Apple App Store'un Pabucunu Dama Attı

Android uygulamalarının geliştiricileri ile kullanıcılar arasındaki en büyük buluşma platformu olan  Google Play son açıklanan indirme ve uygulama rakamları baz alındığında Apple'ın App Store'unu geride bıraktı. An itibariyle Google Play üzerinde yer alan farklı uygulamaların sayısı 800 bin adet civarında ve bu rakam hızla 1 milyona doğru yaklaşmakta.

 Devlerin Kapışması

Geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde uzun süredir gerisinde kaldığı App Store'u uygulama sayısı kriterinde yakalamayı başaran Google Play platformu aradan geçen 3 aylık dönem içerisinde Apple'ı geride bırakmayı başardı. Habere konu olan kaynaklarda yer alan rakamlara göre şu anda Apple'ın App store'u üzerinde 775 bin uygulama indirime hazırken Google Play üzerindeki rakam ise 800 bin civarında. 


Yukarıdaki grafikte Google Play üzerindeki uygulama sayısının Mart 2009 ile Ocak 2013 arasındaki artışını görmektesiniz
 

Hangi Platform Daha Önce 1 Milyon Uygulama Sayısına Ulaşacak? 

Apple?

Apple tarafından bu haftanın başında açıklanan rakamlarda App Store üzerindeki büyümenin günde 641 uygulama olduğu, bu rakamın aylık 19.230 adet uygulama eklenmesi anlamına geldiği bilgisi paylaşılmıştı. Önümüzdeki dönem içerisinde bu rakamın sabit kalacağı varsayımı altında Apple App Store üzerindeki uygulama sayısının 1 milyona ulaşması için daha 1 yıldan daha fazla bir zaman olduğunu söylememiz mümkün oluyor.

Google Play?

Apple'ın aylık ortalama 19.000 adet uygulamalık büyüme performansına kıyasla Android'in ana uygulama platformu olan Google Play'de aynı rakam 25.000 adede denk geliyor. İki firma arasındaki mevcut farkın yaklaşık 25.000 uygulama ile Google Play lehine olduğunu göz önünde bulunduruarak yukarıda Apple'ın büyüme rakamındaki sabit büyüme varsayımını Google Play'e uyguladığımızda Google Play'in 2013 içerisinde 1.000.000 uygulama adedine ulaşabildiğini görüyoruz. Bu bağlamda istatistikler Apple'ın App Store'undan çok daha sonra devreye giren Google Play'den yana gözüküyor. 

 

Fotoğraflar: Google Play, Sociable 

Kaynak: ReadWrite

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Araz'a katiliyorum.Google Play'de 600.000 uygulama varsa 590.000'i gereksiz uygulama.App Store'da ise cok guzel oyunlar var.

  • Araz 11.Oca.2013 Link to comment

    Aslina bakarsaniz iki platform icin de sacma sapan uygulamalar cok fazla. Her gun eklenen 600 uygulamanin sadece 50-60 tanesinin yararli uygulama olabilecegini dusunuyorum. Ne android, ne iOS fani olarak soylemeliyim ki, Play Store'da can sikan uygulamalar bogazdan yukarı. iOS'u cok az kullanmisim. 2011 yilinda. O zaman yararli uygulamalar vardi. Ama simdi netten okuyoruz ne ise yaramaz uygulamalar da varmis diye

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!