This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
176 Shares 36 comments

Google Play çalışmıyor? Ne yapmalıyım?

Her Android kullanıcısı bir Google Play Store çöküşü ile en az bir kez karşılaşmıştır. Bir uygulama indirirken gelen bir hata mesajı ya da Play Store’un çalışmaması gerçekten çok rahatsız edici olabiliyor. Bu yazıda Google Play’i telefonda sorunsuz çalıştırabilmeniz için tavsiyeleri sizler için derledik. Yüzde yüz çalışıyor.

htc one google play store
 AndroidPIT

1. Ön belleği boşaltın

Birçok durumda Play Store uygulamasının ön belleğini boşaltmak işe yarayabiliyor. Bu alan, yeniden yüklemeye gerek kalmaksızın, hızlı bir biçimde geri getirilebilen verileri geçici olarak tutan bir depolama alanı. Bu alanı boşaltmak için ayarlar menüsüne gelip, Uygulamalar seçeneğini bulmanız gerekiyor. “Tümü” seçeneğini tıklayın ve Google Play Store’u bulun. Simgeye tıklayın ve “Ön belleği boşalt” butonuna basın. Bundan sonra Google Play uygulamasını açtığınızda, eskisi gibi çalıştığını göreceksiniz.

play store1
Ön belleği ve verileri Google Play'in uygulama sayfasından silebilir ve güncellemeleri kaldırabilirsiniz. © AndroidPIT

2. Verileri Silin

Eğer ilk tavsiye işe yaramazsa, verileri Play Store’dan silmeyi deneyebilirsiniz. Bu hareket uygulamayı başlangıçtaki haline geri döndürecek ve çok miktarda kayıtlı bilgiden kurtulmayı sağlayacak. Bu seçeneğe de yukarıdaki ile aynı istikametten ulaşabilirsiniz, fakat bu sefer “Verileri sil” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

3. Play Store güncellemelerini kaldırın

Bu bile yardımcı olabilir. Bazen bir güncelleme Google Play’i kitleyebiliyor, dolayısıyla bir güncellemeyi silmek akıllıca olabilir: ayarlara gidin, Google Play Store’u bulun ve “Güncellemeleri Kaldır” diyen butonu tıklayın. Bu, Google Play’i cihazınıza ilk kurulduğu zamanki haline geri döndürecek.

4. Google Play Servisleri

play store2
© AndroidPIT

Eğer Google Play çalışmamaya devam ederse, Google Play Servisleri’nin ön belleğini boşaltmak işe yarayabilir. Ayarlar’dan uygulama yöneticisine gidip, Google Play Servisleri seçeneğini bulun ve “Ön Belleği Boşalt” butonuna tıklayın.

5. İndirme yöneticisini etkinleştirme

Eğer İndirme Yöneticisi’ni deaktive ettiyseniz, Google Play çalışmaz. Bunu geri getirmek için Ayarlar’dan Uygulama Yöneticisi’ne (ya da eşdeğerine), oradan da tüm uygulamalara gidin. İndirme Yöneticisi’ni arayın ve etkinleştir butonuna tıklayın. Fakat eğer bu buton deaktive et diyorsa da endişelenmenize gerek yok, bu, İndirme Yöneticisi’nin halihazırda etkin olduğu anlamına gelir.

6. Google hesabını kaldırma ve geri yükleme

play store3
© AndroidPIT

Telefonunuzun ayarlar menüsüne geri gidin, fakat bu kez “Hesaplar” seçeneğine giderek Google’ı seçin ve Google Play için kullandığınız Google hesabınızı işaretleyin. Eylem butonuna ya da Samsung cihazlarda bulunan menü yumuşak butonuna tıklayın ve “Hesabı Kaldır” seçeneğini seçin. Seçiminizi onaylayın ve akıllı telefonunuzu yeniden başlatın. Telefon tamamen açıldıktan sonra Ayarlar > Hesaplar > Hesap Ekle > Google menü yolunu izleyerek hesabınızı yeniden kaydedin.

7. Akıllı telefonu fabrika ayarlarına geri döndürme

Yukarıda yazılan her şeyi yaptığınız halde sorun devam ediyorsa, akıllı telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndermeniz gerekebilir. Bu, Google Play belasından kurtulmak için tek yolunuz olabilir. Fakat tüm verilerinizin kaybolacağını, dolayısıyla bunu yapmadan önce tam teşekküllü bir yedekleme yapmayı sakın unutmayın. Fabrika ayarlarına geri dönmek için bir kez daha Ayarlar menüsüne gidin, “Yedekle ve Yeniden Başlat” seçeneğinden, listenin sonundaki “Fabrika Ayarlarına Geri Dön” butonuna tıklayın. Akıllı telefonunuz yeniden başlayacak ve ilk satın aldığınız zamanki haline dönecek. Bu işlem tamamlandığında, telefonu yeniden kurabilir ve yedeklemelerinizi yükleyebilirsiniz.

play store4
"Verilerimi Yedekle" kutucuğunun tıklanmış olduğundan emin olun. © AndroidPIT

Umuyoruz ki bu tavsiyeler Google Play’i çalıştırabilmeniz konusunda yardımcı olur. Bunlar işinize yarıyor mu? Paylaşacağınız başka tavsiye var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

176 Shares

36 comments

Yeni yorum yaz:
 • Otomatik kaldir goole play spot

 • Burda yazılan herşeyi yaptım fakat maalesef olmuyor. Üstelik telefona reset attım, dil seçip google playde oturum açma bölümüne gelince "maalesef com.google.android.gsf.login çalışmayı durdurdu" diyip telefonu açmıyor.

 • Ben güncelemeleri kaldırdım asus tablete google play çalıştı

 • Hepsini demedim olmuyor. Benim sorunum play store a giriyorum,bi uygulama yukliycegim zaman yükleye tıklayınca indiriliyor deyip indirmiyor veya store da indiriliyor gözüküp bildirim çubuğunda paused yaziyo.

 • Bütün bunları denedim hala girmiyor play store a google sunucusuna bağlanılamıyor diyor

 • Arkadaşlar android telefonunuza çeşitli nedenlerden dolayı format attığınız da yani fabrika ayarlarına döndüğünüzde telefonunuzun tüm bilgileri haliyle siliniyor. Fabrika ayarları sonrasında telefonunuzdan tekrar google play e girmek istediğinizde gmail ve şifrenizi yazdığınızda hata verir.. Bu hata kullanıcı veya şifre hatasıdır veya sunucu hatasıdır. Bu hatanın düzeltilmesi için bir çok forumda aynı şeyler yazılır. Google play uygulamasına girin veri sil, önbelleği boşalt, telefonunu fabrika ayarlarına dönder... Zaten bu sorunun nedeni fabrika ayarlarına dönmenizdir. Ben bu sorunu yaşadım ve hesabıma giremiyordum günlerdr. Bu sorunu gidermenin yolu telefonunuzun tarayıcısından www.google.com/accounts a girerek güvenlik bölümünden telefonunuzu tanıtmanızdır.

  adımlar söyle arkadaşlar,


  -android telefonunuzun internet tarayıcınsından www.google.com/account adresine gidiyorsunuz mail adresi ve şifrenizi girdiniz ayarlar açıldı.

  Oturum açma ve güvenlik bölümünden cihaz etkinliğinde cihaz şifresi belirliyorsunuz ve size "sdfe wuqe qfdj acba" gibi küçük harflerden oluşan 16 haneli bir şifre veriyor ve diyor ki bu şifreyi unutmayın ve şimdi yine cep telefonunuzdan şifre değiştir bölümüne giderek şifrenizi bu verdiğimiz 16 haneli harflerle değiştirin.

  Şifrenizi bu 16 haneli harfler yaptığıktan sonra google playe girin gmailinizi yazın şifrenizi de bu 16 haneli sistemin verdiği harfleri girin google playiniz açılacaktır.

  • safiye 2 ay önce Link to comment

   oturum açma ve güvenlik kısmına girdikten sonra 16 haneli şifreyi nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 • ben guncellememeri kldır dedim gogle play silindi :( ne yapabilirim acil yardım

 • çok iyi

 • Ben uzun olduğu için okumadım bile ben kendim sorunu ayarlar-uygulamalar-google play'e girip güncellemeleri sil dedim ve oldu sorunsuz .

 • Allah razı olsun sayende güncellemelerimi yapabildim.
  Evlat iyiliği gör :)

 • Ben :D 26.Nis.2015 Link to comment

  biraz alakasız ama benim telefonda ugulama kaldır dedigimde telefon kendini yeniden başlatıyor ne yapmalıyım

  • eren u 26.Nis.2015 Link to comment

   kardeş dediğim gibi bn telefonuma format attım tüm sıkıntılarım gitti :) sn telefonu bi telefoncuya göstermeni öneririm

 • eren u 26.Nis.2015 Link to comment

  Arkadaşlar siz tavsiye 1 telefonunuz çakmaysa imei yedege alın 2 telefonunuza format atın kendiniz ayarlarda 3 yeniden başlatın telefonu 5 imei girin *#112#* yaparak sonra ya veri bağlantısını açın yada wifi açın sourun çözülmüştür android tlfn da ama bnm denediğim telefon samsung galaxy 3mini :)) saygılar

  • eren u 26.Nis.2015 Link to comment

   arkadaşlar root felana inanmayın bnd denedim zamanında hosts silinmiyor bunlar lay lay lom ))

   • Kardeş senin yanlışın var google play açıldığı zaman bağlantı yok hatası verebiliyor o zaman es dosya yöneticisinden root izni verip system/etc klasöründen hosts dosyasını siliceksin sorun çözülüyor ben çok yaptım

   • Kardeş senin yanlışın var google play açıldığı zaman bağlantı yok hatası verebiliyor o zaman es dosya yöneticisinden root izni verip system/etc klasöründen hosts dosyasını siliceksin sorun çözülüyor ben çok yaptım

 • Google play store donduruldu diyor

 • kardeş sana çok ama çok teşekkür ederim 2. öneriyi denedim ve oldu ALLAH senin ne muradın varsa versin inşallah her işin iyi gider ve sonuçlanır.

Show all comments

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!