This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google Reader Öldü, Yaşasın Alternatifler!

Google'ın popüler RSS okuyucu hizmeti Google Reader, birkaç gün içinde tamamen kapanarak Hak'kın rahmetine kavuşacak. 1 Temmuz'da gerçekleşecek olan kapanma önces, Türkiye'de de sayıları bir hayli fazla olan Google Reader kullanıcılarının bunalıma girmesini önlemek için alternatifleri araştırdık. İşte Google Reader'i gömdükten sonra işinize yarayabilecek birkaç hizmet:

teaser google reader alternativen
© AndroidPIT

Google Reader feedleri nasıl aktarılır?

Alternatifleri incelemeden önce Google Reader kullanıcıları açısından şu anda çok daha önemli olan bir sorunun nasıl çözüleceğine değinelim: Yani, mevcut feedlerin nasıl başka bir uygulamaya aktarılabileceği konusuna.

Yapmanız gereken Google Reader'a girip, sağ üst köşede profil resminizin altındaki Reader ayarları kutusuna tıklamak. Buradan Import/Export (İçe Aktar/Dışa Aktar) sekmesini seçip “Bilgilerinizi dışa aktarın/ Download your data through Takeout” butonuna basmanız yetiyor.  

google reader feed aktarma2
İçe Aktar/Dışa Aktar sekmesine gelip "Download your data through Takeout" seçimini yapıyorsunuz. / © AndroidPIT

Daha sonra karşınıza çıkacak olan ekranda bilgilerinizin aktarılmaya başladığını göreceksiniz. Aktarım % 100'e geldikten sonra “Create Archive / Arşiv Oluştur” butonuna tıklayarak feed'lerinizi bilgisayarınızda seçeceğiniz bir klasöre zip dosyası olarak indirmeniz mümkün. Bu zip dosyasını açtığınızda, elinizde tüm feed'lerinizi içeren bir Excel (XML) dosyası olacak.  

google reader feed aktarma son
© AndroidPIT

feedly

Google Reader'ın en iyi alternatiflerinden biri hiç kuşkusuz feedly. Yakın zamanda kendi bulut server'ına taşınan bu okuyucu artık hizmet vermek için Google Reader'a bağlı durumda değil. feedly'nin ayrıca, üçüncü parti eklentileri için kendine ait bir uygulama program arayüzü de bulunuyor. gReader, Sprout Social, Press ve Pure News gibi hizmetler bu arayüzü kullanarak geliştirildi. Zaman içinde feedly'ye gelen geliştiricilerin artmasıyla birlikte, uygulama sayısı da artacaktır.  

feedly alternative
Sade, hızlı ve güncel. feedly en iyi alternatiflerden biri. / © AndroidPIT

feedly'nin en iyi özelliklerinden biri feed'lerinizi çok hızlı şekilde senkronize etmesi. Aynı zamanda gayet sade tasarımı ve arayüzü de programın içinde kaybolmanızı önlüyor. Şu anda piyasadaki en iyi Google Reader alternatifinin bu uygulama olduğunu söyleyebiliriz.  

Flipboard

Google'ın kapanan hizmeti için en iyi alternatiflerden biri de Flipboard adını taşıyor. Kullanıcı dostu olarak görülen bu renkli reader'da haber akışında gecikmeler çok nadir yaşanıyor ve güncellemeler hızlı ve sorunsuz gerçekleşiyor. Ayrıca Flipboard yakın zamanda, kullanıcının kendi feed'lerini kişisel bir “dergi” formatına sokabileceği bir seçenek de sundu.  

flipboard
Estetik olarak dikkat çeken, stil sahibi bir reader: Flipboard / © AndroidPIT

Ayrıca tüm sosyal medya kanallarını tek uygulamada tutmak isteyenler için de Flipboard, Twitter, Facebook ve Google+ desteği sunuyor. Google Reader feed'lerinizi Flipboard'a aktarmak da çok kolay.  

Taptu

Alternatiflerden bir diğeri olan Taptu'ya, Twitter, Facebook, LinkedIn ya da Google hesabınızla kaydolmanız mümkün. Zaten Taptu'nun en çekici özelliklerinden biri haber feed'inizi kişiselleştirebiliyor olmanız ve haberlerin karşınıza eksiksiz olarak çıkmadı. Yani haberi okumak için üzerine tıklayıp ayrı bir pencere ya da sekme açmak zorunda kalmıyorsunuz. Taptu'nun ayarlarını kendine göre değiştirmeniz, size özel widgetlar kullanmanız da mümkün.  

taptu
Taptu'nun tasarımı eşsiz ama feed aktarma yöntemi biraz yorucu. / © Taptu.com

Taptu'nun can sıkıcı olan özelliği ise Google Reader feed'lerinizi aktarırke karşımıza çıkıyor. Zira feed'leri Taptu'ya topluca aktarma seçeneği olmadığı için bu işi tek tek yapmanız gerekiyor. Ayrıca, haber feed'lerinin senkronizasyonu da tam olarak geliştirilmiş değil ve güncellemeler arasında uzun bekleme süreleri olabiliyor. Ancak yine de Taptu'nun sürekli gelişip değişen ve zaman içinde iyileşme potansiyeli olan bir reader olduğunu söylemek lazım..

Pulse News

Pulse News'in tasarım anlamında bazı sorunları olduğu doğru. Örneğin, klasörler sadece belli bir sayıda haber feed'i içerebiliyor ve feed içindeki haberlerin yayınlanma zamanlarını göremediğiniz için neyin taze, neyin olmadığını tam olarak kestiremiyorsunuz.  

pulse
Ne yazık ki bu uygulamada abone olunan feed'leri kronolojik sıralamayla görüntülemen mümkün değil. / © AndroidPIT

Diğer yandan eğer Google Reader'dan Pulse News'a geçiş yapacaksınız, feed'leriniz aktarma konusunda sorun olmasa da, tek tek tüm feed'leri onaylamanız gerekiyor ve bu da zaman alan bir iş. Ayrıca Pulse News şu anda Google'la entegre olarak çalışıyor, Google Reader kapandığında mevcut feed'lerinize ne olacağı konusunda kesin bir bilgi yok.  

Google Currents

Google Currents aslında basit bir okuyucunun makyajlanmış hali. Son derece renkli ve gözü yormayan bir tasarımı var. Ayrıca feed'lerinizi yazının başında anlattığımız dışa aktarma yöntemiyle Google Reader'la senkronize etmeniz mümkün.   

Google currents
Ne yazık ki bu uygulamada da bazı feedlerin güncellenme hızı oldukça düşük. / © AndroidPIT

Ancak Taptu'da olduğu gibi bu uygulamada da feed'lerinizi tek tek onaylamanız gerekiyor. Ne yazık k, haberlerin güncellenmesi de bir Google hizmetinden bekleyeceğiniz kadar çabuk ve sorunsuz değil.

Newsblur

Piyasadaki “reader” alternatiflerinden biri de Newsblur adını taşıyor. İlk bakışta iyi bir alternatif gibi görünse de Newsblur'un da çözmesi gereken birçok sorunu var. Evet, Google Reader'dan feed taşımak kolay ama ücretsiz hizmeti kullanıyorsunuz taşıyabileceğiniz maksimum feed sayısı 64'le sınırlandırılmış. Daha fazlasını istiyorsanız, aylık 2 dolar ödeyerek paralık üyelik almanız gerekiyor. Ayrıca ücretsiz üyeliği tercih eden kullanıcılar için haber güncellemelerinin sıklığı da daha düşük.

newsblur alternative
Hizmeti ücretsiz kullanmak istiyorsanız sadece 64 feed'e abone olabiliyorsunuz. / © AndroidPIT

Newsblur'un ilginç olan yanı ise, sık sık okunan bir feed'i otomatik olarak öne çıkararak, kullanıcının zevklerini dikkate alıyor olması. Ancak genel olarak bakıldığında, Newsblur hem yavaş çalışan, hem de Google Reader kapandıktan sonra ona bağlı feed'lere ne olacağı bilinmediği için güven vermeyen bir uygulama durumunda.  

Tiny Tiny RSS

Tiny Tiny Rss, sunucu tabanlı çalışan ve açık kaynak koduna sahip bir “reader” alternatifi. Açık kaynak kodu konuya hakim olan ve hizmeti kendilerine göre kişiselleştirmek isteyen yazılımcılar için çok çekici olsa da hizmeti cihazınızda kullanmanız için biraz uğraşmanız gerekiyor.  

tinytinyrss
Tiny Tiny RSS'ı kurmak zor, kullanmak kolay! © Google Play Store

Digg RSS Reader and gReader

Digg RSS Reader çok yeni bir uygulama ve henüz beta aşamasında. Kullanımı oldukça kolay olan bu hizmette Google Reader feed'lerinizi de kolayca aktarabiliyor ve bunların 1 Temmuz'dan sonra da işler olacağından emin olabiliyorsunuz. Digg Reader'ın Android uygulamasının Temmuz ayı içinde piyasaya çıkması bekleniyor.

Bir başka seçenek de Google Reader varken gayet popüler olan gReader uygulaması. Bu uygulamanın geliştiricileri şu anda News+ adını verecekleri yeni bir versiyon üzerinde çalışıyorlar. Kısa süre içinde piyasaya çıkması beklenen News+ da ilginç bir reader alternatifi olarak düşünülebilir.  

Conclusion

Elbette RSS okuyucu kullanan herkesin kriterleri farklıdır. Kimileri, görüntü ve arayüze, kullanım kolaylığına önem verirken, kimileri de haber akışının hızına ve pürüzsüz olmasına dikkat eder. Benim açımdan asıl mesele feed'lerimi kolay ve rahat bir şekilde organize edebileceğim bir uygulamaya sahip olmak.

Bu doğrultuda şimdilik, günlük kullanım açısından feedly ile gReader arasında gidip gelmeye devam edeceğim. Ama yeni gelişmeleri de takip etmekten geri durmadan.  

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!