This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google şirketi Nexus üretiminde gerçekten zarar ediyor mu?

Nexus 7 cihazı düşük ücretlendirilmesine rağmen çok iyi donanımlı. Bu yüzden birçok kişinin istek listesinde en üstlerde bulunması hiç şaşırtmayan bir durum. ABD’de 199 dolar fiyatıyla satışta olacak cihazın zarar ettirdiği iddiası da çok abartı gelmiyor.

 

UBM TechInsights şirketinin araştırmalarına göre her Nexus 7 cihazının üretim fiyatı Google için 184 dolar. Bu fiyatın içinde kullanılan parçalar ve üretimde oluşan ücretler var. Cihazın geliştirimi ve pazarlaması bu hesaba katılmamış olmasına rağmen, Google cihazları 199 dolara satıyor. Peki bunu neden yapıyor?

Google Play Store’un önemi

Android Marketin başlangıç günlerini hatırlayanlar, ne kadar düzensiz ve karışık olduğunu unutmamıştır. Kimsenin doğru düzgün kullanamayacağı uygulama sayısı çok yüksekti. Fakat artık Play Store çok daha yüksek liglere geçis yapmış bulunmakta. Kategoriler ile iyi bir şekilde düzeni bulunan Play Store her kullanıcıya özel uygulama önerileri de sunuyor.

Adeta yeniden yapılan Play Store sadece bir uygulama marketi olmaktan çıktı ve tam bir Content Store oldu. Müzikler ve kitaplar dışında en yeni filmlerin de bulunması, eski günlere nazaran bir devrim niteliği taşıyor. Bu uzun yolun sonuçları tabiiki bir tesadüf değil, Apple ve Amazon şirketlerinin dijital medya satışıyla çok iyi bir kazanç elde ettiği biliniyor. Bilindiği gibi, Apple iTunes ile ilk olarak müzil satışına, Amazon şirketi de e Kitap satışlarına başlamıştı.

Content krallığı

Google herşeyi doğru yaparsa, kesinlikle Play Store şirketin en önemli gelir kaynaklarından biri olacak. Filmler, e kitaplar, müzik ve uygulamalar gibi içerikleri tek bir yerden sunmak ve herzaman heryerde (en büyük....:) ) tabletlerden ve akıllı telefonlardan ulaşılır hale getirmek, başarının anahtarları. Fakat ilk önemli adım, öyle hesaplı fiyattan bir cihaz çıkarmak ve büyük kullanıcı sayısına ulaşmak oluyor – 199 dolar da 7 inç tablet pazarında çok çok iyi bir fiyat. İkinci adım ise, kullanıcıları bir hediye çeki ile Play Store kullanmaya teşvik etmek ve bu ürünü kabullendirmek oluyor. Google bunu ABD’de her Nexus 7 sahibine hediye edilen 25 dolar değerindeki çek ile sağlıyor. Avrupa pazarı için ise henüz böyle bir uygulama için bilgi bulunmuyor. Ayrıca cihazın evlerin salonundaki yerini bulması da şirketin hedeflerinden biri. Bunun için Nexus Q ile içerikleri televiyzonlara ve müzik çalarlara ulaştırmak isteniyor.

Şimdi zarar söz konusu mu, değil mi?

Yakında bu sorunun cevabını bileceğiz. Google Play Store satışları artar ve strateji tutarsa, Play Store şirketin en önemli taşıyıcalarından biri olacaktır. Tabiiki Google en fazla parayı reklam gelirlerinden kazanıyor ve buna devam edecek de. Fakat filmlere reklam yerleştirip, daha ucuza satma fikri de oluşabilir.
Google, Play Store ile Avrupada başarı yakalamasının yolu iyi içeriklerle gelecektir. Mesela Fransa ve İngilterede daha geniş bir içerik sunuluyor ve bu her ülkeye yayıılmalı.
Sizin Google Play Store hakkındaki düşünceleriniz nasıl? Ülkemizde sunuan içerikten memnun musunuz?

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!