This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Google Voice-Sesli Arama Özelliği iPhone Kullanıcılarıyla Buluşuyor !

 

Android işletim sistemlerinin sonuncusu olan Jelly Bean'in en öne çıkan özelliklerinden bir tanesi hiç şüphesiz ki Google Voice (Sesli Arama). AndroidPIT olarak bir kaç farklı cihaz üzerinde bu yeni özelliği test etme imkanı yakalamış ve de kendisini çok ama çok başarılı bulmuştuk. Android camiasının üylerinden Jelly Bean öncesi sürümlere sahip olan cihazların bu özelliğin kullanımı için ne zaman güncelleme alacaklarını merak ederken Google çok beklenmedik bir hamle ile Google Voice güncellemesini Android'den önce iPhone'lara verdi...

Evet yanlış okumadınız... iPhone sahipleri Google Voice yani Google Sesli arama güncellemesini Android kullanıcılarından önce alma imkanına resmi olarak sahip olmuş bulunuyorlar. Haberi ilk olarak Google'ın yeni resmi Android Bloğu üzerinde okuduğumuz zaman bizlerin de gözleri adeta fal taşı gibi açıldı.Site üzerindeki videoyu izledikten sonra da açıkçası kendimizi hafiften ihanete uğramış gibi hissettik. Zira Google tarafından geliştirilmiş olan Jelly Bean öncesindeki işletim sistemleri olan Ice Cream Sandwich ve Gingerbread kullanıcıları hiçe sayılarak platformun en büyük rakibi olan iPhone'a bizce yersiz ve de anlamsız bir kıyak geçilmiş oluyor.

İşe bir de ters tarafından bakarak ve de olaya biraz kara mizah ekleyerek bu son gelişmenin nasıl bir anlam içerdiğini kapmaya çalışalım. Örneğin Apple iPhone'lar için yeni bir iTunes çıkarır ve de öncelikle Android kullanıcılarının kullanımına sunar ve iPhone kullanıcılarının söz konusu yeni uygulamayı ileride alabileceğinden bahseder.... Ya da Microsoft yeni çıkardığı bir oyunun Xbox'dan önce Playstation kullanıcıları tarafından kullanılabileceğini anons eder...Turkcell yeni çıkardığı bir üründe Vodafone kullanıcılarının imtiyazlı olacağı bir tarifeden söz eder...Bu ve benzer kara mizah örnekleri çoğaltılabilir.

Sonuç olarak Google'ın bu son kararı ile Android kullanıcılarına ikinci sınıf muamele yapmış olduğu AndroidPIT Berlin ofisi çalışanlarının genel görüşü. Bizce bu son hareket bir anlamda Google'ın bindiği dalı kesmesi demek. Hiç süphesiz ki Google bu tip potansiyel tepkileri göz alarak böyle bir kurumsal karar almıştır ama sonuç yine de çok iç açıcı değil.

Aşağıda, Google'ın resmi Android bloğundan alınmış konu ile doğrudan ilgili tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!