This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 6 comments

Google Yeni Android 4.2 ile Tüm Dünyayı 3 Boyutlu Ortama Taşıyor

Hafta başında tanıtılan  Nexus cihazlar ile beraber güncellenen Google'ın mobil işletim sistemi Android'in son sürümü Android 4.2 ile gelen yeniliklerden daha önce genel olarak bahsetmiş ve bunlar hakkında daha detaylı bilgiendirici yazılarımıza geçiş yapmış ve Android 4.2'nin kablosuz görüntüleme özelliğini incelemiştik. Şimdi sıra geldi kullanıcılarına çektikleri 360 derece panoramik fotoğrafları Google'ın harita servisi Google Maps üzerinden tüm dünya ile paylaşmaya izin veren fotoğraf çekim ve yükleme özelliğine.

(c) Google

Google bu yeni özellik ile tüm dünyayı üç boyutlu dijital ortama taşımayı planlıyor ve bu amaca yönelik olarak Google Haritalar'ın Sokak Görünümü anlamına gelen 'Google Maps Street View' özelliğini kullanıyor. Bu anlamda Google Haritalar kullanıcıları akıllı telefonlarıyla dünyayı karış karış panoramik olarak fotoğraflayacaklar ve Google kullanıcıların çekmiş olduğu fotoğraflarını bir araya getirerek uzun vadede tüm dünyayı 3 boyutlu dijital ortama taşımış olacak.

Uygulamanın kullanımı ile ilgili ipuçlarına gelince. Google haritalar üzerinde  360 derece panoramik fotoğraf çekilmesine uygun olunması anlamına gelen mavi işaretli bir parselin üzerinde iken (kısaca Google'ın bu uygulamanın kullanılmasına izin verdiği yerlerden birinde olmanız gerekiyor) bulunduğunuz ortamın 360 derece panoramik fotoğrafını çekiyor ve Google Haritalar veritabanına yüklüyorsunuz. Böylece üzerinde bulunduğunuz alan sizin yardımınız ile Google'ın yeni dijital dünyasına kazınmış oluyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünde bu özelliği kullanarak Google Haritalar'a  Almanya'dan 360 derece fotoğraf yükleyen iki kullanıcının fotoğraflarını görebilirsiniz

 

Google'ın 360 derece fotoğraf yükleme uygulaması ilk haftasında Almanya'da iki defa kullanılmış gözüküyor

Android 4.2 ile gelen bu yeni özellik ile tüm dünyanın adım adım fotoğraflarla 3 boyutlu dijital ortama taşınarak cebimize girmesi bence gerçekten devrim niteliğinde. Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin.

 

Ekran görüntüsü: Volkan Emre / AndroidPIT

6 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!