This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Google Yeni Android Key Lime Pie’a Ne Yenilikler Getirecek?

Android Ice Cream Sandwich ve Jelly Bean güncellemeleri yükselişte gözüküyor ve Android cihazlarının çoğunluğu hala bunlardan biriyle çalışmıyor olsa da bir sonraki güncellemenin ne olacağı hakkında meraklı bekleyişimiz sürüyor. ICS ve JB’nin ikisi de Android’e bir çok yönden büyük katkıları oldu ve daha iyi nasıl olabilirdi, bunu kestirmek güç. Mantıken biraz erken olabilir ama Android Key Lime Pie hakkında (ya da Google artık ne isim takarsa) kafamızda şimdiden bir çok soru işareti belirdi.

İsim

Görünen o ki insanlar “Key Lime Pie” isminde takılmış durumda ve The Verge sitesi de Android’in bir sonraki versiyonunun isminin bu olacağını teyit etti. Fakat daha başka seçenekler var mı? Sizi bilmiyoruz ama Key Lime Pie’ın ne olduğunu Google’da aratmadan önce hiç mi hiç bilmiyorduk. Jelly Bean ve Ice Cream Sandwich isimlerinden sonra çok da abuk bir isim gibi gözükmüyor aslında. Siz ne düşünüyorsunuz?

Özellikler

Bir sonraki Android’in özellikleri neler olabilir? Bizce şu özellikler bir sonraki Android’e entegre edilmeli:
• Çoklu kullanıcı hesabı (JB’de bu bir şekilde sağlanmış durumda)
• Kullanıcı özel ayarları (tuşlar nasıl gözüküyor, renkleri...vs)
• Ana ekranı yedekleme/onarma (Nova, Apex, ve diğerlerinde sunulduğu gibi)
• Tüm işletim sistemini yedekleme/onarma (Nandroid yedeklemeden yapılabildiği gibi)
• Uygulamaları yedekleme/onarma (Titanium Backup kullanan kullanıcıların yapabildiği gibi)
• Özel görünüm uygulaması yüklenmeden tüm sistemin görünümünü ayarlayabilme
Eminiz geliştirilmesi gereken daha bir çok şey vardır ama bunlar sadece aklımıza gelenler. Siz bir sonraki Android’de ne görmek isterdiniz?


Performans

Performans bakımından üş aşağı beş yukarı aynı olan ICS ve JB aslında kusursuz sayılmaz. Yaklaşık 270 uygulamayla ayarlar bölümünde hareket kabiliyeti oldukça yavaşlıyor (tabii bu kadar çok uygulamayı sistemin hızlı bir şekilde kaldırması biraz güç ama sonuçta biz burada hayal kuruyoruz :) ) ve JB’de bile bazı uygulamalardan çıkarken takılmalar yaşanabiliyor.

Fakat tabii burada bu işin biraz ıncığını çıkarıyoruz. JB aslında o kadar hızlı ki performans bakımından bunların dışında başka bir dileğimiz yok.

Kullanıcı Arayüzü

Eğer bir şey kötü değilse neden değiştiresiniz? Google animasyonları ve bilgilendirme barlarını değiştirmek istiyorsa neden olmasın. Ama ICS/JB’in kullanıcı arayüzü gayet hoş ve bu açıdan daha fazlasını düşünmek biraz güç.

Geleceye Bakış

Android kullanıcılarının çoğunun hala Gingerbread kullandığını düşünürsek bunun hakkında yazmak biraz saçma gözükebilir. Ama teknoloji hızla değişiyor ve geleceğe bakmak her zaman için eğlenceli! Eminiz gelecek aylarda Android’in bir sonraki versiyonu için aklımıza tonlarca şey gelecek (JB çılgınlığı durulmaya başlayınca) ama şimdilik bunlar Google’dan bir sonraki Android versiyonu için istediğimiz birkaç yeni özellik.

Siz ne düşünüyorsunuz? Eklenmesini istediğiniz belirli özellikler var mı?

Görüşlerinizi aşağıda bizimle paylaşın!

Resimler: wallpapers-start.com ve www.statesymbolsusa.org (AndroidPIT tarafından düzenlendi.)

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!