This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares No comments

Android telefonda grup mesajı nasıl gönderilir?

Kimi zaman kısa mesaj, yani SMS, bazen en iyi iletişim aracı olabiliyor. Bir kişiyi arayamadığımızda (rahatsız etmemek için ya da uzaklarda bi yerlerde cep telefonunda sinya yoksa) yine SMS’ler imdadımıza yetişiyor. Peki sesimizi birden fazla kişiye duyurmak istediğimizde (ve mutlak suretle ne söylediğimizi görmelerini istediğimizde!) ne yapmalıyız? Cevap toplu kısa mesaj ya da grup SMS’i. Kısa mesaj servisini kullanmayalı o kadar uzun zaman oldu ki küçük bir hatırlatma şart!

chat sms messaging
/ © AndroidPIT

Kısa mesajlar şebeke üzerinden gönderildiği için karşı tarafa ulaşacağından kesin emin oluyoruz (kesin demeyelim de diğer internet üzerinden mesajlaşma uygulamalarına göre daha muhtemel). Bu nedenle söylemek istediğimiz, kısmen acil ya da öenmli olan şeyleri kısa mesaj olarak atmak, kimi zaman tek çözüm olabiliyor. Peki belirli bir gruba nasıl toplu mesaj atacağız? Her birine tek tek aynı şeyleri yazmamız mı gerekiyor? Tabi ki hayır.

Kullandığımız cihazların markasına göre her birinin farklı bir arayüzü ve mesajlaşma uygulaması olduğundan, biz en popüler 2 arayüz (Samsung TouchWiz ve HTC Sense) ve stok Android için nasıl kişilerde grup oluşturacağınızı ve bu gruba mesaj göndereceğinizi göstereceğiz. Gelin başlayalım!

Samsung TouchWiz

 • Öncelikle telefonunuzdan “Kişiler” ya da “Rehber” uygulamasını açın.
 • Uygulamaya girdiğinizde üst kısımdaki seçeneklerde Telefon, Gruplar, Favoriler, Kişiler gibi alt menü seçenekleri göreceksiniz. Buradan “Gruplar” seçeneğine tıklayın.

Açılan pencerede telefonunuzda önceden yüklenmiş bir takım kişi gruplarını göreceksiniz. Eğer daha önce bu grupları düzenlemediyseniz, hepsi boş olarak gözükecektir.

grup sms1
© AndroidPIT
 • Şimdi telefonunuzun ortadaki fiziksel menü tuşunun sağındaki sanal “seçenekler” tuşuna basın ve karşınıza çıkan seçeneklerden “Oluştur” u seçin.
 • Grubunuza bir isim verin ve isterseniz zil tonu gibi küçük detayları ayarlayın.
 • Grubunuza isim verdikten sonra alttaki “Kişi ekle” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan pencerede telefonunuzun rehberini göreceksiniz. Gruba eklemek istediğiniz kişilerin isimlerinin yanına bir “tik” kondurun ve sağ en üstteki “bitti” seçeneğine tıklayarak işlemi tamamlayın.
 • Son adım olarak, telefonunuzun “Mesajlar” uygulamasına girin ve tıpkı birisine SMS gönderiyormuşçasına yeni bir mesaj oluşturun.

Alıcılar kısmına az önce oluşturduğunuz grubun ismini girerseniz, gruba eklediğiniz kişiler otomatik olarak alıcılar listesine eklenecektir!

grup sms2
© AndroidPIT

HTC Sense

 • Telefonunuzun “Kişiler” uygulamasını açın.
 • Sense’in kişiler uygulamasının arayüzü TouchWiz’den biraz daha farklı. Üst kısımda çok küçük ve belirsiz şekilde gözüken alt menüler arasındaki geçişi ekranı sağa-sola kaydırarak yapıyorsunuz. Soldan ilk sekme kişiler, ikincisi gruplar. Dolayısıyla parmağınızı bir kere sağdan sola doğru kaydırın ve gruplar alt menüsüne ulaşın.
 • Tıpkı Samsung’da olduğu gibi burada yine önceden otomatik olarak oluşturulmuş grupları göreceksiniz. Sağ üstte menü tuşunun (üç nokta üst üste) yanındaki “+” işaretine tıklayarak yeni bir grup oluşturun ve grubunuza istediğiniz ismi verin.
HTC Sense SMS 1
/ © AndroidPIT
 • Grubun isminin hemen yanında gözüken menü tuşuna (üç nokta üst üste) tıklayarak “Gruba kişi ekle” seçeneğine tıklayın. Açılan kişiler penceresinde kurduğunuz yeni gruba eklemek istediğiniz kişilerin isimlerinin yanındaki küçük kutucuklara tıklayarak onaylayın.
HTC Sense SMS 2
 / © AndroidPIT

Geri kalanı Samsung’la aynı; mesaj uygulamasını açın ve “alıcı” kısmına grubunuzun ismini yazın. (Zaten siz yazmaya başlarken isim önerilerinde gözükecektir) Grubu seçtiğinizde gruptaki kişiler otomatik olarak alıcı listesine eklenecektir.

Stok Android

Her şey için çok kafa yoran Android geliştiricileri anlaşılan SMS uygulamasına fazla kafa yormamış! Yanlış anlamayın, geliştiricilere saygımız büyük! Fakat bu duyacaklarınız eminiz sizleride şaşırtacak; stok Android’de de kişiler uygulamasında yeni gruplar oluşturabiliyorsunuz fakat bu gruba toplu SMS atamıyorsunuz! Oluşturduğunuz grubun ismini alıcı olarak yazdığınızda öylece ekrana bakakalıyorsunuz çünkü rehber, sanki öyle bir grup yokmuş gibi size hiçbir öneri sunmuyor. Ama tabi buna da pratik 2 çözüm mevcut; birincisi yazacağınız ilk mesajda mesajı göndermek istediğiniz kişilerin ismini tek tek yazın. Bir kez isimleri girip mesajı gönderdikten sonra gönderdiğiniz SMS, mesaj kutusunda kalacaktır. Bir dahaki sefere isimleri yeniden girmeden, bu gruba girerek yeni mesajınızı buradan yazabilirsiniz.

Stok Android SMS
/ © AndroidPIT

İkinci seçenek ise Play Store’dan SMS uygulaması indirmek. Şimdilik sizler için bütün uygulamaları deneyip değerlendirme fırsatımız olmadı fakat sırf fikir vermek açısından bir kaç uygulama önerelim; Go SMS ProHandcent SMS, Chomp SMS  son olarak Textra SMS.

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!