This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Güney Kore Mahkemesi Apple – Samsung Patent Davası: Kimseye Şeker Yok

Arkadaşlar, Apple ve Samsung davaları hakkında sizi habere boğduk. Bu seferki dava haberi (+ kararı) Güney Kore'den (Dünya'da yaklaşık 190 ülke var. Hepsi için ayrı dava olacak herhalde). Hani iki çocuk (ilkokul, hatta belki kreş) öğretmenlerine birbirini suçlar da sonunda öğretmen ikisini de suçlu bulur ya, işte bu karar da bende öyle bir hissiyat uyandırdı. Mahkemeden çıkan karar: İki taraf da birbirlerinin patentini çalmaktan suçlu bulundu!

Kararın belli bölümü olarak Apple artık iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPad'in iki versiyonunu Güney Kore'de satamayacak. Buna ek olarak Apple'ın Samsung'a toplamda 35.000 dolar ödemesinde karar kılındı (Evet, haberin kaynağında bu cümleyi ben de iki hatta üç kez okudum. Neyse sembolik bir rakam diyip geçelim.) Bu aslında bu cihazların satışta olmadığını göz önünde bulundurursak Apple'a çok da zarar verecek bir şey gibi gözükmüyor. Tabii bir de Apple'ın imajının zedelenmiş olduğu gerçeği de var.

Bu Samsung için küçük bir zafer gibi gözükse de durum aslında pek de öyle değil. Samsung da Apple'ın esnek scroll patentini aldığından suçlu bulundu ve şirketin Güney Kore'de Galaxy S II, Galaxy Nexus ve Galaxy Tab 10.1 cihazlarının satılması yasaklandı. Ama Apple'ın tasarımını kopyaladığı veya ticaretine zarar verdiği suçlamalarını reddetti. Apple gibi Samsung da uğrattığı zarar olan 22.000 doları ödeyecek.

Bu iş burda bitmiş gibi gözükmüyor çünkü Güney Kore'de mahkeme kararlarının genelde bağlayıcılığı yok. Etkili bir yaptırımın uygulanması için iki tarafın da teknik delilleri Güney Kore Yüksek Mahkemesi'ne sunması gerekiyor.

Sonuç: İki taraf da bu olaydan Güney Kore sınırları içinde zararlı çıktı. Lose-lose game. Haydi şimdi dağılın.

Resim: venturebeat.com

Kaynak: Android Central

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!