This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

Haftanın Cihazı: Akıllı telefonlar için kablosuz LED flaş

Yeni başlayan ‘’Haftanın Cihazı’’ bölümümüzde bu hafta hayatınızı daha kolay ya da eğlenceli hale getirebilecek ilginç bir cihaz olan ve bir Kickstarter projesi olarak da dikkatimizi çeken Nova’ya bir göz atacağız. Nova, cebinizde ya da cüzdanınızda rahatça taşıyabileceğiniz ve bluetooth ile telefonunuza bağlayabileceğiniz bir LED flash.

gadget of the week teaser
© AndroidPIT

Bu Nova tam olarak ne?

Nova, kredi kartı büyüklüğünde, düz ve cebinizde taşıyabileceğiniz bir LED flash. Telefonunuza bağlanmak için bluetooth kullanıyor. Kendinize göre ayarladığınız uygulamalarınızla kullanarak ortamın ışığına adapte edilebiliyor böylece Nova her koşulda uygun aradığınız renk sıcaklığını yakalamanıza yarıyor. Flash gerekmeyen ortamlarda cihazı cebinizde ya da cüzdanınızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

nova flash 4

Nova cüzdanınızda diğer kartlarınızdan daha fazla yer tutmayacak. / © nova

Nasıl çalışıyor?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Nova bluetooth sayesinde akıllı telefonunuza kolayca bağlanıyor ki bu da size devamlı yanınızda bir kablo taşımamanın rahatlığını sunuyor. Dahası enerji tüketimi o kadar az ki pilinizi etkilediğini neredeyse fark edemiyorsunuz. Bluetooth bağlantı alanı ise 6 metre, yani Nova’yı rahatça canınızın istediği bir konumdan kullanabiliyorsunuz.

nova flash 6
Akıllı telefonunuz ile muhteşem portreler çekebilirsiniz / © Nova

Flash uygulamaları sayesinde renk sıcaklığı belirlenebilir; 3 derece var( yumuşak, sıcak ya da parlak) veya tercihinize göre daha gelişmiş ayarlamalarda yapabilirsiniz. ( “çok farklı çekimler için altından beyaza bir ya da yumuşaktan parlağa renk karışımları yapabilirsiniz”). 40 adet küçük LED 65 lümenlik parlaklık ile yeterli ışık yaratılırken, mat plastik kaplamasıyla da ışığın eşit biçimde dağılması sağlanıyor. Özel efektler yaratmak isteyenler içinse, tek bir cihazdan ona adete kadar Nova kontrol edebilmek mümkün. Nova, şarj için yanında USB Micro B kablosu ile geliyor.

nova flash 5
Nova'da  40 adet LED bulunmakta / © nova

Teknik Özellikleri

Boyutları 86 x 53 x 6.3 mm (3.4" × 2.1" × 0.25")
Ağırlık 150 g (5.3 oz)
Desteklediği sistemler Android 4.3 yakında, iOS 6/7
Desteklediği cihazlar  HTC One, Samsung Galaxy S4, Nexus 7, iPhone 4S, 5, 5c, 5s, iPad 3/4/Mini, iPod Touch 5G
Bağlantı Bluetooth 4.0 Low Energy
Batarya 150 flasha kadar kullanım, 4 hafta bekleme süresi 
LED 40 x 65 Lümen, beyaz LED

Onu farklı kılan ne?

Birçok kullanıcı için akıllı telefonlar aynı zamanda fotoğraf makine olarak görülmekte. Çoğu zaman kötü ışık altında anı yakalamak zorunda kaldığımız oluyor. Eğer cihazınızda LED flash varsa sonuç genelde hayal kırıklığı oluyor. Solgun renkler, yoğun gölge, fotoğrafta fazla ışığa maruz kalmış bölgeler vb… Fotoğraflarda kırmızı parlayan gözlerden ya da soğuk flash ile sıcak yapay ışığın karışımından bahsetmiyorum bile.

nova flash 1

Normal flash ve Nova arasındaki fark. / © Nova

Nova, genelde korkunç renklerdeki fotoğraflar ile sonuçlanan spontane fotoğrafçılık anlarımızı bir seviye ileri taşımaya çalışıyor. Ayrı flashı ve renk sıcaklığı ayarları sayesinde Nova daha iyi fotoğraflar için daha uygun bir ortam yaratmakta. Bunun yanında Nova çok az yer kaplıyor ve yanınızda her yere götürebiliyorsunuz. Satış fiyatı ise 54 dolar. Tüm bu sebeplerden ötürü bence Nova çok yararlı ve uzun zamandır gördüğüm en havalı aletlerden biri.


Kickstarter projesine link ve video

Taşınabilir bir LED flash ile ilgili sizin düşünceniz ne? Sizce gerçekten yararlı mı yoksa cüzdanda taşınacak yeni bir karttan fazlası değil mi?

3 comments

Yeni yorum yaz:
  • Can C. 11.Eki.2013 Link to comment

    Yine de ışık birçok fotoğrafta sorun oluyor. Evet belki her gün yanımızda taşımasak bile arabada veya çantada bulunması yararlı olabilir.

  • Çoğu telefonun boyutu ve ağırlığı düşünüldüğünde 150 gr ağırlığı ile pek tercih edilecek bir ürün değil gibi. Fotoğraf konusunda bu kadar takıntılı birisi de bunu almaz. Bunun yerine fotoğraf özelliği ağır basan bir telefon ya da adam akıllı bir fotoğraf makinesi alır.

  • Biriside S3 Mini^yi falan desteklese şaşacağım :/

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!