This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Not defteri uygulamaları akıllı telefonların günlük kullanımına kazandıkları anlam oldukça yüksek. Bu uygulamalar üzerinde alınan notlar ile ne zaman ne yapılması gerektiği konusundaki farkındalığınızı her zaman yüksek tutmanız mümkün oluyor.

Bu  alan aynı zamanda Android uygulama geliştiricilerinin üzerinde en çok durduğu uygulama alanlarından biri ve bu yüzden piyasada birbirinden yetenekli onlarca not defteri uygulamasına rastlamak mümkün. Handrite Notes Notepad Pro uygulaması kullanıcılarına almak istedikleri notları el yazıları ile girme imkanı sağlıyor. Uygulama hakkındaki detayları testimizde bulacaksınız.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.86 2.18

Özellikler & Kullanım

Test Cihazları:

Samsung Galaxy Nexus - Android 4.2.2

Asus Nexus 7 - Android 4.2.2 Custom ROM

Uygulamayı başlattıktan sonra notlarınızı tutmaya başlayabileceğiniz boş ekrana yönlendiriliyorsunuz. Notlarınızı alırken ekranın üst kısmında yer alan seçenekleri kullanabilyorsunuz. Bu arada uygulamanın en güzel özelliklerinden bir tanesi girilen notların  ana ekran üzerinde değişik widgetlar halinde sınıflandırılabiliyor oluşu. Bu özelliği testimizin ekindeki ekran görüntülerinde de yakalamak mümkün. 

  • Ekranın yukarısında yer alan çubuk üzerinde notunuzun başlığını değiştirme, ikonları silme ve ayarları değiştirme seçenekleri var. Yazılan notları PDF formatında kaydetme seçeneği de yine bu çubuk üzerinde yer alıyor.
  • Çubuğun altında yer alan etiketler size notlarınız içerisinde filtreleme yapma imkanı tanıyor.
  • Etiketlerin altında ise uygulamanın hareket noktasını oluşturan notlarınız yer alıyor. Not alma işlemlerinizi parmaklarınızı ekran üzerinde kaydırarak (swype mantığı ile) kendi el yazınız ile yapıyorsunuz. Bu arada giriş yaptığınız not tipini değiştirme olanağına sahipsiniz.
  • Uygulama ekranının alt kısmında ise ayarlar seçeneğini görüyorsunuz. Ayarlar içerisinde en çok ön plana çıkanı kullanıcıya manuel giriş ile klavye arasında geçiş imkanı sağlayan imleç oluyor. Ayarlar menüsünün faydalı özelliklerinden birisi de tutulan notlar içerisine uygulama içerisinde varolan ya da dışarıdan aktarılan imajların yüklenmesi işlevini yerine getiren fonksiyonun komut çubuğunun gösteriliyor oluşu.

Not alma uygulaması kapsmında oldukça sade bir görsel dizayna ve zengin fonksiyonelliğe sahip olan Handrite Notes Notepad Pro uygulaması ile uzun metinler yazmayı beklememek gerektiğini düşünüyorum. 

Uygulamada ekran üzerine yazı girişi yaptıktan sonra sonra ana menüye geri döndüğünüzde almış olduğunuz not otomatikolarak kaydediliyor. Nu anlamda yazılan notların her seferinde ayrı bir işlem ile kaydedilmesi zahmeti ortadan kalkmış oluyor. Uygulamada değişik alt dosya yaratma ve dosyalar arasında dolaşm işlemleri de oldukça kolay. 

Handrite Notes Notepad Pro ile aldığınız notları Android menüsü üzerinde widget olarak görüntüleme imkanınız var. Ekran üzerinde sadece bir nota ait bilgileri görüntüleyebildiğiniz widget'ın diğer notlar arasında da geçiş yapmaya elverişli olarak dizayn edilmesi çok daha iyi olurmuş demekten alıkoyamıyorum kendimi. Fikir güzel ama uygulama biraz zayıf.

Uygulama içerisinde girilen notlar için otomatik düzeltme seçeneği mevcut. Tercih etmeniz durumunda kullanabileceğiniz bu fonksiyon İngilizce dili için oldukça tatminkar bir şekilde çalışmakta.

Uygulamanın kendine has ve zengin bir kişiselleştirme altyapısı bulunmakta. Yazdığınız notların dışarıya aktarma seçenekleri de oldukça geniş bir şekilde kullanıcıya sunulmakta. 

Bu arada ilk etapta gözüme çarpan ve beni rahatsız noktalardan bir tanesi manuel giriş yaptığınız imlecin oldukça kalın olması oldu. Fakat imlecin kalınlığını bir kaç saniye içerisinde ayarlardan manuel olarak değiştirmek mümkün.

Özet

Handrite Notes Notepad Pro uygulaması kendisinden beklenen hızlı ve basit not alabilme özelliklerine tam olarak sahip olan bir not defteri uygulaması. 

Uygulama ile alınan notların kolayca modifiye edilmesi ve de düzenlenmesi mümkün olsa da uygulama ile mükemmel bir metin yazmayı beklememek gerekiyor. 

Uygulama hakkındaki en temel eleştirim ise uygulamanın cihazlar arasında bağlantılanması yani senkronize edilmesinin mümkün olmayışı. Uygulamanın geliştiricilerinin aslında bu işlemleri Dropbox gibi Cloud servisleri ile halledebilmeleri mümkün olabilir.

Handrite Notes Notepad Pro genel hatlarıyla kendi sınıfında özellikle hızlı not alabilmek için tatmin edici bir uygulama. Bu uygulamayı özellikle Stylus kalem seçeneği sunan Galaxy Note gibi cihazlarda kullanmak kendisine daha fazla anlam kazandıracaktır.

Ekran & Kontroller

Handrite Notes Notepad Pro uygulamasının hızlı not almayı mümkün kılan kontrollerinden oldukça memnun kaldım. Uygulamanın Android ile uyumlu olan görsel tasarımı için de söylenebilecek çok fazla bir söz yok. Gayet hoş olmuş. 

Uygulamayı kullanma tecrübenizi daha hızlı bir hale getirmek için uygulama size periyodik olarak tavsiyelerde bulunuyor.

Hız & İstikrar

Handrite Notes Notepad Pro uygulamasına hız anlamında bir kusur bulmak tüm testimiz boyunca imkansızdı. Bir not defteri uygulamasında en çok ihtiyaç duyulan özelliklerden ekranlar arası hızlı geçiş yapabilme özelliği Handrite Notes Notepad Pro'da çok tatmin edici düzeyde. Uygulama herhangi bir takılma olmadan sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Fiyat/Performans Oranı

AndroidPIT üzerinde 08.04.2013 ile 14.04.2013 tarihleri arasında haftanın uygulaması olan Handrite Notes Notepad Pro bu haftaya öel olarak 3.14 EUR yerine 1.53 EUR'ya indirilebiliyor olacak. 

Kullanıcılarımıza bu uygulamayı satın almadan önce uygulamanın ücretsiz sürümünü denemelerini tavsiye ediyorum. Bu arada ücretsiz sürümün alınan notları PDF formatında dışa aktarmaya izin vermediğini hatırlatmak isterim.

Ekran Görüntüleri:

Handrite Notes Notepad Pro Handrite Notes Notepad Pro Handrite Notes Notepad Pro
1 Share

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!