This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Hangi akıllı telefonun pil ömrü daha uzun?

Which? adlı web sitesi, piyasadaki en iyi akıllı telefonlar olarak gösterilen Galaxy S4, Xperia Z, HTC One, iPhone 5, Nexus 4, BlackBerry ZIO ve Nokia Lumia 920'yi pil performans testine tabi tuttu. Testin ayrıntılı sonuçlarını aşağıda göreceksiniz ama galibi şimdiden ilan etmenin sakıncası yok: Galaxy S4!

Samsungs Galaxy S4 scoops the iPhone 5 on battery life
Pil performansında altın madalyanın sahibi belli: Galaxy S4! / © Which?

Which! adlı web sitesi birçok teknoloji uzmanı tarafından dünyanın en iyi akıllı telefonları olarak kabul edilen dört cihazı şarj testine soktu. Testte, daha parlak ekranlar daha fazla enerji harcayacağı için cihazların parlaklığını maksimuma çıkarmak yerine normal okuma seviyesine ayarlandı. Internet testindeki süreler ise, hem ekranı, hem de Internet bağlantısını kullanarak cihazın piline ciddi biçimde yük bindiren 3G bağlantısı ile kaydedildi. 

Test sonuçları

Aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz gibi, telefonla konuşma süresi üzerinden yapılan ölçümlerde Galaxy S4, 1051 dakika ile en uzun konuşma süresi sağlayan telefon olarak birinci sırayı alırken, ikinciliği Xperia Z, üçüncülüğü ise Nexus 4 elde etti. Böylece Android telefonlar şarj süresi bakımından rüştlerini ıspat etmiş oldular. 

Testte kullanılan bir başka kriter ise Internet kullanımıydı. Bu alanda toplam 405 dakikaya ulaşan kullanım süresiyle birinci sırayı yine Samsung'un amiral gemisi cihazı Galaxy S4 aldı. S4 en yakın takibi HTC One'a 66 dakika fark atarken, Internet kullanımında en iyi pil performansını sağlayan üçüncü telefon ise BlackBerry ZIO oldu. iPhone 5 ve Nokia'nın Windows telefonu Lumia 920 ise her iki kategoride de nal topladılar. 

Which! ekibi pil performansının yanısıra cihazların şarj sürelerini de bir teste tabi tuttu. En hızlı şarj olma yarışında ilk sırayı, 141 dakikayla Apple'ın gözde modeli iPhone alırken, Nokia Lumia 920 ikinciliği, Galaxy S4 ise üçüncülüğü elde eden cihazlar oldular. Bu alanda en kötü performansı ise HTC One sergiledi. 

Which phone has the best battery life
İşte test sonuçlar. En üstte konuşma süresi, altında Internet testleri yer alırken, en altta ise cihazların şarj olma süreleri karşılaştırılıyor. / © Which?

Kazanan: Galaxy S4! 

Sonuç itibarıyla Which!'in yaptığı test, Galaxy S4'ün birçok açıdan piyasanın en iyi akıllı telefonu olduğu görüşünü perçinlemiş oldu. Samsung marka telefonun başta tasarımı olmak üzere eleştirilecek birçok yönü olsa da, daha önce de değindiğimiz gibi, çok dengeli bir cihaz olduğu ve en azından şarjının uzun süre gitmesini isteyenler açısından bir numaralı tercih olduğu açık biçimde ortaya çıkmış oldu. 

Vasıtasıyla PhoneArena Kaynak: Which?

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • geçenlerde de benzer bir test yapılmıştı ve galaxy s4'ün şarj olma süresi konusu yine hatalı idi.

    3.5 aydır S4 kullanıyorum ve cihazımın 0'dan %100' kadar şarj olma süresi en fazla 2 saat 10 dakika sürüyor. bu da 130 dakika demek oluyor. hangi şartlarda hangi şarj cihazı ile telefonu şarj edip de 164 dakika elde edilmiş anlamadım.

    iki seferdir okuyuculara yanlış bilgi veriliyor. incelemelerinize güvenmek istiyorum ama kendi tecrübe ettiğim bir durum hakkında yanlış bilgilendirildiğimi görünce verdiğiniz diğer bilgilere ne kadar güvenebilirim ki!!!

  • Eren Y. 15.Ağu.2013 Link to comment

    Evet bende gercekten S4'ümün şarj kapasitesinden çok memnun kaldım.
    Sık kullandığıma rağmen bir gun dayaniyor :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!