This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares No comments

Pil Ömrü Bakımından Piyasadaki Top 15 Android Akıllı Telefon

Potansiyel bir akıllı telefon alıcısı ya da meraklısı iseniz ve de pil ömrü sizin için önemli bir kriter ise bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. AndroidPIT takipçilerine özel olarak yaptığımız testlerde dört ana başlık altında piyasadaki en uzun ömürlü 15 Android akıllı telefonu belirledik. Sonuçları ve detayları yazının ilerleyen kısmında bulabilirsiniz.

Sıralamada kullandığımız dört kriteri ise şu şekilde sıralayabiliriz : Pil tipi, konuşma süresi, web'de dolaşma süresi ve de son olarak video oynatma süresi. Analizimizin sonuçlarında ise bu 4 kriter içerisindeki sonuçların ortalaması kullanıldı. Bizi bu testi yapmaya zorlayan nedenlerden belki daha doğrusu motivasyonlardan en önemlisi ise telefon modellerinin üreticileri tarafından açıklanan pil sürelerinin işin içerisine GSM faktörü girdiğinde büyük değişiklikler göstermesi oldu.

Analizimizin sonuçlarına kısaca göz atacak olursak Motorola'nın Droid RAZR Maxx isimli modelinin birincilik tacını elinde bulundurduğunu görüyoruz. İkinci sıranın sahibi ise Philips'in W732 modeli. Android piyasasının yeni göz bebeği olan Samsung Galaxy S3 ise üçüncü sırada. Hemen arkasından yine Samsung'un ses getiren modellerinden Galaxy Note gelmekte. Sony Xperia S modeliyle beşinci sıraya yerleşirken HTC'nin One S ve de One V de dahil bir çok modeli sıralamanın ortalarında yer alıyor. Sony  ve LG'nin diğer modelleri ise genelde sıralamanın aşağılarında yer alıyorlar.

Analizin en şaşırtıcı sonuçlarından bir tanesi ise devasa ekranına rağmen 8.5 saatlik video oynatma yeteneğine sahip Samsung Galaxy Note telefonunun pil ömrü oluyor. Bu telefonun diğer departmanlardaki perfomansı da gayet üst düzey olarak gözlemlendi fakat web'de dolaşma alanında Galaxy S3'ün Galaxy Note'a biraz toz yutturması durumu söz konusu.

Galaxy S3 sahip olduğu yeteneklerle değerlendirildiğinde sınıfında eşsiz bir pil performansına sahip. Ortalama 10 saat konuşma süresinin yanında web'de dolaşma ve de video oynatma alanlarındaki performans gerçekten etkileyici.

Maalesef Galaxy Nexus modelini sıralamamızda göremiyoruz. Bu telefon web'de dolaşmaya ancak 3 saat izin verebiliyor. Bunun yanında konuşma süresi 8 saat ve de video oynatma ise 6 saat olarak kaydedildi. Bu noktada bu cihazın pil performansının gerçekten hayal kırıklığı yarattığını söylemek mümkün.

Android piyasasının öne çıkan ürünlerinden ve de ülkemizde de ilgi gören HTC One X modeli ise konuşma süresindeki performansı ile Galaxy Nexus'u geride bırakırken 5 saat 45 dakikalık video oynatma süresi ile rakibinin gerisinde kaldı.


Eğer sahip olduğunuz telefon aşağıdaki listede yer almıyorsa yine de pil ömrünüzü uzatacak bir takım yöntemleri takip etmeniz ve de pil tasarrufunda bulunmanız mümkün. Buraya tıklayarak AndroidPIT tarafından pil ömrünü uzatmak adına yapabilecekleriniz üzerine yayınlanmış bir yazımızı okuyabilirsiniz.

 

AndroidPIT ekibi tarafından yapılan pil ömrü analizinin detaylı sonuçlarını gösteren tabloyu aşağıda bulacaksınız. Bakalım sonuçlar sizi şaşırtabilecek mi..

 

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!