This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Hangi Telefonun Şarjı Ne Kadar Gidiyor ve Beş Tavsiye

Mobil teknoloji durmadan ilerlerken pil konusunda hala çığır açıcı bir gelişme yaşanmış değil. Bir yandan eski telefonların upuzun giden şarjlarına öykünürken bir yandan da pazarda şarjı en uzun giden en üst seviye telefonları merak ettim. Haberde karşılaştırmalı tabloyla birlikte şarj ömrünü uzatacak ipuçları bulabilirsiniz. Sizce hangi telefon kazandı?

battery TR
Ne varsa eski telefonlarda var. / © Harald Wanetschka, pixelio

GSMarena'dan hazırlamış olduğum aşağıdaki tabloda şu an pazarda olan en üst seviye beş telefonun pil performans karşılaştırmasını görebilirsiniz:

  Galaxy S4 (I9500) Galaxy S3 (I9300) HTC One Sony Xperia Z iPhone 5
Pil 2600 mAh 2100 mAh 2300 mAh 2330 mAh 1440 mAh
Stand-by 370 saat 590 saat (2G) / 790 saat (3G) Resmi veri yok. 550 saat (2G) / 530 (3G) 225 saat (2G/3G)
Konuşma Süresi 14 saat 11 saat 13-14 saat 11 saat (2G) / 14 saat (3G) 8 saat (2G/3G)
Müzik Dinleme 62 saat Resmi veri yok. Resmi veri yok. Resmi veri yok. 40 saat

Kazanlar şu şekilde:

 • Stand-by: S3
 • Konuşma Süresi: Galaxy S4 (tablo dışındaki testlerde de S4 kazanan olmuş)
 • Müzik dinleme: S4

Galaxy S3'ü tabloya koymamdaki neden ise haberin başında da belirtmiş olduğum gibi teknoloji ilerlerken batarya konusunda çok büyük bir ilerlemenin olmadığını göstermekti. Tablodan bence çıkarılması gereken en büyük sonuç ise iPhone 5'in aslında Apple'ın söylediği gibi "akıllı enerji tüketimi" yapmadığı. (Aradaki farkı tabii bir iPhone kullanıcısı olmadığım için net göremiyorum; bu sadece tablodan çıkardığım sonuç.)

Peki Neler Yapabilirsiniz?

İşte size altın değerinde son derece pratik beş önlem:

 1. Arka Plan Duvar Kağıtları - Animasyonlar: Arka plandaki imajlar ve animasyonlar pilin ömrünün %20 kadarını yiyebilir. Özellikle AMOLED, OLED,  Süper AMOLED'li ekrana sahip olan telefonlarda sonuç daha da kötü! Arka fonu mat ve koyu renkli tonlar seçin!
 2. Titreşimi Kapalı Tutun: Hayır, telefon aramaları için değil fakat tüm mesajlaşma ve diğer bütün bildirim ve uygulamalar (oyunlar) için. Cihazı yormayın, titreşimi kapatın gitsin.
 3. Uygulamaları ve İşletim Sistemini Güncel Tutun: Çünkü çoğu güncelleme, özellikle işletim sistemi güncellemeleri daha akıllı enerji tasarrufu için tasarlanıyor.
 4. Tüm Şarjın Bitmesini Beklemeyin ve Şarj Bittikten Sonra Şarjda Kalmasından Korkmayın: Bu şu ana kadar benim çevreden edindiğim tecrübelere dayanıyor; tartışmaya açık. Şarjın tamamını bitireyim sonra komple şarj ederim dediğinizde pili çok yoruyorsunuz. Aynı şekilde şarjda uzun süreler kalması da pili öldürmüyor çünkü akım bir noktadan kesiliyor (bu en azından benim gözlemim).
 5. Oda Sıcaklığı: Norveçli bilim adamları tarafından değil ama söylenenler bu yönde. Çok sıcak ve çok soğuk bir ortam yerine oda sıcaklığında şarj edin (15-25 derece).

Sizin bir öneriniz var mı? Lütfen bizimle paylaşın ve hayatımızı kolaylaştırın!

Kaynak: gsmarena

10 comments

Yeni yorum yaz:
 • Osi 06.Haz.2013 Link to comment

  sony diğerleri ile kıyaslanmaz şarj konusunda stamina ile şarj mükemmel gidiyor.

 •   7
  Garez 05.Haz.2013 Link to comment

  iPHONE FIFI zaten balon... yaptığı söylenen hiç bir şeyi yapamaz... bükülür... çizilir...

 • Araz 11.May.2013 Link to comment

  Wi-Fi'la baglaniyorsan, zaten o anda bulacaktir. Data uzerinden de buluyor. Amma yalnislik daha buyuk ola biliyor. Mesela sen oldugun yerden 1 kilometre kadar otede gosterebiliyor. GPS yanlişsiz buluyor. Nerdeysen orda gosteriyor. GPS'e baglanma süresi telefonun modeline gore de değisiyor

 • Bn yolda giderken google mapsi actim gps acmami istedi actim konumumu bulamadi wiFi acmami istedi.Kisacasi gps ile islem daha uzun olurken wifiyle daha kisa surede oluyor

 • Hayir GPS kapaliyken de Google Maps kullanabiliyorsun. Benim dedigim sey tam tersi: Maps´i internet/data acikken kullanirken GPS´i ayni esnada acik tutmak isi hizlandiriyor mu. Wi-Fi kullanirsan zaten GPS´siz yerini aninda gosteriyor fakat GPS´siz datada cok daha yavas buluyor yerini.

 • @Gökhan Hayir.WiFi ile birlikte GPSi acmanizi istiyor.Sadece gps acildiginda konumunuzu bayagi uzun sure sonra buluyor.O zamana kadar sarjiniz bitiyor.

 • Ya tam emin degilim ama sanki bana google maps i actiginda eger gps aciksa yerini daha hizli buluyormus gibime geliyor.

 • Bu gune dek GPS i sadece telefonu aldigim ilk gun actimdesem yeridir :)

 • Helal Sezer. Arka fondaki uygulamalar can sikar. Task Killer tarzi uygulamalarla arka fonda calisan tüm uygulamalari gorup aninda kapatabilirsiniz.

  GPS´in ne kadar pil tükettigini bilmiyorum acikcasi.

 • Ben bir sey biliyorum ki s4 gibi bataryasi cabuk bitenlerden almiyorum.Onererim size sunlar:
  Eger internete Wi-Fi ile baglaniyorsaniz isiniz bittiginde Wi-Fi kapatin.
  GPS ve BTyi gereksiz yere acik tutmayin.
  Arka plana asla canli duvar kagidi koymayin.
  Launcherlar yuklememeye calisin
  Arkaplanin uzerindeki uygulamalari kaldirin.
  Bnm telefonun şarji 1 gun bile gitmiyordu.Bu da bnm icin cok kotu oluyordu.Daha sonra telefonum arizalandi ve tamirre yolladim.Telefonimun bataryasi uzerinde biraz oynama yapmislar.Telefonumun bataryasi 5 gun dayanmaya basladi
  Tavsiyelerime uyun farki goreceksiniz.
  SON TAVSİYEM:
  Hic bir uygulamayi beklemeye almayin.Senkranizasyona girip otomatik senkranizasyonu iptal edin.Siz uygulamalari kendiniz senkronize edin.
  Bnm yorumum boyle :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!