This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Hem Windows, Hem Android: Samsung ATIV Q

Samsung, Londra'da, hem Windows, hem de Android'le çalışan ve tek tuşla iki işletim sistemi arasında geçiş yapabildiğiniz yeni tabletini tanıttı. AndroidPIT yazarı Johannes Wallat oradaydı ve bu hibrid cihazı bizzat inceledi.  

ativ q 6
Solda Windows, sağda Android: ATIV Q gol yollarında başarılı olmayı umuyor. / © AndroidPIT

Hem Tablet, Hem Laptop

Tabletinizin ekranını yukarı kaldırıyorsunuz, alttan bir kalvye çıkıyor ve elinizdeki alet birdenbire 13,3 inçlik bir dizüstü bilgisayara dönüşüyor. Ekranı aynı şekilde yatay halde klavye alanının üzerine eğmeniz de mümkün. Samsung, bu fonksiyonun özellikle dokunmatik ekranı kullanarak bir şeyler çizmek isteyenler için faydalı olacağını söylüyor. ATIV Q'yu ayrıca Samsung'ın Note serisinden bildiğimiz Digitizer S Pen adlı kalemiyle de kullanmak mümkün. 13,3 inçlik HD kalitesindeki ekran, 3.200 x 1.800 piksellik çözünürlüğü ve 275 ppi piksel yoğunluğuyla da dikkat çekiyor.

ativ q 2
Laptop'un üzerine kaçak kat çıkmak: ATIV Q'yla bu da mümkün.  / © AndroidPIT

ATIV Q'nun dikkat çeken tek özelliği kaliteli ekranı da değil. Donanım açısından da gayet göz alıcı bir cihaz var karşımızda. İşlemcisi bir soket içinde bulunan tablet bilgisayarın ekranı da klavyeyle bağlanmış ve batarya klavye bloğunun içine yerleştirilmiş. Bu yüzden sadece sensörlerden oluşan ekran gayet ince tasarlanabilmiş.

Seç Beğen Kullan

Samsung'un yeni cihazında, yukarıda söylediğimiz gibi hem Windows 8, hem de Android 4.2.2 bulunuyor ve paralel olarak çalışıyorlar. Üzerinde Windows sembolü bulunan ana butona basarak iki işletim sistemi arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıca, bölünmüş ekranda her iki işletim sistemini paralel olarak çalıştırıp görmeniz de mümkün.  

ativ q 1
Windows 8 de olur... / © AndroidPIT
ativ q 4
Android 4.2.2 de... Keyfekeder... / © AndroidPIT

İki sistem arasında geçişin bu kadar sorunsuz ve hızlı olmasına da şaşırmadım değil aslında. Intel'in Core i5 işlemcisi arka planda hafıza yiyen programlar çalışırken de bu kadar hızlı olur mu, o başka konu, ama benim şahsen aldığım ilk izlenim son derece olumluydu.

Samsung bu cihazı tanıtırken Android uygulamalarının Windows üzerinden de “tadını çıkarabileceğimizi” söylese de, aslında bu tabletin mantığı o kadar da heyecan verici değil: Yapabildiğiniz şey klasör ve datalarınızı Windows ile Android arasında ya da ATIV Q ile herhangi bir Android telefon arasında taşıyabiliyor olmanız.  

ativ q 5
ATIV Q'nun işlemcisi soket içinde bulunuyor. / © AndroidPIT

Buna rağmen, ATIV Q son derece ilginç ve piyasada eşi benzeri olmayan bir konsepte sahip. AndroidPIT ofisine test etmemiz için gönderilecek olan cihaz elimize geçer geçmez çok daha ayrıntılı bir inceleme yapacağız.

Ama şimdilik sözü siz okurlarımıza bırakalım. Ne dersiniz, Windows-Android kırması bir tablet yapmak sizce de iyi fikir mi? Böyle bir cihazı almayı düşünür müsünüz?

Teknik Bilgiler

Ekran 13,3 İnç, 3.200 x 1.800 Piksel, 275 ppi, LCD
İşlemci Intel Core i5, 4 GB RAM, Intel HD Graphics 4400 
Dahili Bellek 128 GB SSD + microSD
İşletim Sistemi Windows 8, Android 4.2.2
Bağlantı WLAN, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, HDMI, Ethernet
Ağırlık 1.290 Gram
Boyutlar 327 x 217.8 x 13.9 Milimetre
Ön yüz kamerası 720p
Batarya Bilgi yok, Samsung'a göre "9 saate kadar" çalışma süresi

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Araz 21.Haz.2013 Link to comment

    Tasarım olağanüstü, süper. Donanım çok iyi. Ekran süper. Win8 OS, Android 4.2.2 OS süper. Ee Samsung süper. Fiyat..............? İşte orda dur, Araz :) Şaka bi yana, hakketen değişik bi şey olmuş

  • valla çok harika, test yazınızı da beklicem, çok ilgimi çekti bu cihaz

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!