This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Her Yiğidin Bir Ekran Düzenleyişi Vardır

Bana ekranını göster, sana kim olduğunu söyleyeyim! Neredeyse herkesin bir akıllı telefona sahip olduğu modern zamanların sloganı pekâlâ bu olabilir. Her yiğidin kendine göre bir ekran düzenleme şekli var. Bakalım sen hangi gruptansın? Mesih misin, yoksa bilgiç mi? Estetik düşkünü müsün, yoksa “nerd” ya da minimalist mi?

homescreen che
Günün anlam ve önemine uygun bir ana ekran görüntüsü © AndroidPIT

Mesih

Belki sisteme karşı duran bir özgür ruh, belki kaostan beslenen bir dahi ya da belki hiçbir düzene gelemeyen bir tipsin. Uygulamaların gelişigüzel ve düzensiz duruyorlar ve bazen içine cin kaçmış gibi onları silmeye başlıyorsun. Sen o kaosun içinde ilgili uygulamayı bulup saatini öğrenene kadar, otobüs çoktan kaçmış oluyor.

Messie Homescreen
Mesih'in ekranındaki düzeni sadece kendisi anlayabilir. © AndroidPIT

Bilgiç

Kaos seni ürkütüyor. Ekranında ne varsa tek bakışta seçmek istiyorsun. Ekranının kenarı bile aşınsa geceleri gözüne uyku girmiyor. Öyle ki tüm uygulamalarını konularına göre yerleştirmişsin, hiçbir şeyi uzun uzun aramak zorunda kalmıyorsun. Senin için yeni bir uygulama indirmek ise öyle zahem metli bir iş ki. Yok yok, internete hâlâ çevirmeli hatla bağlandığın için değil, yeni gelen uygulamayı hangi klasöre koyacağına karar verirken kurdeşen dökeceğin için. Malum, acele işe şeytan karışır!

Pedant Homescreen
Böylesine düzenli bir ekranda da yolunuzu bulamıyorsanız, ciddi bir yön bulma sorununuz var demektir.  / © AndroidPIT

Estetik Düşkünü

Aslında senin akıllı telefona değil de, bir dijital fotoğraf albümüne ihtiyacın var. Güzel arkaplan resimlerine hastasın ve uygulamalarındansa o güzelim arka planı görmek senin için daha önemli. Düzenli arkaplan değiştiren bir uygulama kullanıyor olsan, muhtemelen açlıktan ölürdün, zira ekranının nasıl görüneceğine Youtube'dan bile daha çok zaman harcardın. Zaten ekranın bu yüzden bomboş. Hele öyle hava durumu ya da saat widget'ı gibi şeyleri, uygulama simgeleriyle dolu bir ekranı düşünemiyorsun bile.

Homescreen Aesthet
Estetikçi akıllı telefonunu etkili kullanmıyor olabilir, ama onu mutlu eden teknoloji değil, güzel manzaralar. / © AndroidPIT

"Nerd"

Aslında senin akıllı telefonun bir telefondan çok “tricorder”i andırıyor. Android telefon taşıyorsan, bu Uzay Yolu'nun meşhur gemisi Atılgan'ın kontrol panelini andırdığı için. Bu işletim sistemi sayesinde ekranını Uzay Yolu bilgisayarına benzer bir hale sokabiliyorsun neyse ki. Toplum içindeyken millerin sana bakmasına artık alışmış olmalısın, zira her SMS gelişinde cebinde bir foton bombası patlıyor. Gerçi bu gönül işlerinde sana biraz sıkıntı çıkarıyor, telefonu cebinden çıkardığın anda, karşındaki kızın kaçıp gitmesine artık alışmış olmalısın.  

Nerd Homescreen
Yalnız ve mutlu: Onun kız arkadaşa değil, Uzay Yolu temalı bir ana ekrana ihtiyacı var. / © AndroidPIT

Minimalist

Ara sıra kendine benim neden akıllı telefonum var diye sorduğun oluyor. Öyle ya, Nokia 3310 da işini görürdü, ama maksat arkadaşlarından geri kalmamak. Zaten telefonuna yüklediğin iki üç uygulamayı kullanmak için bile annenden yardım alıyorsun. Biri “Play Store” deyince aklına köşedeki oyuncakçı dükkânı geliyor. Biri “WhatsApp” dediğinde ise hemen cevabı yapıştırıyorsun: “Seni ilgilendirmez bi' kere.”

Minimalist Homescreen
Minimalistin telefonunda çok şey aramayın. Ama hızına da şaşırmayın. / © AndroidPIT

Peki ya sen kimsin? Bu tiplerden misin, yoksa bambaşka biri mi?

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Hem bilgic hemde estetik duskunu.Bir ara estetige cok onem veriyodum.Ekran bombostu simdi biraz ekrana onem vermeye basladim.Bnm durum biraz karisik :)

  • Tuba 06.Haz.2013 Link to comment

    kesinlikle Bilgiç :))) düzeni severim ki telefonumda çok düzenli ama uygulama indirirken aşırı düşünen biri değilim yalnız orası uymamis:D ama klasör vs hepsi birebir :D

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!