This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Horn Oyunu'nun İncelemesi: Tegra 3 İşlemci İle Oyun Keyfi Tecrübesi

Geçen hafta oturup bana sadece bir yol haritası çizmekle kalmayan ayrıca en yeni, optimize edilen Tegra 3 hakkında bilgiler sunan Nvidia ile özel bir görüşme şansı yakaladım. Nvidia’nın kıdemli Ürün ve Halkla İlişkiler Yöneticisi Igor Stanek’e de “Tegra 3 grafiklerinin” Tegra 3 olmayan cihazlara nasıl entegre edildiğini (en aşağıda) ve Tegra 3’ün ürünü olan Horn oyununu sordum. Oyunu biraz oynadıktan sonra -son derece dürüst bir şekilde söyleyebilirim- oyundan son derece etkilendim ve siz arkadaşlara şu ana kadar mobil cihazlarda oynadığım en iyi oyunun kısa bir incelemesini yapmaya karar verdim

Igor ilk defa Horn hakkında beni bilgilendirdiğinde, oyunu satın almaya karar vermem 30 saniyemi aldı. Bir şeye dilerseniz açıklık getireyim: Horn’daki hikayeden daha iyi bir hikayeye sahip başka bir Android oyunu (şu an için) bulamazsın. Virgül.


Tüm ülkede insanlara dadanmış bir laneti temizlemeye çalışan Horn adında bir karakterle oynuyorsunuz. Oyunun en başında lanetli bir büyüden uyanıyorsunuz ve hemen keşfe başlıyor ve neler olup bittiğini öğrenmeye çalışıyorsunuz. Diğer birçok Android oyununun aksine bu oyun sizi coşturmaya yetecek harika bir senaryo, seslendirme ve grafiklere sahip.
 

Riptide’ın Android oyun yapımcılığına grafik bazında ne yenilikler getirdiğini hatırlıyor musunuz? Şöyle diyelim; Horn, mobil RPG oyunlar kategorisinde çıtayı bir basamak yukarı çekmiş. Grafikler kısaca inanılmaz ve kendime sık sık tablette oynadığımı hatırlatmak zorunda kaldım. Bu kocaman dünyada etraftaki şeyler oldukça detaylı ve harika. Horn hakkında bir diğer harika şey ise sesler. Genelde Android oyunlarının ya sesi iyi olur ya grafikleri. Horn ise ikisine de sahip. Seslendirmede bazen saçma anlar yaşanıyor fakat genel olarak oldukça eğlendirici ve iyi uygulanmış.


Kontroller Android oyunlarında çok tartışılan bir konu en iyi tecrübe için ben genelde tablette oynarken gamepad kullanıyorum. Horn oynarken buna ihtiyacınız da yok. Horn göster ve tıkla oyunu (The Longest Journey, Syberia...vs gibi). Bu da nereye gitmek istiyorsanız ekranda o noktayı işaretlemenizle gerçekleşiyor. Dövüşme, düşmanlarınıza karşı manevra yapmanızı ve aralarından sıyrılmanızı sağlayan iki kaydırmalı tuş ile sağlanıyor. Şahsen oyundaki kontroller benim hoşuma gitti ve bence oyunun yaratıcıları (Phosphor Games) çok iyi bir iş çıkartmış. Bazı anlarda oyunun daha zeki bir hareket kabiliyeti olmasını dilediğim oldu ama genel olarak kontroller sizi hayal kırıklığına uğratacak cinsten değil.

 

Prime’ımda oyunu yükledikten sonra bir çok takılma sorunu yaşadım ama oyunu tekrar başlattığımda oyun son derece akıcı çalıştı. Bazı yerlerde yine anlık donmalar meydana geliyor ama eminim ileriki güncellemelerde bu soruna da bir çözüm bulurlar. Bazı sorunlar belirgin bir biçimde oyunda gözükmesine rağmen oyundan son derece zevk alıyor olsam da bir güncellemeyi dört gözle bekliyorum. Nihayetinde bu oyun Tegra 3’lü cihazlarda kusursuz çalışıyor olmalı ve bazı grafik sorunları dışında diğer cihazlarda da çok sorun olmadan oynanıyor. (:D ufak tefek grafik problemleri diyorum ama şu an videoyu izlerken oyunda bariz grafik hatalarını görüyorum.)


Horn’da uygulama içi satın alımlar (malesef) mevcut ama iyi haber ise oyunu bitirmek için bir şey satın almaya ihtiyacınız yok. Birkaç lira harcamak istiyorsanız oyun içi para biriktirmenize gerek kalmadan kolayca itemlar alabiliyorsunuz ama oyunu bitirmek için gerçekten bir şart değil.
Horn 1.8 GB’lık bir oyun yani telefonunuzda veya tabletinizde oyunu kurmadan önce yeterli hafıza olup olmadığına dikkat edin. Oyun 6.99 dolar ama kanımca buna değer.


Aşağıda Transformer Prime tabletimde incelememi izleyebilirsiniz.

Mobil oyunların bu seviyeye geldiğine inanmak güç ve bu tip oyunları gördükçe 2012/2013’te gelecek oyunları beklemek için sabırsızlanıyorum.


Eğer siz de fabllarla dolu, güzel senaryolu, göster-tıkla tarzı oyunlardan hoşlanıyorsanız ciddi anlamda Horn’u denemenizi öneriyorum. Eğer ilgileniyorsanız Google Play’de burdan yükleyebilirsiniz.


Not: Geçtiğimiz Temmuz ayında Tegra 3 olmayan cihazlarda Tegra 3 grafiklerine nasıl erişebileceğinizi gösteren bir rapor yayınlamıştık ve birçok oyunda denedikten sonra ben ve birçok okuyucu bunun gerçekten işe yaradığını gördük. Igor’la bu konu hakkında konuştuk (ve dürüst olmak gerekirse Nvidia adına üzüldüm). Nvidia’nın bu konudaki açıklaması ise mantıklı.


Igor bazı oyunlar için bunun çalıştığını doğruladı ama Nvidia “Tegra 3 için optimize edilmiş” dediğinde bu tüketicilere kolaylık sağlamak anlamına geliyor. Tegra 3 optimize edilmiş oyunlar grafik açısından en iyi Tegra 3 çipleri kullanıldığında çalışıyor ama sadece Tegra 3’le çalışmıyor. Eğer Nvidia bu açıklamayı yapmamış olsaydı ve Tegra 3 olmayan cihazların müşterileri daha fazla problemlerle karşılaşsaydı Nvidia’nın imajına ciddi anlamda leke gelirdi. Galaxy Nexus’umda Tegra 3 grafiklerine sahip olsam da oyun baştan sona akıcı bir şekilde çalışmıyor.


Bunu söylemekle birlikte Nvidia’nın bu dışarıya açık tutumunu bu tartışma çerçevesinde takdir etmemek elde değil ve bu konu hakkında açık bir şekilde konuşmalarından dolayı çok memnunum.
 

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!