This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

İşte hakkında yüzlerce haber yaptığmız ve hararetle takip ettiğimiz mobil cihaz şirketi HTC'den yine çok düşündürecek bir hareket daha. Bundan böyle şirket Samsung'dan aldığı parçaları başka şirketlerden tedarik edecek.

Elektronik ve özellikle mobil cihaz sektöründe iceberg'in altında pek çok insanın kaçırdığı bir nokta var. Görünürdeki pek çok sayıda mobil cihaz şirketinden çok ama çok azı kendi parçalarının çoğunu kendi yapıyor. Başka bir deyişle çok az sayıda "üretici" bu şirketlere parça üretip tedarik ediyor (yani bir nevi tekel gücünü elinde tutuyor).

İşte bu üreticilerin başında devasa bir şirket var: Samsung. Bu sene Apple da üretim kısmında Samsung'a bağımlılığını azaltıcı önlemler aldı. Şimdi aynısını HTC'nin de yaptığını görüyoruz.

HTC, kendi cihazlarındaki kameralar için olan CMOS sensörlerinin satın alımını artık OmniVision ve Sony'den; bazı AMOLED'lerini de AU Optronics'e (AUO) kaydırıyor. Ama AUO'daki üretim hacmi ve riskleri göze alarak AMOLED'lerin bir kısmını hala Samsung'dan almaya devam edecek. Öte yandan orta ve üst seviye telefonları için olan Super LCD panellerini 2010'un ortasından beri Sony'den alıyor.

Bizim aslında tüketici olarak elimize "son ürün" geçiyor. Burda tüm parçaları teker teker yazarken ben bile ister istemez garip hissettim. Düşünün bir şirket var tüm parçaları montajlatıp ardından peşi sıra pazarlıyor ve üzerinden kar elde ediyor (Bkz: Apple). Tabii ki herkes yapar demeye getirmiyorum ama yine de...

Konuya tekrar dönecek olursak Samsung'un bu kadar tekelleşmiş olması beni rahatsız ediyordu ve bu alınan "önlemler" ne yalan söyleyeyim içimi biraz rahatlattı. Sonuçta tekelleşme her zaman tüketicinin aleyhine olan bir durum.

HTC'nin yaptığı bu manevraya iş odaklı bakacak olursak... iyi mi yaptı kötü mü yaptı kestirmek güç. Belki getirisini/götürüsünü ilerideki ürünlerden ve satışlarına olan etkilerinden görme şansı buluruz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: digitimes

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!