This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

HTC Çöküşün Eşiğinde. Tayvan Merkez Bankası Kurtarma Teklif Etti

HTC için gerçekten üzülmeye başlıyoruz. Son dönemde Tayvan'lı akıllı telefon üreticisi bir türlü kendini doğrultamıyor ve işler durmadan kötüye gidiyor. One serisi satışları HTC'nin umduğu gibi gitmiyor, birçok farklı sektörde düşük kâr açıklıyorlar, finansal yükümlülüklerinden dolayı Beats Audio'nun yarısını satmak zorunda kaldılar ve dünkü açıklamaya göre OnLive'dan 40 milyon zarar açıkladılar. HTC gerçekten çok güç bir durumda. O kadar güç bir durum ki Tayvan Merkez Bankası şirkete kurtarma teklifi etti.

HTC'de kötü giden işlerin suçu tam olarak kendine ait değil. Dünkü OnLive'la ilgili haberimizde belirttiğimiz üzere şu an toparlanma ve yeniden yapılanma sürecine girdiler ve birçok çalışan oyun platformunun yüksek masraflarının karşılanması için işten çıkarıldı. HTC'deki problem ta Şubat 2011'e kadar uzanıyor. OnLive için 40 milyon dolarlık bir yatırım yapmışlardı. Bununla online oyun olayını kendilerine çekmek istediler. Kişisel görüşümüz OnLive'ın harika bir konsept olduğu ve neden OnLive'a yatırım yaptıklarını bu yüzden anlayabiliyoruz.

HTC'nin pazar payı geçen seneye ve bir önceki seneye oranla dramatik bir şekilde düştü (bir sene öncesinin 2. çeyreğine oranla %27'lik bir düşüşten bahsediyoruz) ve o geri dönüşü nasıl yapacaklar bilemiyoruz. Firma gerçekten acı çekiyor ve bu kadar harika cihaz üreten bir şirketin bu kadar kötüye gitmesi çok kolay anlaşılır bir durum değil.

Kötüden kastımız ise gerçekten kötü arkadaşlar. En güncel haberlerden birine göre Tayvan Merkez Bankası şirkete kurtarma teklif etti ve büyük bankalar bir şirketi kurtarmak için devreye girdiyse bu çok da iyiye bir işaret değildir. HTC hala kâr getiren bir şirket ama Samsung ve Apple'la olan acımasız rekabette rakamlar sürekli düşüş eğiliminde, ki bu durumda bankaların harekete geçmesine neden oldu. Bu bir sonun başlangıcı olabilir.

HTC'nin kurtarma paketini kabul edip etmeyeceği (kabul ettikleri taktirde işler iyiye gider mi?) kesinlik kazanmadı. Bir taraftan kurtarma paketi şirketin bu düşüş eğilimine bir son verip nefes almasına yardımcı olabilir fakat öbür taraftan HTC hala para kazanıyor ve yeni üst seviye telefonları yarışa kendisini tekrardan kazandırabilir. Tabii bununla birlikte HTC'nin bu cihaz için pazarlamaya para harcaması (Samsung ve Apple gibi) gerekir ki bu da şu ana kadar çok da yapmadıkları bir şey. Ama buna kesinlikle ihtiyaçları var.

Arkadaşlar siz ne düşünüyorsunuz? HTC yeni çıkartacağı esaslı bir telefonla yarışa geri dönebilir mi? Ya da şimdiye kadar Nexus One, HTC Sensation, HTC Desire HD ve bir çok harika telefon üretmiş yaratıcı şirket adına çok geç bir hamle mi olur? Peki ya kurtarma paketi?

Görüşlerinizi aşağıda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Ek kaynak: The Verge

Resim: HTC logosu Eric McBride tarafından düzenlendi.

Kaynak: HTC Source

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!