This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

HTC yaklaşık iki yıl süren bir bocalama döneminden sonra turnayı HTC One ile gözünden vurmayı umuyor. Tayvanlı elektronik devi One X, One S ve One V cihazlarıyla ulaştığı tecrübe ve çıkardığı derslerin hepsini süper akıllı telefon segmentinin en iddialı ürünlerinden HTC One'da harmanlamış gözüküyor. Artıları eksilerine kıyasla oldukça ağır basan yeni HTC One'ın detaylı inceleme testinde başta Galaxy S4 olmak üzere, Sony Xperia Z, LG Optimus G Pro ve iPhone 5'den oluşan akıllı telefonların şampiyonlar liginin bu yeni üyesi hakkındaki detaylara derinlemesine göz atabilirsiniz.

Not

Artı

 • Tasarım harikası
 • Malzeme ve işçilik
 • Yazılımsal özellikleri

Eksi

 • Kolay ısınıyor
 • Açma kapama ile ses tuşlarının farklı yüzlerde
 • Yeni HTC Sense ile gelen BlinkFeed özelliği

HTC One Tasarım ve İşçilik

HTC tüm umutlarını yeni amiral gemisi ürünü HTC One'a bağlamış durumda ve Tayvanlı elektronik devinin bu sefer kaybetmeye tahammülü yok. Firmanın HTC One serisinin önceki üyeleri aslında gayet iyi ürünler olmalarına rağmen çoğu zaman yanlış zamanda piyasaya sürülme ve de özellikle yanlış pazarlama stratejileri sebebiyle kendilerinden beklenen başarıyı gösteremediler. Fakat HTC One cephesinde bu sefer işler daha farklı olacak gibi.

HTC One'ı elinize aldığınızda adeta içinizden cihazı bırakmak bırakmak gelmiyor.Özellikle plastik alaşımlı malzemeden üretilen ve maalesef  ister istemez insanda ucuz bir izlenim bırakın Galaxy S4'e kıyaslanamayacak kadar sağlam bir duruşa sahip olan HTC One kulanıcısına ilk bakışta büyük bir güven veriyor.

1 HTCOne
HTC One'ı elinzie aldığınızda bırakmak istemiyorsunuz / © AndroidPIT

Aynen HTC One X+ olduğu gibi HTC One'ın kasası da alimünyum alaşımlı çok hafif bir malzemeden yekpare (tek parça) olarak üretilmiş. Bu anlamda cihazın pilini değiştirmek gibi bir imkanınız bulunmamakta. Cihazın arka tarafının sağ ve sol kenarlara doğru simetrik olarak eğime sahip olması HTC One'ın tek el ile kavranmasını kolaylaştırıyor. Malzeme kalitesi konusunda sınırları zorlayan ve HTC One X+'nın bile önüne geçen yeni HTC One üzerinde açma-kapama ile ses yükseltme ve alçaltma tuşları ile beraber toplamda üç farklı düğme bulunuyor. Başka bir deyişle iPhone ve Galaxy serisi cihazlardan aşina olduğumuz menü tuşları HTC'nin bu ürününde de tercih edilmemiş.

7 HTCOne
6 HTCOne

HTC One'ın üst ve alt kısımları HTC logosu haricinde  tamamiyle aynı görünüme sahipler / © AndroidPIT

HTC One'ın kasası üzerinde mikrofon girişi  üst tarafta yer alırken microUSB girişinin alt tarafa yerleştirildiğini görüyoruz. Cihazın açma kapama tuşu ise sol üst tarafta yer alıyor. Bu durum solak kullanıcılar için bir dezavantaj olarak görülebilir, zira bu tuş üst taraf yerine ortaya yerleştirilmiş olsaydı solakların tek el ile işlem yapması daha kolay olabilirdi. HTC One'ın ses açma kapama tuşları ise cihazın sağ tarafında bulunuyor. Cihazda üst ve altkısımlarda iki adet hoparlör çıkışı bulunuyor.

8 HTCOne
Cihazın sağ tarafından görünüm / © AndroidPIT

HTC One Ekran

Çizilmeye karşı dayanıklı Gorilla Glass ekran camı kullanan HTC One'ın 4.7 inçlik Full HD ekranı 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe ve 468 ppi ekran derinliğine sahip. Mevcut akıllı telefon piyasası süperstarları içerisinde Sony Xperia Z ve LG Optimus G Pro'yu görüntü alanında net bir şekilde geride bırakan HTC One Galaxy S4'ün kağıt üzerinde biraz gerisinde kalıyor gibi gözükse de aslında arada çok da anlamlı bir fark yok HTC One'ın ekranı en zor açılardan bile net bir şekilde görüntülenebilmekte. HTC One'ın ekranın güneş ışığı altında nasıl bir görüntüleme performansı gösterdiğini Berlin'in gün ışığı konusundaki yetersizliğinden dolayı test etme imkanı bulamıyoruz.

4 HTCOne

HTC One'ın ekranı en zor açılardan bile net olarak seçilebiliyor / © AndroidPIT

HTC One Yazılım

HTC One içerisinde Android 4.1.2 yüklü olarak geliyor. Cihaz içerisindeki kullanıcı arayüzü ilk defa HTC One'da hayat bulan HTC Sense 5. Sense 5 önceki sürümlerine göre çok daha dinamik ve sade bir kullanım tecrübesi sunuyor. HTC One'ın menüleri arasında dolaşırken firmanın sadece donanım değil yazılım anlamında da kullanıcılarını her anlamda tatmin etmeyi amaçladığını net bir şekilde görüyorsunuz.

6 Lockscreen Hintergrund
Sense 5 bünyesinde kişiselleştirmeye oldukça açık harika görselleştirme seçenekleri mevcut / © AndroidPIT

Sense 5 içerisinde hemen her zevke uygun kişiselleştirme seçenekleri çok geniş bir yelpaze içerisinde kullanıcılara sunulmakta. Cihazın kullanımda en önemli ayarlar çok az zaman harcanarak kolaylıkla bulunabiliyor. Sense 5 launcherı cihaz içerisinde yüklü olan uygulamaları telefon, mesajlaşma, web tarayıcısı ve de kamera olarak 4 ana başlık altında sınıflandırıyor.

1 Lockscreen Blinkfeed

Sense 5 cihaz içerisindeki uygulamaları sınıflandırmaya tabi tutuyor / © AndroidPIT

HTC Sense 5 ile özelliklerden bir tanesi de BlinkFeed. HTC One'ın ana menüsü üzerinde yer alan bu özellik sayesinde Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarınıza gelen tüm haberleri görüntüleme şansınız oluyor. Buna ilaveten tercih ettiğiniz kanallardan da haber akışı sağlayabiliyorsunuz. Fakat bu uygulama içerisine HTC tarafından önce belirlenmişkategorilerdeki potansiyel içeriğin dışından eklama yapamıyor olunuşu ve aynı zamanda bazı haber akışlarının sadece WiFi kablosuz bağlantı üzerinden gerçekleştirilebiliyor oluşu BlinkFeed'in eksileri olarak göze çarpıyor.

HTC One'ın kendisini akıllı telefonlarını değiştirmek amaçlı almış alan kullanıcılara özel olarak Google Play üzerinden verdiği hoş bir destek ağı da mevcut. Bu noktada HTC aynı zamanda tercih edilmesi durumunda kişisel bilgisayarlarını kullanmayı tercih eden kullanıcılara özel de bir takım kullanıcı dostu yardım özellikleri sunmakta.

Değinmeden geçemeyeceğim başka bir özellik ise HTC'nin üzerinde önemle durduğu Beats Audio ses standartlarının HTC One'da bulduğu anlam. Tayvanlı üreticiyi ses anlamında diğer telefonların önüne geçiren Beats Audio teknolojisi ile HTC One'da tam anlamıyla yerini bulmuş görünüyor. HTC One'ın güçlü hoparlöründen Boom Sound yazılımının dest müzik dinlemek ve video izlemek her ne kadar keyifli olsa da HTC Beats Audio'nun tadını tam anlamıyla çıkarabilmek için biraz paraya kıyıp tam stereo kulaklık almak bence bir şart. 

7 Musikplayer
HTC One  sahip olduğu stereo hoparlörleriyle kusursuz bir müzik dinleme keyfi yaşatıyor / © AndroidPIT

HTC One'ın sanal klavyesi kullanıcılarına Swype tarzı kaydırma yaparak giriş imkanı tanıyor. SMS mesajları yazmak ya da WhatsApp üzerinden chat yapma konusunda herhangi bir sıkıntı gözlemleyemediğim HTC One'ın sanal klavyesinin deneme şansı bulduğum rakipleri Xperia Z ve LG Optimus G Pro'nun gölgesinde kaldığını söyleyebilirim.

HTC One Performans

HTC One içerisinde 2GB'lık sistem RAM'i ile desteklenen 1.7 GHz'lik Qualcomm Snapdragon 600 dört çekirdekli işlemci ile geliyor. Günümüz koşullarında bir akıllı telefonun sahip olabileceği en hızlı işlemciye sahip olan cihaz adeta ışık hızında çalışarak kendisinden bekleneni fazlasıyla veriyor.

Multitask yani aynı anda bir anda fazla işlemi yapabilme anlamında kullanıcısına adeta bir rüyayı yaşatan HTC One ile müzik dinlerken aniden fotoğraf çekme kararı aldığınızda komutunuza anında aldığınız tepki kendinizi gerçekten çok özel hissettiriyor. HTC One size müzik keyfinizden feragat etmeden fotoğraf çekebilmenin keyfini yaşatıyor.

HTC One'a düzdüğüm bu iltifatlardan sonra cihazın yüksek performansının ortaya çıkardığı bir sıkıntıdan bahsetmeden edemeyeceğim. HTC One çok çabuk ısınma özelliği ile beni biraz şaşırttı. Her ne kadar soğuk Berlin günlerinde sıcak bir telefonun elimi ısıtması hoş bir hissiyat verse de HTC One gibi süper akıllı telefon sınıfının üyesi bir telefonun hiç bir şekilde ısınma problemi yaşamamasını beklerdim.

Aşağıda HTC One'ın AnTuTu testlerindeki performansına göz atabilirsiniz. Test sonuçlarında HTC One ile en büyük rakibi Galaxy S4'ün kafa kafaya olduğu dikkat çekiyor.

Benchmarks HTC One
AnTuTu test sonuçlarına göre Galaxy S4 ile HTC One burun buruna...

HTC One Kamera

HTC One'ı özel kılan özelliklerinden önemli bir tanesi de cihazın kamerası.HTC bu yeni cihaz ile ''Ultra Piksel'' isimli yeni bir teknolojiyi dünyaya tanıtıyor. Firma bildiğimiz piksel kavramını yeniden tanımlıyor ve de ultra piksel adını verdiği yeni birimine daha fazla ışık ve piksel kazandırken birim alana düşen noise'u azaltarak fotoğraf kalitesini arttırıyor.

HTC'nin bu tanımlaması sadece teoride değil gerçek hayattada karşılık buluyor. HTC One ile yaptığım fotoğraf çekimlerinden gerçekten de harika sonuçlar aldığımı söylemeliyim. Özellikle ofiste enine boyuna deme fırsatı bulduğum Galaxy S3 ve Sony Xperia Z'ye göre HTC One hemen her anlamda çok daha yüksek bir performsans sergiliyor. 

HTC kicker
Düşük ışık koşullarında yapılan bir yakın çekim / © AndroidPIT/ © AndroidPITliği 
IMAG0019 klein
HTC One ile çekilen fotoğraflarda en ince detayları yakalamak mümkün / © AndroidPIT

HTC One'ın kamera çekim performansını yeterli ışık koşullarında test edebilmeyi istemekle birlikte elimden bir şey gelemeyeceği için bu isteğimi en azından bir kaç hafta ertelemek zorundayım. Fakat bu noktada sizlere ulaşmış olduğum sonuçların değişebileceğini hatırlatmak isterim.

HTC One'ın hem ön hem de arka yüz kameraları HDR (Higher Dynamic Range) fotoğraf çekme özelliğine sahipler. HDR'ın yarattığı olumlu farkı aşağıda aynı açı ve ışık koşullarında çekilmiş iki fotoğraf üzerinde görebilirsiniz.

HDR 2
Üst tarafta yer alan fotoğraf HDR özelliği kullanarak çekilmiştir / © AndroidPIT

Aşağıda HTC One'ın 360 derece panaromik çekim özelliği kullanılarak elde ettiğim bir fotoğrafı görmektesiniz.  

Pano 1
HTC One'ın 360 derece panaroma özelliği kullanılarak yapılmış bir çekim / © AndroidPIT

HTC One Pil

HTC One'ın yekpare kasası kullanıcılarına uzun cadede pil değişikliği yapma esnekliğini sunmuyor. 2300 mAh güce sahip olan HTC One'ın pili içerisinde yer alan canavar işlemciyi günlük kullanımda etkin bir şekilde çalıştırmaya fazlasıyla yetiyor. Cihaza biraz fazla yüklendiğimde (Facebook, WhatsApp ve youtube üzerinde geçirilen uzun saatleer) ise pilin ortalama 7 saat civarında dayandığına şahit oluyorum. Fakat ne olursa olsun HTC One'ın pil performansına çok da fazla övgü düzmemeyi tercih ederim. 

4 Akkunutzung
HTC One'ın günlük kullanımdaki pil tüketimi üzerine fikir verebilecek bir ekran görüntüsü / © AndroidPIT

HTC One Teknik Özellikler

HTC One Türkçe İnceleme Videosu

(youtube linki: buradan)

  • Tür:
  • Telefon
  • Model:
  • Özür dileriz, bu bilgi henüz mevcut değil!
  • Üretici:
  • HTC
  • Boyutlar:
  • 9 x 68,2 x 137,4 mm
  • Ağırlık:
  • 143 gr
  • Pil kapasitesi:
  • 2300 mAh
  • Ekran boyutu:
  • 4,7 inç
  • Ekran teknolojisi:
  • LCD
  • Ekran:
  • 1920 x 1080 piksel (578 ppi)
  • Ön kamera:
  • 2 megapiksel
  • Arka kamera:
  • 4 megapiksel
  • Flaş:
  • LED
  • Android sürümü:
  • 4.1.2 - Jelly Bean
  • Kullanıcı arayüzü:
  • HTC Sense
  • RAM:
  • 2 GB
  • Dahili bellek:
  • 32 GB
  • Çıkarılabilir bellek:
  • Mevcut değil
  • Chipset:
  • Qualcomm Snapdragon 600
  • Çekirdek sayısı:
  • 4
  • Maks. saat hızı:
  • 1,7 GHz
  • Bağlantı:
  • HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.0

Son Söz

HTC'nin büyük umutlar bağladığı amiral gemisi ürünü HTC One her ne kadar bugüne kadar kendisini piyasaya her anlamda kabul ettirmiş Galaxy S serisi cihazların sonuncusu S4'ün gölgesinde piyasaya sürülmüş olsa da muhteşem dizaynı, malzeme kalitesi ve sofistike yazılımsal özellikleri ile mevcut piyasanın en iddialı ürünlerinin başında geliyor. Özellikle 468 ppi'lik mükemmel ekranı ile dikkat çeken HTC One malzeme kalitesindeki yüksek standartlar ve de işçiliği ile adeta iPhone'ların bir akrabası gibi.

Elinize aldığınızda bırakmak istemediğiniz, adeta ışık hızıyla çalışan HTC One ile geçirdiğim zaman içerisinde dikkatimi çeken başlıca eksikler ise cihazın kolay ısınıyor oluşu, açma kapama ile ses tuşlarının farklı yüzlerde yer alması (özellikle açma kapama tuşunun yeri) ve yeni HTC Sense ile gelen BlinkFeed özelliğinin herkese hitap edememesi. Fakat bu saydığım eksiklikler bir cihazı değerlendirirken büyük resim içerisinde biraz kayboluyorlar. 

Her anlamda Galaxy S4'e karşı çatır çatır rekabet edebilecek HTC One'ın piyasaya sürülüş tarihini de oldukça yerinde bulduğumu belirtmeden edemeyeceğim. Zira HTC yeni süperstar cihazını S4'den önce çıkararak bir anlamda rakibine gözdağı vermiş oldu. Kanımca HTC One, Tayvanlı elektronik devi HTC'yi rahatlıkla yeniden zirveye taşıyabilecek bir cihaz. HTC One'ın Türkiye'ye ne zaman gireceği ve de fiyatının ne olacağı konusunda an itibariyle herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Gelişmelerden sizleri AndroidPIT haber portalı üzerinden haberdar ediyor olacağız.

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!