This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

HTC One kuşkusuz yılın en iyi tasarımlarından; belki de en iyisi. Malzeme açısından da en iyi cihaz diye bilinen One'ın acaba alüminyum yapısı ısınmaya mı yol açıyor? Bu araştırmada size forum ve bloglardan topladığımız konuyla ilgili kullanıcı tecrübelerini ve cihazın ısınmasını önleyecek tavsiyeleri paylaşacağız.

1 HTCOne thermometer
Alüminyum iyi hoş ama... / © AndroıdPIT, Liz Aragon

Bu yazıda öncelikle internetteki forum ve bloglarda konuyla ilgili şikayet ve endişeleri sizle paylaşıp, sorunun gerçekten "aşırı ısınma" mı yoksa sadece normal bir ısınma mı olduğunu anlamaya çalışacağız. Son olarak da eğer "aşırı ısınma" yaşıyorsanız bundan kurtulmanın yollarını size aktaracağız.

Aslına bakarsanız bundan iki ay önceki HTC One incelememizde bu durumun üzerinde durmuştuk:

htc one isinma
Volkan'ın 28 Mart'ta yayınladığı HTC One testinden / © AndroidPIT

Çabuk ısınmanın nedenini internetteki birçok kaynak HTC One'ın alüminyum malzemeden yapılmış olmasına bağlıyor. Bana kalırsa alüminyum olması ısıyı dışarı atma/iletme konusunda iyi bir şey bile olabilir; belki de sorun tamamen donanımsal yani cihaz ısıyı yeterli derecede dışarı atamıyor. İnternette diğer kullanıcı yorumları şu şekilde:

htc one isinma1
"Biraz" fazla biraz yuvarlak bir tabir. / © ekşisözlük
htc one isinma2
Youtube'taki S4-HTC One karşılaştırmamızda ısınmayla ilgili yorumlar / © AndroidPIT
htc one isinma3
Bir de yabancı forumdan bir kullanıcı tecrübesi: Adamın HTC One'ının üzerinde şarj ederken yastık kalmış. Bir süre sonra durumu farkedip telefona uzandığında ÇOK sıcak olduğunu farketmiş...vs / © androidcentral forum

Gördüğünüz gibi ilk elden kullanıcı tecrübelerine baktığınızda gerçekten de bir "ısınmanın" olduğu belli oluyor. Bu yorumları İşveçli bir teknoloji sitesi tarafından yapılan şöyle bir araştırma da destekler nitelikte:

htc one isinma4
HTC One ısınma konusunda şampiyon. / © androidcentral forum

Sonuçlardan da göreceğiniz gibi HTC One'ın hem ortalama sıcaklığı hem de maksimum sıcaklığı diğer tüm cihazlardan daha yüksek.

Isınma mı aşırı ısınma mı? Kötü bir şey mi?

Kendi tecrübelerimizden hareketle şunu belirtmek lazım: Bir kere alet gerçekten çabuk ısınıyor. Özellikle CPU'yu yüksek seviyede çalıştıran iyi grafikli oyunlarda bunu fark edebiliyorsunuz. Peki ne kadar ısınıyor? Örneğin "Alperen Yıldız" adlı Youtube yorumcusu bazen eli yakacak derecede ısındığını söylüyor. Yine yabancı bir yorumcunun tecrübesi de "çok ısındığı" yönünde. Burada tabii ısınmanın derecesi kullanıcıdan kullanıcıya değişebilir fakat anladığım kadarıyla cihaz oldukça ısınıyor.

Bu durum cihaz için kötü bir şey mi? Henüz kanıtlanmış bir şey olmadığını göz önünde bulundurarak - HTConeblog'a göre aşırı ısınma cihazın ömrünü kısaltabilir. Aslında bu sorun HTC'nin önceki modellerinde de görülmüş bir durum. Isınmanın cihaza zarar verip vermediği HTC One X kullanıcılarından gelecek yorumlara ve HTC One'ın ilerideki performansına göre kesinlik kazanacak.

Peki ne yapabiliriz?

Ayarları değiştirin

Şarj esnasında veya performans gerektiren oyun oynarken yapabileceğiniz iki basit ayar var: Cihazdaki enerji tasarrufu seçeneklerine gidin ve CPU gücü seçeneğini etkinleştirin ve data bağlantısını kapatın. Bunları yaptığınızda cihaz yine oyunlarda ve şarj esnasında ısınacak fakat eskisi kadar ısınmayacak. Ayrıca pil ömründe de artış gözlemleyebilirsiniz.

Şarj ederken kullanmayın

HTC One'ı şarj ederken kullanmayın çünkü ikisini aynı anda yaparsanız aletin sıcaklığı 40 derecenin üstüne kolaylıkla çıkabilir.

Oyun oynarken dikkatli olun

Maksimum parlaklıkla oyun oynamayı tercih ediyorsanız (ki hakkınızdır, 2000 TL vermişsiniz tepe tepe kullanmak isteyeceksiniz) cihazdaki anormal ısı değişikliklerine dikkat edin ve cihazı çok yakınınıza yaklaştırmayın.

Aşırı ısındığında ara verin

"Vereceğin tavsiyeye..." diyenlerinizi duyar gibiyim. Fakat özellikle HTC One'ı ilk alan ve onu ölümüne kurcalamak isteyenleri gözümde canlandırabiliyorum.

Sıcak yaz günlerine dikkat

Hazır yaz sıcakları başlarken cihazı aşırı derecede kullanmamaya çalışın. Özellikle sıcak günlerde cihazın arabada bırakılmaması tavsiye ediliyor.

Tam şarj olduğunda cihazı şarjdan çekin

Bu da verilen fiks tavsiyelerden. Her ne kadar yeni teknoloji cihazlarda tam şarj olduktan sonra cihaz şarjı sonlandırıyor dense de yine de HTC One'ı şarj ederken siz de farketmişsinizdir; cihaz ısınıyor ve riske girmek istemeyiz.

Siz de HTC One'da böyle bir problem yaşıyorsanız bizimle paylaşın!

Siz HTC One'da ısınma yaşıyor musunuz?
View results

9 comments

Yeni yorum yaz:
 • yaklaşık 2.5 yıldır htc one m7 kullanıyorum ısınma problemi çok oluyor sadece oyunda değil aynı zamanda şarz olurken veya mobil veri ile birlikte bir programı da açmış isek örneğin geçen telefondan geçen bir yere gitmek için navigasyonu açtım gideceğim noktaya ulaştığımda telefonu elime alamadım çok fazla sıcaktı bunu bir çözümü yokmu

 • htc kullanicisiyim isinma cihazda mevcut fakat el yakacak tarzinda abartilacak bir isi yok. aslinda problem arkasinda hoperlor bulunmadigi icin islemciye yakin bir hava kanalinin olmamasindan kaynaklaniyor diye dusunuyorum ayrica aliminyum kasanin ince malzemesi de isinin iletimi konusunda direncsiz kaliyor olabilir. bakalim htc perfirmans guncellemeleri ile bu problemi nasil stabil hale getirecek. aslinda bu guncellemeler ve iyilestirmeler ureticilerin arge suresine gosterdigi ilgisizligi bize gosteriyor

 • Araz 27.May.2013 Link to comment

  Yoo, telefon da ısınıyor. Sadece pil değil

 • Ama pil ısınıyor değil mi sonuçta? Cihazın kendisi değil..

 • Araz 26.May.2013 Link to comment

  Gökhan bey, bence islemciden kaynaklaniyor. Cunku telefonu şarja takili halde hakketen cok oynuyorum.Pili orijinal. Telefonu aldigimdan beri hic degistirmedim. Tabii biraz zayiflama var, hissedebiliyorum. Amma idare ediyor

 • @Araz: Hahaha süper yöntem!

  Peki bir soru: Senin telefonda ısınan pil oluyor değil mi, kasa değil? Senin S2 neden o kadar ısınıyor? Çok mu oynuyorsun?

  Orijinal olmayan pillerin de orijinallerine göre çok daha çabuk ısındığını okudum.

 • Bnm telefon sadece sarjda asiri isiniyor o kadar.Sadece teli dun elime aldigim gibi biraktim.Cok sicakti.33 derece hTcnin yaninda 0 derece gibi kalir :)

 • Araz 25.May.2013 Link to comment

  Fena değil. Kasa hazır alüminyum. Üzerinde yemek falan yaparız. Performansı boşver de, cihazın ısınması elimizi terletiyor, telefonu sağ elimizden sol elimize, sol elimizden sağ elimize geçiriyoruz. En fazla buna gıcık oluyorum. Hem benim telefon ısınınca bataryasını söküp kenara koyuyorum, 1-2 dakikaya soyuyor. htc ONE'da tam kasaymış... :)

 • O sicaklik ne.Çöller de bile daha az sicaklik oluyor :) 2000 tl verecem telefon isiniyo diye kullanamayacagim iste bu yuzden s4u tavsiye ederim

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!