This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Müjde! HTC One kullanıcıları bu habere çok sevinecek!

Bunca beklemenin sonunda HTC One (M7) kullanıcıları mutlu sona ulaştı! Tayvanlı akıllı telelefon üreticisi verdiği sözleri tuttu ve Ocak ayının sonu gelmeden Android'in 4.4.2 güncellemesini HTC Sense 5.5 ile birlikte sundu. Böylelikle rakiplerine de çalım atmış oldu.

htc one kitkat
Tayvanlı HTC'nin One modeline Android 4.4.2 KitKat geldi, ağzımız tatlandı! / © HTC, Google/AndroidPIT

HTC One (M7) için Android 4.4.2 KitKat güncellemesinin Avrupa ülkelerine OTA (over-the-air, yani kablosuz güncelleme) ile geleceği haberi henüz bugün erken saatlerde yayılmışken Türkiye'deki HTC One kullanıcıları da güncellemeyi cihazlarında gördü. HTC'nin bu sürprizi ise bütün One sahiplerini sevindirdi. Peki HTC One'a gelen Android 4.4.2 neleri değiştirecek?

HTC One KitKat Turkish 0 2
Android 4.4.2 KitKat sürümüyle HTC One'a gelen değişiklikler./ © AndroidPIT

Öncelikle ilk dikkat çeken değişiklik transparan bildirim çubuğu üzerinde beyaz pil göstergesi (tıpkı diğer KitKat alan cihazlar gibi). Bunun dışında cihaza kablosuz olarak yazdırma özelliği de güncellemeyle birlikte gelmiş oldu. Yukarıdaki resimden de görülebileceği üzere güvenlik alanında da iyileştirmelere gidilmiş. Android'in yeni sürümüyle birlikte Flash desteği kaldırılıyor.

HTC One KitKat Turkish 1 2
Güncellemeyle gelen görsel değişiklikler. Tıpkı diğer KitKat güncellemesi alan cihazlar gibi, bildirim çubuğu şeffaflaştı pil göstergesi "renk attı"/ © AndroidPIT

Fakat Dolphin gibi tarayıcılar eklentilerle (Dolphin Jetpack) html5 protokolünü destekliyor ve dolayısıyla html5 protokolünü destekleyen sitelerdeki içerik flash player olmadan da oynatılabiliyor. Fakat yine de Flash Player'a (kimi internet siteleri için) ihtiyaç kullanan kullanıcılar, Flash Player'ın 11.1 sürümünün apk dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirler. Fakat bu apk dosyasını yüklemeden önce, cihazınızdaki Flash Player'ı (Ayarlar>Uygulamalar) silmeniz gerekmekte. Apk dosyasını yükledikten sonra (Dolphin için) tarayıcınızı açın>Menü>Ayarlar>Web içeriği>Flash Player a girerek istediğiniz ayarı seçin. 

Flash Player 11.1.115.81 .apk

Not: Xda Developers sitesinde kullanıcılardan gelen raporlara göre Flash Player Google Chrome ile birlikte çalışmıyor.

Dolphin Tarayıcı 🐬 Install on Google Play

Wifi sorunu hakkında

Kullanıcılara küçük bir uyarımız bulunmakta: Güncellemeyi yükleyen bazı HTC One sahipleri WiFi(kablosuz ağ'a) bağlanamadıklarını belirtiyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız ilk olarak, cihazınıza güncellemeyi yükledikten sonra hard reset atmayı deneyin ve tekrar internete bağlanmaya çalışın.

İkinci bir ihtimal kablosuz ağınızda MAC filtrelemenin aktif olması. Bunun için cihazınızdan Ayarlar>Hakkında(en aşağıdaki seçenek)>Telefon kimliği menüsünde akıllı telefonunuzun MAC adresini göreceksiniz. Daha sonra ağa bağlı bir bilgisayardan, tarayıcıdan modemin ara yüzünü açarak (192.168.1.1 tarzı bir ip adresi, markalara göre farklılık gösterebilir), MAC filtreleme ayarlarını bulun ve telefonunuzun MAC adresini izin verilern cihazlara ekleyin.

Üçüncü bir yol olarak internette önerilenlerden (bizde WiFi problemi olmadığından denemeyi gerçekleştiremedik); WiFi'ı kapatın. Daha sonra Ayarlar>Kablosuz>Menu tuşuna basın (iç kare üst üste)>Gelişmiş> Kablosuz frekans bandınızı değiştirerek yeniden bağlanmayı deneyin. Yine problem olursa aynı dizine giderek Kablosuz frekans bandı ayarını tekrar otomatik yapın. 

Eğer hala düzelmediyse, ve cihazınız rootlu ise Xda-Developers sitesinden indireceğiniz bir wifi fix zip dosyasını, recovery mod'dan yükleyebilirsiniz. Yalnız bu işlemi gerçekleştirmek sizin sorumluluğunuzda! Lütfen ne yaptığınızdan emin olmadan bir girişimde bulunmayın!

Wifi_fix_sense_based_roms

Siz güncellemeyi cihazınıza yüklediniz mi? Herhangi bir sorunla karşılaştınız mı?

 

HTC One KitKat Turkish 2 2
Yepyeni yazılımıyla daha az kaynak tüketen, daha hızlı bir HTC One! / © AndroidPIT

 

40 comments

Yeni yorum yaz:
Show all comments

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!