This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

HTC One (M8) vs Nexus 5: Zevk ve cüzdan meselesi

HTC One (M8) çıkışıyla birlikte dikkatleri de üzerine çekmeyi başardı. Nexus 5 ise performansıyla her zaman saygı duyulan bir cihaz. HTC One tek parçadan oluşan yüzde yüz alüminyum kasası ile gerçekten şık görünüyor. Nexus 5 işe öyle işlere çok girmeden direk kullanıcıya verimlilikle ulaşmayı planlamakta. Peki iki cihaz arasında neden gözle görülür bir fiyat farkı var? Gerçekten HTC’nin yeni amiral gemisi bu fiyatı hakkediyor mu? Özellikle de Nexus 5’in fiyatını görünce bu soruyu tekrar tekrar sormamak elde değil. İşte kendi cevabınıza ulaşabilmeniz için iki cihaza yakından bir bakış…

nexus 5 htc one vergleich
© AndroidPIT

Tasarım

HTC One iyi bir kasaya ve tasarıma sahip, bu da onu havalı kılan özelliklerden bir tanesi. Fakat Nexus 5 polikarbon kasası ile çok daha hafif. Fakat diğer yandan bu Nexus 5’e çok da havalı bir görüntü sağlamıyor. Burada “eee sağlamasın çok da dert değil” diyenler oldukça anlaşılabilirler. Ayrıca cihazın havalı görünmemesi kaliteli de görünmediği anlamına gelmiyor. Öte yanda da HTC One elinizden Nexus 5’e göre çok daha kolay şekilde kayıp düşebilir.

htc one nexus 5 kamera
© AndroidPIT

Yazılım

İki cihaz da Android 4.4 KitKat ile geliyor, HTC ilaveten yeni cihazında Sense 6.0 arayüzünü de kullanıyor. BlinkFeed ya da çift kamerayla ilgili yüklü gelen özellikler HTC One’ın ilgi çeken özellikleri, buna karşılık olaraksa Android zaten uçsuz bucaksız bir platform Nexus 5 bomboş olsa bile zevkinize göre şekillendirebilirsiniz. Bu yüzden bazı kullanıcılar saf Android tercih ediyorlar. Tamamen kişisel zevklere kalmış bir durum.

homescreens htc one nexus 5
© AndroidPIT
  HTC One (M8) Nexus 5
İşletim sistemi Android 4.4.2 + HTC Sense 6 Android 4.4.2
Ekran 5-inç, LCD, 1,920 x 1,080 piksel, 441 ppp 4.95-inç, LCD, 1,920 x 1,080 piksel, 445 ppp
İşlemci Snapdragon 801, dört çekirdek, 2.3 GHz Snapdragon 800, dört çekirdek, 2.3 GHz
RAM 2 GB 2 GB
Dahili Hafıza 16 GG + microSD 16 / 32 GB
Pil 2,600 mAh 2,300 mAh
Kamera 4 MP "UltraPixel" (arka), 5 MP (ön) 8 MP (arka), 1.3 MP (ön)
Bağlantı HSPA, 4G/LTE, NFC, Bluetooth 4.0, IR HSPA, 4G/LTE, NFC, Bluetooth 4.0, Qi
Boyutlar 146.4 x 70.6 x 9.4 mm 137.84 x 69.17 x 8.59 mm
Ağırlık 160 g 130 g
Fiyat  2500 TL 1200TL(16 GB)

Sonuç

Neredeyse aynı özelliklere sahip olan bu iki cihaz fiyat konusuna geldiğinde kafa karıştırıyor. Çünkü Nexus 5, HTC One’ın neredeyse yarı fiyatına denk geliyor. Evet, HTC kaliteli bir amiral gemisi çıkarttı, güzel tasarım vs… fakat burada yarı fiyattan bahsediyoruz. Sonuç olarak yine tercihlerde maddi durum ve kişisel zevkler ortaya çıkıyor. Fakat daha çok para vererek daha iyi performans elde edeceğini sananlar Apple ürünlerinde olduğu gibi HTC One M8 konusunda da yanılabilirler, uyarmak lazım.

8 comments

Yeni yorum yaz:
  • abi htc ye 2500 veren enayi falan değil ben de yok fakat paran varsa htc alacaksin

  • başarılı cihaz

  • hangi tlf.la karşılaştırırsanız karşılaştırın, htc m8 2000 tl nin altına düşmedikçe alınmaz enayilik olur, alınmamalıdır ki fiyatını düşürsünler... s5 lgg2 nexus aynı kullanım keyfini veren hatta kamera gibi konularda çok daha üstün olan ve fiyatları daha gerçekçi olan tlf.lar...

  • şimdi şöyle düşünelim bi. kesinlikle en iyi android deneyimini nexus 5 verir ve en çok ve hızlı guncellemeyi o alır ve aldığı guncellemeler en az hata ile gelir şüphesiz. Ben şahsen nexus 5 i androidi akıcı kullanayım yeter telefonu olarak görüyorum. Çünkü kamerası kalitesiz, sd card yok ve sınırlı hafıza var. yani zaten o fiyattan fazla verilmez. HTC one m8 ise bence bu sene fiyat/performans anlaminda en kötü telefondur. Telefon alüminyum diye kusura bakmayın ama 2500 tl verilmez. yani şu an s5 yurt dışı fiyatı olarak 700 dolar htc ise 950 dolar civarı geziyor. ve özelliklere baktığımızda htcnin one çıkan iki yönü var :derinlik sensörü ve alüminyum kasa. Alüminyum kasa kullanici tercihidir. Çünkü bir kullanıcı " ben kılıf kullanacağım için alüminyum olmasa daha iyi olur hem alüminyum ağır da olur." diyebilir. Derinlik sensörü iyi bir özellik ancak 4 ultrapixel Saçmalığı ile değil. O kamera ile çekilen fotoğraf ı yaklaştırdığınız anda 2500 tl nin çöpe gittiğini bile düşünebilirsiniz. Çünkü bir cihaza 2500 tl veriyirsunuz ve verim alamiyorsunuz. yani diyeceğim o ki Htc one m8 bir kullanıcı dostu değil. sanki androidin apple ı gibi pahali fiyat politikalarına başladı.

  • parasi cok olan m8 benim param sinirli diyenler nexus

  • ben şahsen samsung taraftarıyım ve s4 kullanıyorum ama bu koşullar göz önüne alındığında tabiki nexus 5

  • Efe 10.Nis.2014 Link to comment

    nexus 5 tabiki

  • kesinlikle n5 daha tercih edilebilir. ayrica sense, touchwiz vb. arayuzler bir sure sonra telefonu yavaslatmaya basliyor.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!