This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

[Video] HTC One ile Gelen Ultrapiksel Nedir?

Dünkü HTC One eventinin belki de en büyük ağır topu HTC'nin mobil teknolojiye getirdiği yeni "ultrapiksel" kavramı oldu. HTC açıkça diğer şirketlerin tüketiciyi "megapiksel" sayısıyla "aldattığını" belirtti. Gelin hep birlikte HTC'nin neden böyle söylediğini ve HTC One'ın kamerasını "özel" kılan faktörlere örnek fotoğraf ve detaylarla yakından bakalım.

HTC dünkü eventinde diğer şirketlerin "yüksek megapiksel sloganı" ile yaptığı pazarlama taktiklerinin "big fat lie" (koca bir yalan) olduğunu açıkça belirtti (gerçekten de dünkü sunumda ekrana bu kelimeler geldi). Zaten fotoğraf işiyle biraz haşır neşir olan biri megapiksel sayısının fotoğraf kalitesini doğrudan etkilemediğini bilir.


HTC kamera teknolojisi

HTC olayı şu şekilde açıklıyor

Tabii ki megapiksel sayısı fotoğraf kalitesini etkileyen bir faktör fakat başlı başına tek bir faktör değil. Bunun yanında "sensörler" ve "resim işlemcileri" (image processors) da fotoğraf kalitesinde büyük rol oynuyor. Üreticilerin megapiksel sayısını artırmalarının tek nedeni ise (basit bir hile ile) piksel genişliğini küçültmeleri. Fakat bu resim ve video kalitesinde bozulmalara yol açıyor.

Fotoğrafçılıkta sensörün ışığı yakalayabilmesi çok önemli bir nokta. Daha fazla ışık, objektifte gözüken obje hakkında daha fazla bilgi demek. Bu da genel olarak ve özellikle kötü koşullarda daha iyi görüntü elde etmek demek:


"Mega" aslında mega değil!

HTC'nin ileri sürdüğü bilgiye göre HTC'nin fotoğraf çekme olayına yaklaşımı "daha büyük piksel" güdümlü. Bu da pazardaki 13 MP'lik kameralardan tamı tamına %300 daha iyi ışık çekebilmek anlamına geliyor. Aşağıdaki karşılaştırmayı HTC kendisi yapmış (üstteki HTC One diğeri ise üst düzey bir rakip):


HTC One'ın ışığı yakalayabilmesi

HTC One sonuç olarak size 4 MP çözünürlüklü fotoğraflar veriyor fakat her bir pikselin kalitesi pazardaki diğer cihazların ortalama kalitesine göre çok daha iyi. Öte yandan diyafram açıklığı da önemli bir husus. HTC One piyasadaki en büyük diyaframa sahip akıllı telefon ünvanını elinde bulunduruyor. Aşağıdaki resimden diyaframın genişliği ile ışığı alma kapasitesi arasındaki ilişkiyi net bir şekilde görüyoruz:


Numara küçüldükçe diyafram genişliği artıyor.

Resimden daha büyük diyafram genişliğinin daha fazla ışık aldığını görebiliyoruz. Bu açıdan bakıldığında HTC bize şu bilgileri veriyor (çok önemli bir iddia)HTC One, iPhone 5'e göre %44; Galaxy S3'e göre ise %90 daha fazla ışık yakalıyor. Sonuç kötü ışık alan pozlarda daha kaliteli resimler. Galaxy S3 ve iPhone 5 ile karşılaştırılan daha başka kamera testleri önümüzdeki günlerde daha bağımsız kuruluşlar tarafından yapılacaktır.

Bunun dışında fotoğraf kalitesini belirleyici üçüncü faktörde (piksel, diyafram ve resim işlemcisi) ise HTC, One modelinde çok iyi bir çip kullandığını belirtiyor.

İşte sizin için HTC One'dan çekilmiş resmi fotoğraflar (cihazın hareket halindeki objeleri ne kadar iyi yakaladığına dikkat edin):

Sonuç olarak HTC One gerçekten de mobil dünyada kamera olayına yeni bir sayfa açmış olabilir. Diğer şirketler bu jargonu (ultrapiksel lafını) kullanmaktan çekinebilir fakat bir şey gerçek ki HTC, dikkatleri yeni kamera teknolojisine çekerek tüketicinin daha bilinçli hale gelmesini başardı. Bu yüzden diğer şirketler bundan böyle sadece "megapiksel sayısı" üzerinden prim yapamayacak.

Güncelleme: Aşağıda HTC One ile çekilen bir videoyu izleyebilirsiniz. Kaydın ışığın kameranın karşısına alınarak yapıldığına dikkat edin. Yorumu size bırakıyorum. (Videonun harici linki)

(Fotoğraf hakları: HTC)

Kaynak: HTC

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!