This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

HTC One X+ şu ana kadar elime aldığım en iyi Android akıllı telefon. Işık hızı kadar hızlı, süper derecede akıcı çalışıyor ve pili bitmek bilmiyor. Ama bu akıllı telefonun gerçekten de piyasada sahip olduğu mükemmel özelliklere rağmen hayatta kalma ihtimali kuşkulu. Zira HTC'nin savaş vereceği, fiyat üstünlüğünü elinde bulunduran yeni bir rakip gümbür gümbür geliyor: Nexus 4...

One X+ yeni bir akıllı telefon değil, One X'in peşi sıra gelen ve One X'ten dış görünüş olarak neredeyse ayırt edilemeyecek bir model. Fakat HTC bu modelde tüm gücü elinde bulunduruyor. Hızlandırılmış 1.5 GHz Tegra 3 işlemci yerine yeni arabada 1.7 GHz'lik Tegra 3+ işlemci var. Grafik işlemcisi de 416'dan 520 MHz'e yükseltildi. Son olarak HTC pil kapasitesini bu cihazda One X'e kıyasla 1800'den 2100 mAh'e yükseltmiş.

One X+, One X'tekindeki gibi mat siyah arka kasasıyla çok şık duruyor.

Etkileyici figürler, fakat eninde sonunda iş insanların One X+'i nasıl gördüklerine gelip çatıyor. Önceki model ultra güçlü donanımla hazırlanmıştı fakat iç bileşenlerindeki uyum sorunundan dolayı kötü bir başlangıç yaptı. Ancak bir çok güncellemeden sonra HTC One beni gerçekten performansının yeterliliğine ikna edebildi.

Dört gün önce One X+ ile Galaxy S3'ü değiştirip X+'ı kullanmaya başladım ve şunu söyleyebilirim ki HTC bu sefer her şeyi doğru yapmış.Polikarbon materyalden kaynaklanan kadifemsi yüzeyi cihazı ele aldığınızda rahatlık ve güven hissi uyandırıyor. Ayrıca One X+'ın yeni siyah yüzeyi ve üzerindeki kırmızı bölümleri yine aynı güzellikteki ekranla çok iyi bir uyum sağlıyor. Benim açımdan Android dünyasının en iyisi.

HTC yavaşlıktan kurtuldu

Tahmin edildiği gibi cihaz son derece hızlı. Tegra 3+ hiçbir yavaşlığı tolere etmediği gibi gün içi çok kullanılan fonksiyonların ve hatta komplike oyunların bile üstesinden rahatlıkla geliyor. Tekrar tasarlanan ara yüzü de buna katkı sağlıyor. HTC Sense 4+ Ballast'tan kurtuldu ve sistemi gereksiz kodlarla boğmaktan kurtardı. Kullanışlı olarak kalanlar ise Flash'ı destekleyen geliştirilmiş kamera ve web tarayıcı.

Arka fonda çalışan hafıza yönetimi uygulamaları herhangi bir sıkıntıdan önce tam zamanında devreye girdiği için 1GB RAM'in hepsini tamamen harcamıyor. Ve ayrıca One X+ Jelly Bean (Android 4.1.1) ile geldiği için Google'ın halihazırdaki "Project Butter"'ına bile yağ sürüyor. X+ modeli X modeline nazaran %67 daha hızlı olmalı. Bu mümkün, öyle de hissediyorum. Fakat gerekli mi, bu da başka bir soru.

En üstte One X+ duruyor. One X'ten çok daha ilerde.

Arkadaki 8MP'lik kamera One X'deki ile aynı ki bu da akıllı telefonlar arasındaki en iyi kameralardan bir tanesi. Ama gün ışığında fotoğraflar morumsu olarak çıkıyor. Bu durum çok ışık ve bulut olduğunda bu daha da net göze çarpıyor. Önde, HTC eski mütevazı 1.3 MP'lik kamerayı 1.6 MP'lik daha geniş açılı ve BSI sensörlü kamerayla değiştirmiş. Yüz tanıma özelliği mevcut ve 720p'de video kaydediyor. Fena değil.

Xperia T ile fotoğraf karşılaştırması. Üstteki One X+'tan çekildi.

Benim için X+'ın öne çıkan özelliklerinden biri de batarya ömrü. Her zamanki normal testlerden sonra enerji tasarrufu modunu kapatmama rağmen ancak iki gün sonra şarja taktım. Otomatik parlaklık modu fena değil fakat hiçbir zaman ekranın çok karanlık olduğu hissiyatına kapılmadım - ki bu genellikle birçok akıllı telefonda olan bir durumdur. Sürekli kullanımda dahi bir gün içinde pili bitirmeyi başaramadım. Birkaç şarjdan sonra bataryanın daha çok kuvvetlendiğini göz önünde bulundurursak bu gerçekten etkileyici.

Bunun bir nedeni tabii ki daha büyük batarya olması, diğeri ise Red Bull yarışçısı Sebastian Vettel gibi olan One X+'in kendisi. Tegra 3+'ın da Ekim ayında Hamburg'daki sunumdan edindiğimiz ilk izlenimlerimizdeki gibi bu işte katkısı var. İşlemci kuvvetli fakat One X'deki işlemciden daha çok enerji tasarrufu sağlıyor. İşlemci enerji tasarrufu modunda bile 1.3 GHz seviyesinde çalışıyor.

HTC'nin yeni üst seviye modeli diğer rakipleri Galaxy S3 ve Xperia T'yi gölgede bırakıyor.

 HTC'nin yeni üst seviye telefonu kısa tabirle benim için en iyi Android akıllı telefon. Yine de One X+'ın HTC için bir başarı olup olmadığı hakkında kuşkularım var. Şu sıkışık durumda bunun başarısına son derece ihtiyaçları var. Tayvan'lı şirketin gelir ve kârları her çeyrek düşüş eğiliminde ve noel satışları için büyük umutlarla hazırladıklar Desire X de pazara yetişmedi.

One X+, fiyatta lider Nexus 4'le rekabet edebilir mi?

One X+ yanlış bir zamanda çıktı. Bir yandan model bir önceki modelden çok az bir zaman diliminden sonra çıktı. "Eski" model  performans anlamında çok göz doldurmadı ve yaklaşan günlerde Android 4.1.1 güncellemesi alıyor olacak.

Öte yandan bir de modern 4 çekirdekli Snapdragon S4 işlemcili ve büyük ihtimalle daha iyi bir ekrana sahip olan Nexus 4 var. Google 13 Kasım'da (bugün) bu ürünü son derece düşük bir fiyattan, 300 Euro'dan pazara sundu. Desire X ise 270 Euro. HTC One X+ (64GB ) sözleşmesiz 650 Euro'dan (yaklaşık 1500 TL) satılıyor - ki bu da 16 GB'lık Nexus 4'ten 300 Euro daha pahalı demek. 32 GB'lık versiyonu pazarda mevcut değil. Fiyatı düşse bile HTC'nin yeni üst seviye telefonunun hayatta kalması zor olacak. Gerçekten de çok zor...

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • Teknik özellik olarak HTC One X+'nın S3'e rakip olmak bir tarafa; her anlamda geride bırakabileceği gerçeği var. Fakat iş gerçek anlamda fiyat rekabetine geldiğinde HTC One X+'nın Galaxy S3'e rakip olabilmesine imkan yok.

  • Fotograf cekimi kotu ama tel cok iyi.S3'e rakip olur

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!