This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

HTC ve Sony Kan Kaybederken Samsung'un Önlenemeyen Çıkışı

Android Dünyası'nda bir savaş yaşanıyor. Ve bu savaşa taraf olanların içerisinde ne Microsoft ne de Apple yer almakta. Aksine başta Samsung, HTC, Sony, Motorola ve LG gibi devler arasında adeta bir iç savaş var. Amaç ise belli: Giderek artmakta olan Android kullanıcılarının oluşturduğu pastadan mümkün olduğunca büyük pay alabilmek. Bu savaşın şu anki gidişatı bize gösteriyor ki Samsung tek başına bu iç savaşın galibi olarak ilan edilmek üzere. HTC ve Sony'nin açıklamış oldukları rakamlar bu tezi desteklemekte.

Android camiasının en önde gelen ve ülkemizdeki kullanıcılar tarafından büyük ilgi gören Tayvanlı HTC firması ile Japon Devi Sony'nin en son açıklanan mali tabloları üzerinden yapılan analizleri çok yakın bir geçmişte sizlerle paylaşmıştık. Sony firmasında ortaya çıkan net zararın 'yeniden yapılandırma faaliyetleri' gibi bir kılıfı mevcut iken HTC'de her ürün grubundaki kar erozyonunun ise net bir bahanesi bulunmamakta. Hatta HTC'nin mali performansının daha da geriye gideceği bizzat firmanın kendisi tarafında öngörülmekte..


Öte yandan adeta Cengiz Kağan edasıyla rakiplerinin üzerine sefer üstüne sefer yaparak ağır hasan veren Güney Koreli Samsung ise Android dünyasının en büyüğü. Firma piyasanın en popüler ürünü olan Samsung Galaxy S3'e olan yoğun ilginin tadını çıkarırken aynı zamanda karını geçtiğimiz yıla göre iki katına çıkarmayı başardı. Bu başarının faturası ise tabi ki diğer Android cihaz üreticilerine kesilmiş oldu.
 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!