This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Huawei Ascend P6 - iPhone 5 Karşılaştırması: Esinlenme mi, Kopyalama mı?

18 Haziran'da Londra'da resmen tanıtılan Ascend P6'nın, bu sıfatı tam anlamıyla hak eden ilk iPhone klonu olduğunu söyleyebiliriz. Huawei, bu cihazında daha önce hiçbir üreticinin cüret etmediği kadar aleni bir şekilde Apple'ı kopya etmiş. Ama diğer yandan da, son zamanlarda iOS 7 ve Android 4.2 işletim sistemleri etrafında dönen tartışma, esinlenme ya da kopya çekmenin de bu sektörde muteber bir yeri olduğunu gösteriyor. Günün sonunda, bu işten kârlı çıkan biz tüketiciler oluyoruz yine. O halde kısa yoldan şunu söylemek lazım: P6, son derece klas bir cihaz ve Huawei'nin şimdiye kadar piyasaya sürdüğü en iyi akıllı telefon. 

huawei ascend p6 test teaser
 © AndroidPIT

Donanım: Üst-Orta Sınıf

Teknik özellikleri zaten aşağıda okuyacaksınız, ama donanım açısından genel olarak Huawei'nin her şeyi inceden inceye hesap ettiğini söyleyebiliriz. Dört çekirdekli işlemci zaten piyasanın en iyilerinden, sistemin reaksiyon hızı gayet tatmin edici ve ekran çözünürlük kalitesi de en iyilerin liginde oynayacak kalitede. En azından benim ilk kullanımda aldığım izlenim bu yönde oldu. 8 GB büyüklüğünde ve microSD yuvası ile büyütülebilir olan dahili bellek de fena sayılmaz. Ayrıca, LTE dışında tüm Internet bağlantı özellikleri de bulunuyor P6'da. Zaten bir Huawei yetkilisi, LTE özelliği bulunan bir versiyonun da Ekim ya da Kasım ayında piyasaya çıkabileceğini açıkladı.

Elbette teknolojiyi yakından takip eden okurlarımız Galaxy S4 ya da HTC One'ın özellikler açısından daha parlak olduğunu söyleyerek dudak bükecektir bu telefona, ama onlara da şunu söyleyeyim. Başta kendi karım olmak üzere, etrafımdaki birçok insan bu özellikleri umursamıyor bile. Onlar Internet'e girebilecekleri, e-posta okuyup, Facebook'u kullanabilecekleri bir telefon istiyorlar sadece. Ekranı Full HD ya da 720p olmuş onlar için fark etmiyor. Hatta bana sorarsanız, nüfusun yüzde 90'ı için de aynı şey geçerli. 

huawei ascend p6 test 5
Ascend P6, iPhone 5'den bir tık üstün bile görünüyor. / © AndroidPIT

Tasarım: Göz Alıcı

Aslında Ascend P6 son derece kendine özgü bir cihaz. Zira bu seviyede, bu orta sınıf teknik özelliklere sahi olup da, bu kadar dikkat çekici bir tasarıma sahip olan çok az telefon var piyasada. Kasa neredeyse tamamen metalden, ve dünyanın en ince telefonu olarak lanse edilen cihaz, gerçekten de tasarım denince herkesin aklına gelen Apple cihazlar kadar şık görünüyor.

İşin ilginç tarafı, Huawei, iPhone 5'i sadece kopyalamakla kalmayıp, onu geliştirmiş de. P6'nın ekranı hem daha büyük, hem daha geniş ve telefonun kendisi de iPhone'dan daha ince. Ayrıca, arka yüzdeki aluminyum kaplama da telefona çok zengin bir görünüm katıyor. Londra'da törende üreticiyle yaptığım bire bir görüşmelerde, söz konusu aluminyum-cam alaşımının daha stabil olması için içeriden de özel olarak desteklendiğini öğrendim.

Huawei'nin getirdiği bir başka tasarım ilginçliği de kulaklık girişiyle ilgili. Kulaklık girişi metal bir tıkaçla kapatılmış ve bu tıkaçın ucu aynı zamanda SIM-yuvasını ayırmak içinde kullanılabiliyor. Böyle enteresan bir aksesuarı daha önce de ilk kez Huawei'de görmüştük zaten. 

huawei ascend p6 test 6
6,2 milimetre inceliğindeki Ascend P6, şirkete göre gelmiş geçmiş en ince akıllı telefon. / © AndroidPIT

350 Euro'ya iPhone

P6'nın gerek fonksiyonellik, gerekse de elde tutuş hissiyatı bakımından zirveye oynadığına şüphe yok. Bu açıdan P6'yla yarışabilecek olan iki telefon geliyor sadece aklıma: iPhone 5 ve HTC One. Ama bunların her ikisi de Huawei'den çok daha pahalı cihazlar ve Avrupa'da 449 Euro fiyat etiketiyle piyasaya çıkacağı söylenen Ascend P6'nın fiyatı kimi GSM operatörlerinde 300-350 Euro (yaklaşık 750-900 TL) aralığına inebilir.

İçinde Android olan, 300 Euro'luk bir iPhone da fena bir yatırım gibi görünmüyor açıkçası. Burada tek soru, cihazın arkasındaki o "Designed in California" notunun sizin için ne kadar önemli olduğu.

Ayrıca Huawei'nin Apple'dan ödünç aldığı sadece donanım özellikleri de değil. P6'nın kullanıcı arayüzüne yedirilen Emotion UI teknolojisi, bildik Android launcher görüntüsünden ziyade, klasörlerle gruplayabileceğiniz uygulama ikonlarının sıralandığı bir ana ekran sunuyor. Bu da iOS'un âlâmet-i farikalarından bir başkası. 

huawei ascend p6 test 7
Hızlı, güzel görünümlü ve düzenli. Emotion UI sınıfı geçiyor. / © AndroidPIT

Korkutucu bir cüret, korkutucu bir zeka

Huawei tanıtım toplantısına katılan meslektaşlarımdan biriyle, Çin şirketinin izlediği stratejinin korkutucu derecede cüretkâr ve bir o kadar da zekice olduğunu konuşup, bu konuda hemfikir olduk. Cüretkâr, zira başka hiçbir şirket Apple'ı böylesine aleni bir şekilde taklit etmemişti şimdiye kadar. Törende olsanız, Huawei adına sahneye çıkan yöneticinin bile, hiç aldırış etmeksizin Apple stili, gösterişli bir sunum yaptığını kendiniz de görme şansı bulacaktınız.

Korkutucu zekaya gelince, Huawei yetkilileri Apple'ın bu duruma göz yummayıp, olayı mahkemeye taşıyacağını gayet iyi biliyorlar. Reklamın iyisi kötüsü olmadığına göre, bu da Huawei için bulunmaz bir reklam yapma ve kamuoyu oluşturma fırsatı olacak. Huawei ismini birdenbire Samsung ve Apple gibi pazar liderleriyle birlikte anmaya başlayacağız. Ben hatta biraz daha ileri giderek, şirketin Apple'ın açacağı olası bir davadan zararla değil kârla ayrılacağını iddia ediyorum.

huawei ascend p6 test 9
Pratik ve işlevli bir aksesuar: Tıkaç sadece P6'da işe yaraıyor da sanmayın. / © AndroidPIT

Anahtar kelime tıkaç

Gelelim tekrar o küçük tıkaca. Londra'daki meslektaşlarımızla konuşurken, iPhone 5 ve HTC One'da da hem kulaklık deliğini kapayıp, hem de SIM kartı çıkarmaya yarayan bir tıkaç olduğunu konuşuyorduk. Standart buysa, bütün üreticiler elbette buna saygı duyacak, bunda şaşıracak bir şey yok. Ama asıl sorulması gereken soru şu. Bu tıkacı ilk kim icat etti?

2 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!